دکتر محمد محمدی

سن مناسب جهت ایمپلنت دندان

در حالی که ایمپلنت دندان برای افرادی که دندان‌هایشان از بین رفته است، به عنوان یک راهکار مناسب محسوب می‌شود، اما متخصصان در زمینه دندانپزشکی نیاز به بررسی و ارزیابی دقیقتری بر روی سن مناسب برای ایمپلنت دندان دارند.

بهترین سن جهت ایمپلنت دندان

بیشتر بدانید: قیمت ایمپلنت دندان

افرادی که یک یا چند دندان خود را از دست داده‌اند معمولاً به کاشت ایمپلنت به عنوان گزینه‌ای که می‌تواند دندان‌هایی با عملکرد و ظاهری طبیعی به آنها ببخشد فکر می‌کنند. ایمپلنت دندان مزایای بسیاری دارد که عبارت است از:

  • جایگزین ریشه‌های دندان از دست رفته می‌شود بنابراین دندان‌ها به صورت محکم در محل خود قرار می‌گیرند.
  • دندان ایمپلنت شده هیچ گونه جابه جایی و حرکتی نخواهد داشت.
  • عملکرد جویدن به خوبی انجام می‌شود.
  • صحبت کردن بدون هیچ گونه مشکلی امکان پذیر می‌باشد.
  • جهت تمییز کردن احتیاجی به خارج کردن دندان نمی‌باشد.
  • ار افتادگی فک و صورت پیشگیری می‌نماید.

با وجود تمام مزایایی که ذکر شد ایمپلنت دندان برای برخی از افراد گزینه‌ی مناسبی نمی‌باشد به عنوان مثال بیماران زیر 18 سال کاندید مناسبی برای این جراحی نمی‌باشند.

حداقل سن مجاز برای ایمپلنت دندان

یکی از شرایط ایمپلنت دندان این است که فک بیمار باید رشد خود را به پایان رسانده باشد. رشد استخوان‌های فک و صورت معمولا تا اواخر سنین نوجوانی و در برخی موارد تا سنین جوانی نیز ادامه دارد. بنابراین اکثر دندانپزشکان ایمپلنت دندان را برای افراد زیر 17 سال را انجام نمی‌دهند.

باید به این نکته توجه داشته باشید که برای دندانپزشکان سن عدد مهمی نمی‌باشد بلکه نکته‌ی قابل توجه میزان رشد استخوان‌های فک می‌باشد. جهت تعیین این موضوع که یک فرد نوجوان کاندید مناسبی جهت ایمپلنت دندان می‌باشد یا خیر باید تصاویری با اشعه ایکس از فک بیمار تهیه شود. نتایج تصویربردرای اشعه ایکش نشان می‌دهد که آیا استخوان‌های فک به قدر کافی رشد داشته‌اند که برای جراحی ایمپلنت آماده باشد یا خیر.

بیماران زیر 18 سال که تقاضای جراحی ایمپلنت را دارند حتی در صورتی که از لحاظ پزشکی و رشد استخوان‌های فک کاندید مناسبی برای این عمل باشند باید با اجازه‌ و رضایت والدین خود جهت این عمل اقدام نمایند.

حداکثر سن مجاز برای ایمپلنت دندان

پیشتر در مورد حداقل سن مجاز برای ایمپلنت دندان صحبت کردیم اما سوال بعدی این است که حداکثر سن مجاز برای جراحی ایمپلنت دندان چه سنی می‌باشد؟

بر اساس آمار در کشورهای پیشرفته‌ای مانند ایالات متحره امریکا 50 درصد افراد بالای 65 سال حداقل یک دندان خود را از دست داده‌اند و در سال‌های اخیر تقریباً تمام افرادی که یک یا چند دندان خود را از دست داده‌اند ایمپلنت دندان را به عنوان اولین گزینه جهت جایگزینی دندان از دست رفته‌ی خود در نظر می‌گیرند. بنابراین تعداد بسیاری از افرادی که جهت ایمپلنت دندان اقدام می‌نمایند افراد میانسالی هستند که حداقل یک دندان خود را از دست داده‌اند به طوری که برخی از افرادی که جهت ایمپلنت دندان مراجعه می‌نمایند افرادی هستند که دهه ی 80 و یا 90 زندگی خود قرار دارند.

