دکتر محمد محمدی

روکش ایمکس دندان

اگر دندان‌های لکه‌دار، آسیب دیده یا از دست رفته باعث می‌شود لبخند خود را پنهان کنید، وقت آن است که با تهیه روکش ایمکس این مشکل را برطرف کنید. EMAX یک سیستم تمام سرامیکی بر پایه شیشه دی سیلیکات لیتیوم است و از کوارتز، دی اکسید لیتیوم، آلومینیا، اکسید پتاسیم، فسفر اکسید و عناصر کمیاب تشکیل شده است. به دلیل زیبایی، دوام و استحکام عالی در دندانپزشکی زیبایی محبوبیت زیادی پیدا کرده است. روکش‌های ایمکس بهترین انتخاب برای ترمیم دندان‌های جلو هستند.

روکش ایمکس دندان

هنگامی که نیاز به قرار دادن روکش دندان دارید، سه نکته مهم وجود دارد که باید همیشه آنها را بررسی کنید. دوام، طول عمر و ظاهر طبیعی. امروزه تکنولوژی و مواد مدرن خدمات دندانپزشکی گزینه‌های بیشتری را به شما معرفی کرده است. که به شما این امکان را می‌دهد تا مناسب‌ترین روکش را برای خود انتخاب کنید که هر سه ویژگی را که در بالا ذکر کردیم متعادل می‌کند.

روکش ایمکس چیست؟

روکش‌های E-max، روکش‌های تمام سرامیکی هستند که به دلیل استحکام و دوام بالاتر در مقایسه با روکش‌های سنتی مورد توجه دندانپزشکان و بیماران است. علاوه بر این، رنگ شفاف آنها باعث می‌شود که آنها به راحتی با ظاهر طبیعی دندان مطابقت داشته باشند. این روکش‌ها که از یک بلوک از سرامیک لیتیوم دی سیلیکات ساخته شده‌اند، یکی از جدیدترین فرم‌های ترمیم دندان امروزی به حساب می‌آیند.

ایمکس نیازی به پایه آلیاژی فلزی ندارد که به جلوگیری از هرگونه خط خاکستری در امتداد پایه لثه کمک می‌کند. این روکش‌ها با رنگ، بافت و شکل طبیعی خود به راحتی با دندان‌های شما ترکیب می‌شوند.

بنابراین اگر به دنبال جایگزینی سریع و تمیز برای دندان آسیب دیده یا لکه‌دار خود هستید، خرید روکش‌های پرسلن ایمکس می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

روکش ایمکس

روکش ایمکس برای چه افرادی مناسب است؟

تمام افرادی که می‌خواهند دندان‌های ناقص خود را اصلاح کنند، می‌توانند تا حد زیادی از تاج‌های e-max بهره‌مند شوند. این عیوب ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • دندان‌های آسیب دیده یا شکسته
 • دندان‌های از دست رفته
 • تغییر رنگ یا لکه روی دندان‌ها
 • دندان‌های کج غیر قابل تعمیر
 • شکاف دندان

 علاوه بر این، افرادی که به دلیل از دست دادن دندان از ناتوانی‌های خاصی رنج می‌برند، مانند انواع خاصی از اختلالات گفتاری، می‌توانند از ایمکس نیز بهره‌مند شوند. اگرچه افراد زیادی نمی‌توانند از این درمان دندانپزشکی بهره مند شوند، بهتر است قبل از انجام این روش با یک متخصص پروتزهای دندانی مشورت کنید.

این به این دلیل است که همه انواع دندان‌های بیماران نمی‌توانند برای چنین جراحی مناسب باشند. به عنوان مثال، بیمارانی که دندانی برای حمایت از روکش ندارند، معمولاً نمی‌توانند این روش را انجام دهند. برای موارد خاص آنها، نوع جدیدی از درمان می‌تواند توسط دندانپزشک ارائه شود.

بیشتر بخوانید: روکش زیرکونیا چیست؟

مزایای روکش ایمکس

E-max بهترین گزینه برای افرادی است که خواهان روکش دندانی هستند که کاملا مطابق با دندان‌های طبیعی آنها باشد. کیفیت شفاف آن و تکثیر تقریبا بی‌نقص دندان‌های طبیعی آن را به گزینه ای ایده‌آل برای جایگزینی دندان‌های دائمی تبدیل می‌کند. علاوه بر این، از پایه آلیاژی فلزی استفاده نمی‌کند، ماده ای که اغلب مشخص می‌کند که یک فرد روکش دندانی دارد.

 • آنها بهترین تطابق را با دندان‌های طبیعی دارند. همچنین دارای شفافیت کافی هستند که با دندان‌های طبیعی مطابقت دارند و برای ترمیم دندان جلویی مناسب است.
 • به دلیل استحکام عالی بسیار بادوام هستند. آنها در طول استفاده بالینی کمتر دچار ترک خوردگی یا شکستگی می‌شوند.
 • آنها را می‌توان به سرعت با استفاده از تکنولوژی فرز CAD/CAM ساخت.
 • آنها را می توان در قطعه‌های بسیار نازک تهیه کرد و در حین آماده سازی نیاز به حداقل حذف ساختار طبیعی دندان دارند.
 • به دلیل سطح صاف، تجمع پلاک ایجاد نمی کند.
 • به دلیل خاصیت عایق حرارتی، نسبت به سرما یا گرما حساس نیست.

