دکتر محمد محمدی

ایمپلنت پیچ شونده

ایمپلنت پیچ شونده یکی از انواع رایج ایمپلنت است که به طورگسترده مورد استفاده قرار می گیرد. همان طور که می دانید امروزه ایمپلنت دندان یکی از روش های جایگزینی دندان های از دست رفته است. که سبب می شود هم از نظر عملکردی و هم زیبایی تقریبا مشابه با دندان های طبیعی باشد. از مزایای این روش ترمیمی دندان ماندگاری و دوام بالای آن در صورت رعایت نکات مراقبتی است. از طرفی نیز با توجه به تشابه آن به دندان های اصلی سبب حفظ زیبایی و افزایش اعتماد به نفس افراد می گردد.

ایمپلنت پیچ شونده

در این مقاله قصد داریم به بررسی یکی از انواع ایمپلنت به نام ایمپلنت پیچ شونده بپردازیم. و در ضمن با مزیت ها و معایب آن نیز آشنا خواهیم شد و در ادامه نیز به نکاتی پیرامون قیمت ایمپلنت پیچی اشاره خواهیم کرد. از این رو توصیه می کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری را در این زمینه کسب نمایید.

اجزای ایمپلنت دندان

به طور کلی ایمپلنت دندان از سه بخش تشکیل شده است که شامل پایه، روکش و آباتمنت است. پایه در واقع همان فیکسچر است که می تواند جنس متفاوتی داشته باشد. ولی یکی از فلزات رایج در ساخت فیکسچر، فلز تیتانیوم است، چرا که بر اساس بررسی های انجام شده، اتصال این فلز به استخوان فکر راحت تر است. روکش یا پروتز دندان در واقع بخشی از ایمپلنت است که ظاهری شبیه دندان طبیعی را دارد. بخشی دیگر مورد استفاده در کاشت دندان آباتمنت است که نقش اتصال پایه و روکش را بر عهده دارد.

روکش های دندان از نظر روش اتصال به دو نوع کلی تقسیم می گردد. روکش های چسبی یا سمان شونده و روکش های ایمپلنت پیچ شونده. لازم به ذکر است هر یک از این دو نوع مزایای خاص خود را دارند. و باتوجه به شرایط مراجعین و نظر دندانپزشک انتخاب و مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه به بررسی بیشتر این نوع روکش ها می پردازیم.

ایمپلنت پیچی

ایمپلنت پیچ شونده چیست؟

همان طور که در بالا اشاره شد دو نوع کلی روکش ایمپلنت وجود دارد، روکش های چسبی یا سمان شَونده که در آن از چسب های دندانپزشکی برای اتصال روکش و ایمپلنت دندان استفاده می شود، علاوه بر آن روکش های ایمپلنت پیچ شونده نیز وجود دارد که اتصال روکش و ایمپلنت از طریق پیچ انجام می گیرد، گفتنی است برخی از دندانپزشکان  از نظر زیبایی روکش های چسب شونده را ترجیح می دهند، در صورتی که برخی دیگر به علت قابلیت ترمیم راحت تر روکش های ایمپلنت پیچی، استفاده از آن را ترجیح می دهند.

لازم به ذکر است از نظر روش و اجزای مورد نیاز در ساخت این دو نوع روکش، تفاوت هایی وجود دارد. روکش های چسب شونده معمولا از نظر ساخت ساده تر از انواع پیچ شونده هستند. روکش های ایمپلنت پیچ شونده دارای اجزای بیشتری هستند و ساخت آن پیچیده تر از نوع سمان شونده (چسب شونده) است.

مزایای ایمپلنت پیچ شونده

یکی از مهمترین مزایای ایمپلنت پیچ شونده، قابلیت ترمیم آن است. در واقع این نوع روکش ها در صورت آسیب دیدن به راحتی قابل خارج شدن و ترمیم هستند. و این قابلیت بازیابی آسان سبب کاهش هزینه های ترمیمی آن می گردد. در صورتی که در انواع روکش های چسبی معمولا در هنگام آسیب دیدن نیاز به تعویض است.

علاوه بر مزیت فوق می توان دسترسی آسان به ایمپلنت پیچی را از دیگر نکات مثبت آن دانست. از دیگر مزایای ایمپلنت پیچ شونده ماندگاری و کیفیت بالای آن است. همان طور که قبلا نیز اشاره شد اتصال ایمپلنت پیچ شونده از طریق پیچ است، از این رو نیازی به استفاده از چسب در آن نیست. در حالی که در ایمپلنت های چسبی اگر میزان چسب بیشتر از حد نیاز استفاده گردد می تواند عوارضی را به همراه داشته باشد که از این جمله می توان به ایجاد عفونت در اثر رشد باکتری ها در محل اشاره کرد.

معایب ایمپلنت پیچ شونده

در بخش قبل با مزیت های ایمپلنت پیچی آشنا شدیم. لازم به ذکر است با وجود مزایای زیادی که ذکر شد معایب ناچیزی نیز برای آن وجود دارد. از جمله این که امکان  شل شدن ایمپلنت پیچی در گذر زمان وجود دارد. به طوری که اگر دقت لازم را در رعایت نکات مراقبتی بعد از کاشت دندان نداشته باشید ممکن است زودتر با این مشکل مواجه شوید. از طرفی احتمال شکستگی پرسلین ایمپلنت نیز وجود دارد.

از دیگر معایب ایمپلنت پیچ شونده وجود پیچ در آن است که از طریق حفره ای به آن دسترسی دارند، این عامل سبب می شود از نظر ظاهری و زیبایی تحت تاثیر قرار بگیرد و زیبایی آن کاهش یابد، البته باید یادآور شویم امروزه امکان این وجود دارد که این حفره را مواد هم رنگ پوشش دهی کنند.

قیمت ایمپلنت پیچ شونده

یکی از سوالات افرادی که قصد استفاده از این روش ترمیمی دندان را دارند هزینه های آن است. با توجه به امکان بازیابی ایمپلنت پیچ شونده در مجموع مقرون به صرفه بوده و هزینه نسبتا مناسبی را دارد. لازم به ذکر است پارامترهای مختلفی در تعیین قیمت ایمپلنت پیچ شونده تاثیر می گذارد، از جمله این موارد می توان به برند و شرکت سازنده ایمپلنت اشاره کرد.

به طوری که امروزه انواع مختلفی از آن موجود می باشد، علاوه بر آن هزینه کلینیک و دستمزد دندانپزشک نیز در مجموع قیمت ایمپلنت دندان موثر است. محل انجام این روش نیز در تعیین قیمت نهایی آن نقش دارد به طوری که قیمت آن در شهرهای مختلف متفاوت خواهد بود. و در کل نمی توان مبلغ ثابت و مشخصی را برای آن بیان نمود.

سخن آخر

در این مقاله به بررسی ایمپلنت پیچ شونده پرداختیم و مزایای آن مانند دوام بالا، دسترسی آسان و همچنین عدم نیاز به استفاده از چسب اشاره شد. لازم به ذکر است برای استفاده از این نوع روش جایگزینی دندان و سایر خدمات ترمیمی و زیبایی دندان حتما به مراکز مجهز و با کادر ماهر مراجعه نمایید. لازم به ذکر است دکتر محمد محدی از جمله دندانپزشکان نام آشنا و متبحر دراین زمینه هستند و دارای سابقه فعالیت درخشان در ارائه خدمات پروتزهای دندانی و ایمپلنت می باشند.

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی دندانپزشک و متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت، رتبه اول بورد تخصصی کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...