دکتر محمد محمدی

روکش تمام سرامیک، انواع و مزایا آن

لبخند یک نفر می تواند چیزهای زیادی در مورد آن فرد به شما بگوید. اگر با مشکل دندان های ناسالم دست و پنجه نرم می کنید، ممکن است متوجه این شده باشید که تعاملات اجتماعی می تواند کمی برای شما چالش برانگیز باشد. مردم همیشه با مشکلاتی مانند ظاهر دندان های کج یا زرد درگیر بوده اند. روکش تمام سرامیک دندان راه را برای یکی از پرطرفدارترین روش های دندانپزشکی امروزی هموار کرد. با پیشرفت هایی که در حوزه دندانپزشکی و روکش ها به ویژه روکش تمام سرامیک بوجود آمده است، اکنون می توانند راه حلی دائمی برای دندان های نامطلوب باشند.

روکش تمام سرامیکی دندان

بیشتر بدانید : روکش ایمکس دندان

روکش تمام سرامیک چیست؟

روکش های تمام سرامیک پوسته های نازک و سرامیکی هستند که روی دندان آسیب دیده، نامرتب یا لکه دار قرار می گیرند تا با زیباتر کردن دندان ها ظاهری جدید ایجاد کنند. برخلاف روکش‌های دندانی، آن‌ها تنها بخش قابل رویت دندان آسیب‌دیده را می‌پوشانند تا کل دندان. روکش‌ها یکی از مؤثرترین و از نظر زیبایی شناختی برای دندان‌هایی هستند که شکسته شده، ترک خورده، لکه‌دار، بدشکل و یا حتی ناهماهنگی دارند که اغلب در اصلاح لبخند گنجانده می‌شوند تا دگرگونی‌های زیبایی در لبخند شما ایجاد کنند.

در فایل صوتی زیر می توانید توضیحات جامع دکتر محمد محمدی دندانپزشک و متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت در رابطه با روکش های تمام سرامیک و روکش های فلز سرامیک را گوش دهید:

روکش های فلز سرامیک یا روکش های تمام سرامیکی؟

متداول ترین مواد مورد استفاده در ساخت روکش های فلز سرامیک و تمام سرامیک ها هستند. یک دندانپزشک با تجربه مانند کسانی که می توانند به طور موثر از هر یک از این مواد برای زیباتر کردن لبخند شما استفاده کنند. در حالی که این دو در ویژگی های خود قابل مقایسه هستند، چگونه تصمیم می گیرید که کدام یک برای شما بهترین است؟ در زیر برخی از مزایا و معایب هر نوع از روکش دندان را فهرست می کنیم.

1. روکش های فلز سرامیک

روکش های فلز سرامیک از نظر ساختاری یک اسکلت فلزی دارند که روی آن سرامیک پخته میشود و به رنگ دندان برای بیمار کار گذاشته میشود.

ویژگی روکش های فلز سرامیک

برخی از ویژگی روکش های فلز سرامیکی دندان عبارتند از:

انتخاب گسترده ای از رنگ ها:

اغلب، روکش‌های دندانی ساخته شده با رزین کامپوزیت، به دلیل رنگ‌های محدودی که در آن وجود دارد، می‌توانند خیلی سفید یا گچی به نظر برسند.

زیبایی شناسی و ظاهر طبیعی:

شفافیت خاصیتی است که به نور اجازه عبور از روکش را می دهد. این یک جزء مهم است که به روکش ها اجازه می دهد نور را مانند دندان های واقعی منعکس کنند. هنگام تعیین شفافیت، دندانپزشک شما رنگ مینای دندان های موجود شما را بررسی می کند تا روکش ساخته شده بتواند به زیبایی با آنها ترکیب شود.

دوام و استحکام:

روکش فلز – سرامیک یک ماده بسیار محکم است و از کامپوزیت رزین معمولی از نظر استحکام جلوتر است. اگر با مراقبت مناسب نگهداری شوند، این روکش های می توانند بین 10 تا 15 سال یا حتی یک عمر تمام عمر کنند!

