دکتر محمد محمدی

علائم پس زدن ایمپلنت دندان

در برخی از موارد نادر بعد از گذاشتن ایمپلنت دندان ممکن است ایمپلنت پس زده شود و برای پیشگیری از عوارض بعد ازپس زدن ایمپلنت باید علائم پس زدن ایمپلنت دندان را کامل بدانید. ایمپلنت یکی از گزینه‌های محبوب جایگزینی دندان‌های از دست رفته می‌باشد که ظاهری طبیعی و عملکردی مشابه دندان‌های اصلی دارد. با این وجود در برخی موارد این عمل ممکن است با شکست مواجه شود. با توجه به دلیل اصلی پس زدن ایمپلنت ممکن است علائم مختلفی داشته باشیم که در ادامه به توضیحات مختصری پیرامون هرکدام می پردازیم.

علت پس زدن ایمپلنت دندان

بیشتر بدانید : قیمت ایمپلنت

علائمی که با عفونت ایمپلنت بروز می‌نماید

یکی از مهمتری عواملی که منجر به پس زدن ایمپلنت دندان می‌شود عفونت می‌باشد. عفونت پس از ایمپلنت تحت عنوان پری ایمپلنت شناخته می‌شود. علائمی که نشان دهنده‌ی عفونت پس از ایمپلنت می‌باشد عبارتند از:

 • افزایش میزان درد به مرور زمان: پس از جراحی اولیه که جهت نصب پایه‌های ایمپلنت انجام می‌شود ممکن است بیماران تا چند روز درد و ناراحتی مختصری را تجربه نمایند، میزان درد پس از 7 الی 10 روز به مرور کاهش می‌یابد. در صورتی که شدت درد شما پس از ایمپلنت به تدریج افزایش یافت و مصرف مسکن‌های تجویز شده هیچ گونه تاثیری در بهبود آن نداشت ممکن است ایمپلنت شما عفونی شده باشد. این درد معمولاُ به صورت ضربان دارد و در اطراف ایمپلنت حس می‌شود.
 • لق شدن ایمپلنت
 • قرمز شدن لثه
 • التهاب و تورم در اطراف ایمپلنت
 • بوی بد دهان
 • تب
 • خونریزی دز اطراف ایمپلنت هنگام مسواک زدن

توجه داشته باشید برخی علائم مانند قرمز شدن، التهاب، خونریزی و یا درد پس از جراحی ایمپلنت طبیعی بوده و طی روزهای اول ممکن است با این علائم مواجه شوید اما در صورتی که شدت این علائم افزایش یافت و یا اینکه با مرور زمان به جای کاهش علائم با افزایش علائم مواجه شدید بهتر است در اولین فرصت با جراح خود تماس بگیرید. در برخی موارد در مراحل اولیه می‌توان عفونت پس از ایمپلنت را درمان نمود اما در صورتی که عفونت گسترش یافته باشد ممکن است چاره‌ای جز خارج ساختن ایمپلنت نباشد.

سایر علائمی که می‌تواند نشانه‌ای از پس زدن ایمپلنت دندان باشد عبارتند از:

 • عقب رفتن لثه‌ها

بافت لثه به رنگ صورتی و نرم می‌باشد. این بافت برای پوشاندن ریشه‌های دندان و قسمتی از تاج دندان می‌باشد و به استحکام آنها کمک می‌نماید. زمانی که حس کردید دندان‌هایتان بلندتر از حد معمول شده است و یا قسمت فلزی ایمپلنت از زیر لثه‌ها نمایان شده است باید جهت بررسی‌های بیشتر به مطب دندانپزشک خود مراجعه نمائید. تمام این‌ها می‌توان نشانه‌ای از عقب رفتن لثه و بیماری لثه باشد که در صورت عدم درمان می‌تواند منجر به پس زدن بافت ایمپلنت شود.

 • درد و تورم اطراف ایمپلنت

هرگونه تورم و درد پس از ایمپلنت دندان که با مصرف داروهای مسکن التیام نیابد و به تدریج بدتر شود می‌تواند نشانه ای از شکست ایمپلنت و پس زدن ایمپلنت باشد که باید در اولین فرصت مورد رسیدگی قرار بگیرد.

با توجه به اینکه در محل ایمپلنت هیچ گونه عصبی وجود ندارد باید به علائم هشدار دهنده که در اطراف ایمپلنت ایجاد می‌شود توجه نمائید.

درد و تورم اطارف ایمپلنت هم می‌تواند به دلیل عفونت ایجاد شده باشد و هم به دلیل آلرژی و حساسیت نسبت به فلزات به کار رفته در پایه‌های ایمپلنت به وجود آمده باشد. در هر ضورت این موارد باید به سرعت مورد بررسی قرار بگیرند.

 • لق شدن دندان‌های ایمپلنت شده

پس از اتمام جراحی نصب پایه‌های ایمپلنت، این پایه‌ها به مرور با استخوان فک جوش می‌خورد تا به عنوان پایه‌ای مستحکم جهت نصب پروتزها استفاده شود.

بعد از نصب اباتمنت و پروتز ایمپلنت باید دندان‌هایی محکم و با عملکردی مشابه دندان‌های طبیعی داشته باشید. هرگونه لق شدن، شلی و یا تغییری که در استحکام ایمپلنت خود داشتید می تواند نشانه‌ای از پس زدن ایمپلنت باشد که باید به سرعت تحت بررسی قرار بگیرد. این لق شدن می‌تواند به دلیل عدم جوش خوردن مناسب پایه‌های ایمپلنت با استخوان فک و یا فشار و ضربه‌های ناگهانی ایجاد شده باشد.

در صورتی که این مشکل به سرعت مورد بررسی قرار نگیرد، جویدن و یا گاز زدن غذا می‌تواند موجب لق شدن بیشتر و خروج کامل ایمپلنت شود.

در صورتی که دچار دندان قروچه در خواب هستید می‌توانید از محافظ‌های دهان در هنگام خواب استفاده نمائید تا از آسیب و لق شدن ایمپلنت‌ها جلوگیری نمائيد.

بیشتر بدانید: تعویض روکش ایمپلنت

علت پس زدن ایمپلنت دندان

به جز دلایلی که پیشتر ذکر شد دلایل دیگری نیز ممکن است موجب پس زدن ایمپلنت شود که برخی از مهمترین آنها عبارتند از:

 • سبک زندگی ناسالم مانند سیگار کشیدن
 • عدم رعایت بهداشت دهان و دندان به صورت  مناسب
 • ناهماهنگی دندان‌ها
 • ضعیف بودن سیستم ایمنی دندان
 • دندان قروچه

پس از نصب ایمپلنت‌ به شما دستورالعمل‌هایی جهت جلوگیری از عفونت و شناسایی علائم پس زدن ایمپلنت ارائه می‌شود، با رعایت تمام این دستورالعمل‌ها می‌توانید دوران نقاهت پس از جراحی را به خوبی پشت سر بگذارید و پس از چند ماه پروتزهای ثابت را نصب نمائید.

در تمام ماه‌های پس از جراحی و حتی پس از نصب پروتزهای هر زمانی که علائمی غیر طبیعی مانند علائمی که پیشتر اشاره شده مشاهده نمودید لازم است در اولین فرصت با پزشک خود تماس بگیرید تا از هرگونه آسیب بیشتر و یا شکست درمان پیشگیری نمائید.

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی دندانپزشک و متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت، رتبه اول بورد تخصصی کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...