فرآیند و روش روکش ایمکس دندان

هنگام قرار دادن ونیرهای پرسلن E-Max، باید برش و جمع شدن دندان‌ها انجام شود. فرآیند نازک شدن حداکثر با 1.5 میلی‌متر تکمیل می‌شود. در نتیجه، این یک روش درمانی است که کاملاً عاری از هرگونه آسیبی برای دندان‌های سالم و طبیعی است.

روش E-Max ونیر بین 2 جلسه انجام می‌شود که هر جلسه 45 دقیقه طول می‌کشد. در مطب دکتر محمد محمدی، به شما به شیوه‌ای حرفه‌ای توصیه می‌کنند تا به طور کامل بفهمید که کدام درمان دندان برای نیازهای دقیق شما مناسب است.

 • ابتدا پزشک یک لایه کوچک از دندان طبیعی را برمی‌دارد تا روکش به درستی جا بیفتد و شکل دندان را واضح‌تر ببیند.
 • پس از آن، مدلی از دهان بیمار بر روی سیستم‌های دیجیتال ساخته می‌شود. به این ترتیب این امکان برای پزشک فراهم می‌شود که دندان‌ها را با بیمار بهتر ببیند و درک کند.
 • دندانپزشک کار را به دستگاه فرز می‌سپارد که بلوک لیتیوم دی سیلیکات را به شکل مشتری حک می‌کند.
 • اگر دندانپزشک ترجیح می‌دهد با لابراتوار کار کند، مدل دیجیتالی دندان‌های بیمار به آزمایشگاه فرستاده می‌شود. و روکش دندانی آماده شده به مطب بازگردانده می‌شود.
 • هنگامی که تاج آماده شد، بیمار و پزشک آن را به طور کامل بررسی می‌کنند. اگر بخش‌هایی از روکش وجود داشته باشد که بیمار از آن بیزار باشد، پزشک آنها را برطرف می‌کند.
 • این روش با قرار دادن روکش ایمکس بر روی دندان‌های ناقص مشتری به پایان می‌رسد.

معایب روکش ایمکس

 • روکش‌های ایمکس قیمت بالایی دارند.
 • اگر بخواهید آنها را روی سطح گزنده قرار دهید ممکن است بشکنند زیرا بسیار نازک هستند.
 • ایمکس شفاف تر از زیرکونیا است، به همین دلیل ممکن است مناسب دندان‌های تیره‌تر نباشد. اما تاج‌های ایمکس بسیار طبیعی به نظر می‌رسند.
 • آنها برای جایگزینی تنها یک دندان مناسب هستند.

تفاوت روکش زیرکونیا با ایمکس

تاج های دندانی E-Max بیشتر در بریج‌های کوتاه ترجیح داده می‌شوند زیرا نمی‌توانند امپدانس مورد نیاز بریج‌های بلند را تامین کنند. در موارد استثنایی، روکش‌های E-Max ممکن است با ثابت شدن بر روی قسمت‌های خارجی اکلوزال بشکنند و دلیل آن نازک بودن آنها است. با وجود این، روکش‌های ایمکس برای دندان‌های قدامی توصیه می‌شوند، زیرا نمی‌توانند از آنها برای تراش سخت استفاده کنند. اگر می‌خواهید از روکش ایمکس برای دندان‌های خلفی خود استفاده کنید، باید دندان هایتان را بیشتر برش دهید تا ضخامت کافی به دست آید.

بزرگترین مزیت روکش E-Max این است که فقط به روکش‌های سرامیکی محدود نمی‌شود. در مقابل، از این سیستم می‌توان برای ساخت روکش‌ها، روکش‌های داخلی، روکش‌های لمینت، روکش‌های Lumineers و همچنین بریج‌های کوتاه دهانه برای جایگزینی دندان‌های جلو استفاده کرد.

خلاصه کلام

روکش‌های E-max برای تکمیل کامل دندان‌های موجود بیمار طراحی و ساخته شده‌اند و ظاهری طبیعی دارند. روکش ایمکس گزینه خوبی برای افرادی است که دندان‌های آسیب دیده، لکه‌دار یا بی‌کیفیت دارند. این به طور کامل از مواد سرامیکی لیتیوم دی سیلیکات ساخته شده است که به آن ظاهر شفاف جذاب و همچنین دوام و استحکام مطلوب می‌دهد. ترکیب آن دلیل دوام برجسته، کیفیت زیبایی و قیمت بالای آن است.

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی دندانپزشک و متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت، رتبه اول بورد تخصصی کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...