دکتر محمد محمدی

طول عمر ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان یکی از موفق ترین و طولانی ترین روش های جایگزینی دندان های از دست رفته یا آسیب دیده است. با این حال، طول عمر ایمپلنت دندان یکی از دلایل محبوبیت آن ها است. طول عمر معمول یک ایمپلنت ممکن است بر اساس عوامل مختلفی مانند سلامت کلی شما، شیوه های بهداشت دهان و دندان و نوع ایمپلنتی که انتخاب می کنید متفاوت باشد. درک پیچیدگی‌های مدت زمان ایمپلنت‌های دندانی می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری آگاهانه در مورد سلامت دهان و دندان و رفاه بلندمدت خود در دهه‌های آینده کمک کند.

طول عمر و ماندگاری ایمپلنت دندان

بیشتر بخوانید : قیمت ایمپلنت دندان

میانگین طول عمر ایمپلنت دندان چقدر است؟

ایمپلنت‌ دندان با مراقبت و نگهداری معقول از جانب شما و با انتخاب بهترین متخصص ایمپلنت دندان می‌توانند یک عمر دوام داشته باشند. هیچ محدودیتی برای طول عمر ایمپلنت های دندانی وجود ندارد. اگر به درستی از آن مراقبت شود، عملا دلیلی وجود ندارد که ایمپلنت برای چندین دهه مفید نباشد. هدف این است که اطمینان حاصل کنید که هر کاری که ممکن است انجام می دهید تا لثه و استخوان اطراف آنها را سالم و در جای خود حفظ کنید.

در واقع، ایمپلنت های دندانی معاصر تنها چند دهه است که وجود دارند. بنابراین، پیش بینی اینکه آنها می توانند 80 یا 90 سال دیگر زندگی کنند، صادقانه بگویم، کمی حدس و گمان است. با این حال، می‌توانیم از نحوه ادغام آن‌ها با بدن فرد و ماهیت مواد ضد حساسیت که برای مقاصد دیگر استفاده می‌شود -مانند تعویض مفصل‌ها- بگوییم که ایمپلنت‌های دندانی شما تا پایان عمر باقی خواهند ماند.

از آنجایی که پزشکان و جراحان از برخی از مواد مشابه ایمپلنت های دندانی استفاده می کنند، می دانیم که می توانند آنها را تا آخر عمر یکپارچه کنند. در نتیجه، آنها از ایمن ترین و بادوام ترین چیزها برای ترمیم استخوان ها و تقویت معماری طبیعی انسان هستند. این یکی از دلایلی است که ما ادعا می کنیم ایمپلنت های دندانی قابل توجه تر از دندان های طبیعی هستند. آنها می توانند فشارهای زیادی را تحمل کنند که در غیر این صورت یک دندان را می شکنند.

ماندگاری ایمپلنت دندان در مقایسه با سایر روش های درمانی چقدر است؟

در حالی که تمام جایگزین‌های دندان (دندان‌های مصنوعی، بریج‌ها، و غیره) طول عمر محدودی دارند، ایمپلنت‌ها به راحتی می‌توانند بیشتر از آن‌ها دوام بیاورند – اگر قرار ملاقات‌ها و مراقبت‌های منظم دندانپزشکی داشته باشید.

اگرچه هر درمانی می تواند چندین سال زنده بماند، پروتزها و بریج های دندانی معمولاً 5 تا 10 سال نرخ تعویض دارند. بنابراین هرچه بهتر از آنها (و دهان خود) مراقبت کنید، ممکن است مدت بیشتری دوام بیاورند. با این حال، آنها دائمی نیستند.

بیشتر بدانید: بهبودی سریع پس از جراحی ایمپلنت دندان

برای مثال بریج ها توسط دندان های سالم پشتیبانی می شوند. اگر یکی از آن دندان ها دچار حفره یا بیماری لثه شود، کل بریج فرو می ریزد و باید جایگزین شود. هر بار که دوباره دندان ها را برای یک بریج جدید آماده می کنید، آنها را بیشتر ضعیف می کنید. بنابراین شما ممکن است بتوانید دو پل را فراهم کنید، اما این احتمال وجود دارد که نتوانید پل سوم را ایجاد کنید.

دندان های مصنوعی نیز می توانند فرسوده شوند. هیچ‌یک از این روش‌ها از نظر عملکرد طولانی‌مدت به تطابق ایمپلنت‌های دندانی نزدیک نمی‌شوند.

کاشت ایمپلنت دندان چقدر موفق است؟

ایمپلنت دندان موفق ترین درمان جایگزینی دندان است. میزان موفقیت آنها با مراقبت های خانگی کافی 98 درصد یا بالاتر است. و مطمئناً از هزینه‌های معمول دندانپزشکی مانند پر کردن، روکش یا حتی درمان ریشه بیشتر است. با این حال، میزان شکست نسبتاً پایین است.

نکته کلیدی برای به حداکثر رساندن طول عمر ایمپلنت ها، مراقبت صحیح از آنها است: به طور منظم مسواک بزنید و نخ دندان بکشید، برای بررسی های منظم به دندانپزشک مراجعه کنید و از خوردن هر چیز سفت یا چسبنده خودداری کنید. حتی به استفاده از دندان های جدید خود به عنوان ابزار فکر نکنید! نکته اصلی این است که اگر به درستی از ایمپلنت های دندانی خود مراقبت کنید، آنها می توانند سال ها، حتی دهه ها یا حتی یک عمر دوام بیاورند!

طول عمر دندان مصنوعی در مقایسه با طول عمر ایمپلنت دندان چقدر است؟

مواد جدید و طراحی های بهبود یافته پروتزهای جداشدنی مانند پروتزهای مصنوعی و جزئی ها را بادوام تر از قبل می کند. با این حال، آنها برای ایمپلنت های دندانی مناسب نیستند. اگر خوش شانس باشید، یک پروتز متوسط ده سال برای شما دوام می آورد. با این حال، به احتمال زیاد مواد قبل از آن فرسوده می شوند و شکل دهان شما تغییر می کند و پوشیدن پروتز را به چالش می کشد.

هنگامی که دندان از دست می دهید و از دندان مصنوعی استفاده می کنید، لثه و بافت استخوانی زیر پروتز به تدریج جذب یا جمع می شود. این امر طول برجستگی استخوان شما را کاهش می دهد و باعث می شود که پروتز دندان شما شل شود یا باعث ایجاد زخم روی لثه شود.

از سوی دیگر، ایمپلنت‌های دندانی از بافت استخوانی سالم حمایت می‌کنند و خطوط فک و نمای صورت شما را حفظ می‌کنند. با وجود آن همه استخوان خوب اطراف آنها، ترمیم های شما کمتر به این زودی نیاز به تعویض دارند. به بیان واضح، ممکن است پنج دندان مصنوعی یا بیشتر در مقایسه با یک مجموعه ایمپلنت دندان مورد نیاز باشد. اما، البته، اگر هر پنج سال یک‌ بار پروتزهای مصنوعی خود را تغییر دهید یا تعویض کنید، احتمالاً بیشتر از این است!

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی دندانپزشک و متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت، رتبه اول بورد تخصصی کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...