2. روکش های تمام سرامیکی

روکش‌های سرامیکی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که برای یک هر فردی مناسب‌ باشند و نیاز به آماده‌سازی بسیار کمتری بروی دندان دارند. اسکلت این روکش ها یک نوع سرامیک تقویت شده است که معمولا دندان پزشکان از مواد سرامیکی مانند زیرکونیوم استفاده می کنند که بی اثر هستند و در برابر عفونت باکتریایی بسیار مقاوم هستند.

ویژگی روکش تمام سرامیکی

برخی از ویژگی های درخشان روکش های تمام سرامیکی عبارتند از:

راه حل زیبایی شناسی دائمی:

روکش ها بر روی سطوح جلویی دندان ها چسبانده می شوند تا به طور دائمی تصویر دندان های بدشکل، شکسته شده یا آسیب دیده را تغییر و بهبود دهند. حتی ممکن است بتوانند یکپارچگی ساختاری دندان شکسته یا ضعیف را نیز تقویت کنند.

زمان آماده سازی کمتر:

روکش های سرامیکی توسط کامپیوتر دیزاین میشوند و با دستگاه تراش با دقت بالا آن هار تراش میدهد، بنابراین نیاز به زمان آماده سازی و کانتور کردن دندان های طبیعی زیرین شما کاهش می یابد. همچنین دقت و تطابق این روکش ها بالاتر است.

با این حال، روکش‌های سرامیکی به کارهای مقدماتی و کانتورینگ زیادی نیاز دارند، به همین دلیل است که اغلب ممکن است یک روکش موقت تا زمانی که روکش نهایی ساخته شود، ارائه شود.

انتخاب رنگ:

می توانید رنگ نهایی روکش دندان خود را انتخاب کنید. اگر می‌خواهید مجموعه دندان‌های سفیدتری داشته باشید، دندانپزشک شما این را در نظر می‌گیرد و گزینه ای را به شما پیشنهاد می‌کند که روشن‌تر از دندان‌های طبیعی شما باشد، اما ظاهر غیر طبیعی و نامناسبی نداشته باشد.

واکنش لثه به آن کمتر است:

بخاطر نبود فلز در ساخت آن آزردگی و التهابی برای فرد ایجاد نمیکند.

نحوه آماده سازی دندان ها برای روکش تمام سرامیک دندان

در ابتدا باید حداقل مینای دندان برداشته شود تا فضای کافی برای ثابت شدن روی دندان ها فراهم شود. آماده سازی دندان، میتواند به موقعیت دندان و همینطور فناوری مورد استفاده برای دستیابی به نتایج بستگی داشته باشد. دندانپزشکان به شما اطمینان می دهند که با استفاده از ونیرهای دندان چینی یا سرامیکی، نتایجی باورنکردنی نصیب شما خواهد شد. برای دندان‌های لکه‌دار، تراشیده یا بدشکل، روکش‌های دندان به پوشاندن و رفع این نگرانی‌ها کمک می‌کنند و لبخند زیبا را که همیشه می‌خواستید به شما هدیه می‌دهند.

کلام آخر

دندانپزشک می تواند طیف وسیعی از مشکلات دندانی را با روکش های سرامیکی اصلاح کند و به یک راه حل طبیعی برای مشکلات رایجی که بر ظاهر و عملکرد دندان های شما تأثیر می گذارد، دست یابد. اما باید بدانید که روکش های تمام سرامیک پیچیدگی های بیشتری دارد و هزینه بالاتری نسبت به روکش فلز سرامیک دارد ولی در عین حال مزایای بیشتری نیز دارد. در طول فرآیند مشاوره، دکتر دندان پزشک اهداف شخصی شما را بررسی می کند و یک برنامه درمانی را توصیه می کند که بتواند نیازهای شما را برطرف کند.

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی دندانپزشک و متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت، رتبه اول بورد تخصصی کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...