نکته‌ای که برای ایمپلنت این گروه سنی مهم می‌باشد وضعیت کلی سلامتی بیمار می‌باشد. در صورتی که بیمار در شرایطی قرار داشته باشد که بتواند جراحی ایمپلنت را تحمل نماید هیچ مشکلی جهت ایمپلنت وجود ندارد اما باید این نکته را در نظر داشت که جهت ایمپلنت دندان، بیماران باید شرایطی را داشته باشند که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌نمائیم.

  • دندان اصلی به چه علتی از بین رفته است؟ برخی از سالمندان با وجود سن بالا دارای دندان‌های سالمی هستند که ممکن است بر اثر ضربه و یا تصادف یک یا چند دندان را از دست داده باشند، در این گروه از افراد معمولاً استخوان فک در شرایط خوبی قرار دارد و جراحی کاشت پایه‌های ایمپلنت به خوبی انجام می‌شود اما افرادی که از سنین جوانی دندان‌های خود را از دست داده‌اند و چندین سال است که از پروتزهای مصنوعی استفاده می‌نمایند ممکن است دچار تحلیل استخوان فک شده باشند و جراحی ایمپلنت با مشکلاتی همراه باشد. در این گروه پیوند استخوان یکی از گزینه‌های پیش از درمان ایمپلنت می‌باشد و در صورتی که بیمار بتواند این جراحی را به خوبی تحمل نماید می‌تواند جهت ایمپلنت دندان اقدام نماید.
  • وضعیت سلامت جسمانی کلی: برخی از بیماری‌های مانند بیماری‌های خونی، دیابت و سایر بیماری‌های مزمن ممکن است شرایطی را ایجاد نماید که بیمار کاندید مناسبی جهت جراحی ایمپلنت دندان نباشد. این گروه از بیماران پیش از جراحی ایمپلنت ابتدا باید تحت معاینه و درمان قرار بگیرند و در صورتی که شرایط مساعدی داشتند می‌توانند جهت ایمپلنت دندان اقدام نمایند.

بهترین سن جهت انجام ایمپلنت دندان

با توجه به مطالبی که در این مقاله اشاره کردیم حداقل سن مناسب جهت ایمپلنت 18 سال می‌باشد (با در نظر گرفتن این موضوع که رشد استخوان‌های فک به پایان رسیده باشد) و حداکثر سن مجاز جهت ایمپلنت دندان زمانی است که بیمار از شرایط مساعد جسمانی جهت ایمپلنت برخوردار باشد.

بنابراین جهت ایمپلنت دندان بدون در نظر داشتن سن خود ابتدا به یک متخصص و جراح دندان مراجعه نمائید. پزشک با تهیه عکس‌های رادیوگرافی از فک و بررسی وضعیت سلامتی به شما اعلام می نماید که آیا کاندید مناسبی جهت ایمپلنت دندان هستید یا خیر.

بطور کلی، بالا رفتن سن یکی از عوامل اصلی تاثیرگذار بر ایمپلنت دندان است. با توجه به عملگرایی و فرآیند جراحی مرتبط با نصب ایمپلنت دندان، امکان بروز مشکلات جدی وجود دارد. بیماری‌های مزمن مثل دیابت، بیماری‌های قلبی، پوستی و عمومی وجود و عدم تحمل درمان جراحی نیز می‌توانند محدودیت‌ها و مانع از نصب ایمپلنت دندان باشند.

کلام آخر

به طور کلی، برای نصب ایمپلنت دندان، شرایط عمومی و سلامت جهت درمان باید بررسی شود. در بررسی سن برای ایمپلنت دندان، متخصصان به عواملی مانند استقامت استخوان‌ها، جنبه های عملکردی و ظاهری بیمار، وضعیت پوست و فقدان عملکردی عضلات دقت می‌کنند. بنابراین، انتخاب سن مناسب برای ایمپلنت دندان یک موضوع حساس است و باید با مشورت و مشاوره از بهترین متخصص ایمپلنت دندان تعیین شود. هر فرد باید بررسی های لازم را انجام داده و نتایج خوب آن را برای تصمیم درست درباره ایمپلنت دندان خود به کار بگیرد.

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی دندانپزشک و متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت، رتبه اول بورد تخصصی کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...