دکتر محمد محمدی

علائم عفونت ایمپلنت دندان و راه های درمان آن

ایمپلنت‌های دندان نیز مانند دندان‌های طبیعی ممکن است درگیر عفونت شود. عفونت پس از ایمپلنت دندان در برخی موارد منجر به بروز مشکلاتی برای بیماران می‌شود. عفونی شدن ایمپلنت موجب التهاب در بافت‌های نرم و هم چنین از دست دادن استخوان اطراف ایمپلنت می‌شود که به دلیل ایجاد شرایطی به نام پری ایمپلنتیت می‌باشد.

عفونت ایمپلنت دندان

بیشتر بدانید : قیمت ایمپلنت دندان

پری ایمپلنتیت التهابی شبیه بیماری لثه می‌باشد که بافت لثه و استخوان اطراف ایمپلنت را درگیر می‌نماید. عفونت در اطراف ایمپلنت می‌تواند استخوان اطراف ایمپلنت را از بین ببرد و منجر به لق شدن دندان ایمپلنت شود. بنابراین به محض اینکه احساس کردید در اطراف دندان ایمپلنت شده درد دارید و یا اینکه دچار حساسیت لثه در این ناحیه شدید در اولین فرصت به جراح و متخصص ریشه مراجعه نمائید.

دلیل عفونت پس از ایمپلنت دندان

 • قرار گرفتن ایمپلنت‌ها در فاصله نزدیک به یکدیگر
 • زاویه دار شدن ایمپلنت در قسمت استخوان فک
 • بهداشت نامناسب دهان و دندان
 • عدم کیفیت مناسب استخوان فک
 • بیماری‌های مزمن مانند دیابت
 • سیگار کشیدن
 • شکستگی ایمپلنت
 • سنگین شدن بیش از حد ایمپلنت

بر اساس تحقیقات انجام شده، عفونت پس از ایمپلنت دندان در 30 درصد موارد ممکن است ایجاد شود و باکتری‌های بی‌هوازی عامل اصلی ایجاد عفونت می‌باشند.

علائم عفونت ایمپلنت دندان

مانند اغلب بیماری‌های لثه، عفونت ایمپلنت در اکثر موارد موجب ایجاد درد نمی‌شود بنابراین اکثر بیماران از عفونی شدن ایمپلنت بی‌اطلاع هستند اما برخی از نشانه‌ها و علائمی که کمک می‌نماید تا عفونت ایمپلنت شناسایی شود عبارتند از:

 • خونریزی لثه در هنگام مسواک زدن
 • تورم و حساسیت لثه در اطراف ایمپلنت

عفونت بعد از ایمپلنت دندان

تشخیص عفونت ایمپلنت

 • معاینه‌ی فیزیکی

معاینه‌ی اطراف بافت لثه دندان ایمپلنت شده جهت بررسی هرگونه عفونت، التهاب و یا حساسیت

 • تصاویر اشعه ایکس

اولین قدم در تائید تشخیص عفونت ایمپلنت، تصویربرداری با اشعه ایکس می‌باشد. دندانپزشک با استفاده از تصاویر اشعه ایکس می‌تواند تشخیص بدهد که استخوان اطراف ایمپلنت در چه وضعیتی قرار دارد.

بیشتر بدانید : خطرات و عوارض ایمپلنت دندان

درمان عفونت پس از ایمپلنت دندان

پس از تشخیص عفونت ایمپلنت، راهکارهای درمانی با توجه به میزان تخریب استخوان فک و هم چنین تاثیری که ایمپلنت از لحاظ زیبایی دارد بستگی دارد. با در نظر داشتن موارد فوق، از بین بردن عفونت و بازسازی استخوان نگهدارنده‌ی پایه‌ی ایمپلنت از طریق پیوند استخوان پیشنهاد می‌شود.

راهکارهای حذف عفونت ایمپلنت عبارتند از:

 • دبریدمان موضعی (برداشتن عفونت)
 • ضدعفونی کردن سطح ایمپلنت
 • در صورتی که تحلیل استخوان پیشرفته باشد، درمان‌های تخصصی ضدعفونی انجام می‌شود.
 • خارج ساختن ایمپلنت و درمان پری ایمپلنتیت با توجه به محل ایمپلنت و میزان از دست رفتن استخوان

در مورد عفونت‌های خفیف استفاده از آنتی بیوتیک‌های خفیف می‌تواند مفید باشد اما عفونت‌های شدید به درمان‌های جراحی جهت ضدعفونی مستقیم در اطراف ایمپلنت نیاز دارند.

نجات ایمپلنت دندان پس از عفونت

در صورتی که عفونت در مراحل ابتدایی تشخیص داده شود و تخریب استخوان شدید نباشد می‌توان پلاک‌ها و جرم‌های باکتریایی را بدون نیاز به درمان جراحی و با استفاده از آنتی بیوتیک از بین برد. در واقع شانس موفقیت در نجات ایمپلنت پس از درگیر شدن با عفونت این است که هرچه زودتر شناسایی شود، شناسایی زودهنگام مسیر درمان را ساده‌تر و شانس موفقیت درمان را بیشتر می‌نماید.

در صورتی که میزان آسیب متوسط تا شدید باشد لازم است تا بافت‌های نرم آسیب دیده در اطراف ایمپلنت ابتدا با روش جراحی تمییز شود، سطح ایمپلنت ضدعفونی شود و در نهایت با استفاده از تکنیک‌های بازسازی استخوان، آسیب وارد شده به استخوان را تا جایی که امکان دارد برطرف نمود.

در صورتی که ایمپلنت دندان به دلیل عفونت شدید، شل شده باشد ممکن است هیچ راهکاری جهت حفظ آن وجود نداشته باشد، در این حالت ایمپلنت باید خارج شود و پیوند استخوان انجام شود. کاشت ایمپلنت جدید پس از بازسازی استخوان ممکن است در آینده و با توجه به نتایج پیوند استخوان آسیب دیده وجود داشته باشد.

پیشگیری از عفونت پس از ایمپلنت دندان

برخی از بیماران تصور می‌نمایند که پس از ایمپلنت دیگر نیازی به مراجعه به دندانپزشک نمی‌باشد و می‌توانند از دندان‌های جدید خود بدون مکشل استفاده نمایند اما همان طور که از دندان‌های طبیعی خود مراقبت می‌نمائید و پزشکان توصیه می‌نمایند سالیانه 2 مرتبه تحت معاینه قرار بگیرید لازم است از ایمپلنت‌های دندانی خود مراقبت بیشتری داشته باشید.

در اولین مرحله مراقبت از ایمپلنت لازم است که روزانه 2 مرتبه آنها را مسواک بزنید و برای تمییز کردن آلودگی‌های بین دندانی از نخ دندان استفاده نمائید.

به جز مراقبت روزانه باید در فواصل زمانی 4 تا 6 ماه به دندانپزشک خود مراجعه نمائد تا هرگونه التهاب و یا عفونت اولیه بررسی شود و در صورت مشاهده‌ی علائم عفونت، اقدامات درمانی لازم انجام شود پیش از اینکه میزان آسیب لثه و استخوان شدید شود و مجبور به خارج کردن ایمپلنت شوید.

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی دندانپزشک و متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت، رتبه اول بورد تخصصی کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...