دکتر محمد محمدی

پروتز ثابت دندان

پروتزهای ثابت دندان برای جایگزینی دندان های آسیب دیده یا از دست رفته طراحی شده و به صورت دائمی نصب می‌شوند. این پروتز ها نمی‌توانند توسط بیمار خارج شوند و به ریشه های مصنوعی یا دندان‌های طبیعی متصل می‌شوند. متخصص پروتزهای دندان انواع مختلفی از گزینه‌های پروتز ثابت را به راحتی ارائه می‌دهد. این گزینه‌ها شامل بریج، روکش‌ها، ایمپلنت‌ها و پروتزهای هیبریدی است.

پروتزهای ثابت دندان

پروتزهای ثابت دارای مزایای متعددی در مقایسه با پروتزهای متحرک هستند، از جمله اتصال و راحتی بیشتر، و همچنین عدم نیاز به برداشتن آنها برای تمیز کردن. همچنین پروتز ثابت نیز در مقایسه با پروتزهای متحرک از استحکام بیشتری برخوردار است.

اهداف پروتز ثابت

 • برای بازگرداندن عملکرد جویدن
 • برای بهبود ظاهر
 • برای بهبود گفتار
 • برای بهبود وضعیت بهداشت دهان و دندان
 • برای تثبیت فرم و خوب جفت شدن (دندان های بالا و پایین)

انواع پروتز ثابت دندان

بریج دندان

بریج های دندانی

بریج برای پر کردن جای خالی دندان از دست رفته استفاده می شود. و می توان آن را روی دندان ها یا ایمپلنت های موجود قرار داد. گاهی اوقات، بریج دندانی نیاز به شکل دادن یا تغییر دندان های سالم دارد تا بتوان آن را به بهترین نحو تنظیم کرد.

در مطب، بیماران می توانند از چندین نوع روکش دندان بهره مند شوند:

 • روکش های دندانی فلزی و سرامیکی
 • روکش های دندانی اکسید زیرکونیوم
 • روکش های دندانی از لیتیوم دی سیلیکات (E.MAX)

هر کدام از مواد پروتز دارای خواص ویژه خود هستند، اما هدف نهایی بهترین متخصص پروتز دندان، تضمین حداکثر راحتی برای بیمار است.

پروتز ثابت متکی بر ایمپلنت

پروتز ثابت بر پایه ایمپلنت

ایمپلنت دندان از دو بخش اصلی تشکیل شده است. یک قسمت جایگزین ریشه و قسمت دیگر بخشی است که همیشه آن را می بینید. ایمپلنت‌ها در طیف وسیعی از انواع و مواد موجود هستند و وضعیت فردی شما تعیین می‌کند که کدام نوع برای شما مناسب است.

ایمپلنت دندان یک فرآیند چند مرحله‌ای است و حفظ بهداشت دهان و دندان ضروری است. ایمپلنت ها بسیار شبیه به دندان‌های طبیعی هستند. و اگر به دنبال جایگزینی دندان های از دست رفته یا آسیب دیده هستید، راه حلی ماندگار و با دوام هستند.

پروتزهای هیبریدی

پروتز هیبریدی برای جایگزینی تمام پروتزهای تحتانی یا بالایی در دهان فرد استفاده می شود. یک پروتز هیبریدی که در بالای ایمپلنت قرار می گیرد جایگزین دندان ها می‌شود و اتصال خوبی دارد.

علاوه بر این، پروتزهای هیبریدی ظاهری طبیعی دارند. و فشار احساس شده هنگام جویدن غذا را کاهش می دهند. همچنین تمیز کردن و نگهداری آنها آسان است.

مزایای پروتز ثابت دندان

در اینجا برخی از مزایای اصلی پروتزهای ثابت آورده شده است:

 • باعث تحلیل استخوان فک بالا نمی شود.
 • جویدن راحت تر خواهد بود، بیماران می توانند از طیف وسیع تری از غذاها بدون ترس از آسیب دیدن یا مسدود شدن پروتز استفاده کنند.
 • فیزیوگنومی (physiognomy) یا چهره شناسی را به طور دائم اصلاح می‌کند. (حضور مداوم دندان ها از گونه ها محافظت کرده و ظاهر صورت را جوان می کند).
 • باعث آسیب یا زخم لثه نمی شود.
 • فشار هنگام جویدن به درستی بین دندان ها توزیع می شود.
 • هیچ خطری برای افتادن در حین سخنرانی یا خنده وجود ندارد.

