دکتر محمد محمدی

کاشت ایمپلنت دندان برای بیماران قلبی

بیمارانی که دچار مشکل قلبی هستند و قصد ایمپلنت دندان را دارند اغلب با این سوال مواجه می‌شوند که آیا می‌توانند جهت جراحی ایمپلنت و کاشت دندان اقدام نمایند؟

اگر به تازگی بیماری قلبی برای شما تشخیص داده شده است و یا اینکه مدت زمان زیادی است که با این بیماری درگیر هستید پاسخ به سوالی که پیشتر مطرح شد مثبت می‌باشد با این وجود توصیه‌ می‌شود پیش از اینکه جهت مشاوره‌ی ایمپلنت دندان به دندانپزشک مراجعه نمائید ابتدا با متخصص قلب خود یک ملاقات داشته باشید و در مورد شرایط بیماری خود و اینکه آیا می‌توانید جهت ایمپلنت دندان اقدام نمائید و یا خیر مشورت داشته باشید.

کاشت ایمپلنت دندان برای بیماران قلبی

هیچ فردی به اندازه‌ی پزشک معالج شما نمی‌تواند به صورت دقیق در مورد خطراتی که ممکن است در حین ایمپلنت دندان با آن مواجه شوید به شما توضیحات جامع و کاملی را ارئه نماید. بیماری‌های قلبی طیف وسیعی از شرایط مختلف را شامل می‌شود که با توجه به سن هر فرد و شرایط کلی سلامتی وی می‌تواند اثرات مختلفی را بر جای بگذارد.

ممکن است پزشک متخصص قلب برای شما آزمایشاتی را تجویز نماید تا شرایط فعلی شما را مورد سنجش قرار دهد و یا اینکه داروهایی مانند آنتی بیوتیک تجویز نماید تا بتوانید مراحل جراحی ایمپلنت دندان را بدون هرگونه عارضه به پایان برسانید.

بیشتر بدانید: سن مناسب جهت ایمپلنت دندان

خطرات کلی که ممکن است بیماران قلبی در حین ایمپلنت با آن مواجه شوند

روش ایمپلنت دندان مانند هر گونه مداخله‌ی جراحی دیگر با خطرات و عوارضی همراه خواهد بود. این عوارض برای افرادی که مبتلا به بیماری‌های قلبی هستند کمی متفاوت می‌باشد و لازم است اقدامات کنترلی خاصی برای این دسته از افراد لحاظ شود. برخی از عوارض شایعی که ممکن است بیماران قلبی در هنگام ایمپلنت دندان با آن مواجه شوند عبارتند از:

  • اندوکاردیت باکتریایی

یکی از عوارض شایع که ممکن است بیماران قلبی با آن مواجه هستند عفونتی به نام اندوکاردیت باکتریایی می‌باشد. این عفونت هر زمانی که در داخل دهان یک خونریزی به وجود بیاید ممکن است ایجاد شود، در واقع باکتری‌های موجود در دهان پس از ایجاد خونریزی می‌توانند به جریان خون راه پیدا نمایند و عفونت‌هایی را ایجاد نمایند که موجب آسیب به قلب می‌شود. این عفونت باکتریایی نه تنها در هنگام جراحی ایمپلنت دندان بلکه پس از هر نوع درمان دندانپزشکی مانند یک جرم گیری ساده دندان نیز ممکن است ایجاد شود و بیماران قلبی را در معرض خطر قرار دهد اما با توجه به اینکه جراحی ایمپلنت با ایجاد برش‌هایی عمیق در لثه همراه است احتمال ایجاد اندوکاردیت باکتریایی افزایش می‌یابد.

  • عوارض ناشی از بی‌حسی موضعی

در طی جراحی که برای کاشت پایه‌ی ایمپلنت انجام می‌شود جراح از بی‌حسی‌های قوی در لثه استفاده می‌نماید. هورمون اپی نفرین به بی‌حسی‌های موضعی اضافه می‌شود تا رگ‌های خونی ناحیه را منقبض کرده و از انتقال بی‌حس کننده به سایر نقاط جلوگیری نماید. این موضوع می‌تواند برای بیماران قلبی منجر به ایجاد مشکل شود. در واقع هر شرایطی که منجر به ایجاد محدودیتی در جریان خون شود احتمال ایجاد عوارض شدید در بیماران قلبی را افزایش می‌یابد. افزایش ضربان قلب و فشار خون جزو عوارضی هستند که ممکن است بیماران قلبی پس از تزریق داروی بی‌حسی با آن مواجه شوند.

در صورتی که داروی بی‌حسی با دوز مناسب و نظارت بر شرایط بیمار مصرف شود احتمال بروز هرگونه عارضه و خطر کاهش می‌یابد. توجه داشته باشید عوارضی که نام بردیم ممکن است فقط برای گروه اندکی از بیماران قلبی ایجاد شود اما لازم است با آنها آشنایی داشته باشید تا در صورت بروز بتوانید شرایط ایجاد شده را مدیریت نمائید.

ایمپلنت دندان می‌تواند موجب بیماری قلبی شود؟

نتایچ یک تحقیق که در سال 2010 انجام شد نتایج جالبی را در پی داشت، اکثر افراد بر این باورند که خدمات دندانپزشکی مانند کشیدن دندان، ایمپلنت و یا سایر خدمات می‌توانند با ایجاد التهاب به سلامت قلب آنها آسیب وارد نموده و احتمال بروز حمله‌ی قلبی را افزایش دهد.

با پیشرفت‌هایی که در درمان‌های دندانپزشکی ایجاد شده است احتمال ایجاد هرگونه عارضه‌ی جانبی شدید مانند بیماری‌های قلبی پس از انجام خدمات دندانپزشکی بسیار غیرمعمول می‌باشد بنابراین در صورتی که هیچ گونه مشکل قلبی ندارید می‌توانید با خیال آسوده جهت ایمپلنت دندان مراجعه نمائید.

بیشتر بدانید: طول عمر ایمپلنت دندان

در انتها شاید جالب باشد به این نکته اشاره نمائیم که ایمپلنت دندان می‌تواند اثر محافظتی در برابر بیماری‌های قلبی داشته باشد. بر اساس نتایج مطالعات از دست دادن دندان می‌تواند احتمال بروز بیماری‌های قلبی در مراحل بعدی زندگی را افزایش دهد بنابراین با ایمپلنت دندان علاوه بر جلوگیری از تحلیل استخوان فک می‌توانید می‌توانید بدون هیچ مشکلی غذا بخورید و هم چنین از سلامت قلب خود نیز مخافظت نمائید.

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی دندانپزشک و متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت، رتبه اول بورد تخصصی کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...