پروتزهای دندانی ثابت روی دندان‌های طبیعی

این پروتز که در زبان محاوره ای “بریج” نامگذاری شده است، بر روی دندان‌های طبیعی که به عنوان ستون عمل می‌کنند، قرار می گیرد. برای پروتزهای دندانی روی دندان های طبیعی از روکش های فلزی-سرامیکی یا زیرکونیوم-سرامیکی استفاده می‌کنیم. روی دندان‌ های طبیعی که باید از پروتز محافظت کنند، روکش‌ هایی در طرفین داخلی اعمال می ‌شود. که دندان از دست رفته در وسط آن قرار می‌‌گیرد.

پروتز ثابت بر پایه ایمپلنت

پروتز ایمپلنت ثابت یک وسیله پزشکی است که جایگزین یک یا چند دندان تغییر یافته یا از دست رفته می شود. این راه حل برای افراد بی دندان و افرادی که چند دندان از دست داده‌اند در نظر گرفته شده است.

فراتر از جنبه زیبایی، پروتز ثابت دندان امکان بازیابی تعادل در سطح فک را فراهم می کند. این تعادل برای جلوگیری از درد مفاصل یا عضله که می تواند کل بدن را تحت تاثیر قرار دهد ضروری است.

پروتز ثابت دندان بر روی پروتزهای ایمپلنتی نصب می شود. ایمپلنت دندان پیچی است که در استخوان آلوئول، استخوانی که از دندان ها محافظت می کند، قرار داده می شود. این ریشه مصنوعی محافظت کافی از پروتز ثابت را به صورت دائمی فراهم می کند.

برخلاف پروتزهای متحرک که به راحتی قابل برداشتن هستند، پروتزهای ثابت را نمی توان جز توسط دندانپزشک برداشت. پروتزهای متحرک زمانی استفاده می شوند که ساختن پروتز ثابت غیرممکن باشد. در واقع، ایمپلنت بهترین راه حل برای جایگزینی دندان های از دست رفته است. برای بازگرداندن راحتی هنگام جویدن و ظاهر دندان های معمولی روشی ایده آل است. این پروتزها نیازهای بیمار را به ویژه از نظر زیبایی ظاهری برآورده می کنند.

بیشتر بخوانید: چه موقع از پروتز متحرک دندان استفاده می شود؟

پس از درمان با پروتز ثابت دندان

از دندان های خود روی مواد خیلی سفت استفاده نکنید. شما می توانید از پروتز ثابت خود برای خوردن هر چیزی که با دندان طبیعی می خورید، استفاده کنید. فقط از فشار شدید مانند شکستن پوسته فندق یا پسته یا تلاش برای باز کردن بطری با دندان خودداری کنید. این نیروها که حتی نباید به دندان های طبیعی وارد شوند، می توانند به پروتز شما نیز آسیب جدی وارد کنند.

شکستگی پروتز

ممکن است پروتز شما به دلیل تصادف، نیروهای خارجی، دندان قروچه یا مشکلات نادر شکسته شود. معمولاً به طور کامل شکسته نمی شود اما زیرساخت پروتز (فلز، زیرکونیوم و …) و پرسلن جدا می شود. در چنین مواردی معمولاً می توان مشکل را در دهان بیمار یا با جابجایی پروتز حل کرد. اگر این امکان وجود ندارد، باید پروتز جدید ساخته شود. اگر متوجه شکستگی روی پروتز خود شدید لطفا با مطب دکتر محمد محمدی تماس بگیرید.

حساسیت به سرما یا گرما

از آنجایی که دندان‌ های شما ساییده می ‌شوند و در هر جلسه قبل از گذاشتن پروتز چندین بار روکش ‌های موقت امتحان می ‌شوند، ممکن است دندان‌ های شما بیش از حد حساس شوند. علاوه بر آن چسب های قوی که استفاده می شود اسیدی بوده و در نتیجه باعث ایجاد حساسیت می شود. تا یک هفته بعد از درمان از نوشیدنی های سرد یا گرم خودداری کنید.

ممکن است در روز اول پس از درمان نیاز به استفاده از مسکن داشته باشید. حساسیت به سرما و گرما باید طی 3 هفته به تدریج کاهش یابد. در برخی موارد، حساسیت نشانه این واقعیت است که ممکن است نیاز به درمان ریشه داشته باشید. اگر از روز دوم به بعد مجبور به استفاده مداوم از مسکن ها هستید، بدون معطلی به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

خلاصه کلام

پروتزهای دندانی ثابت شامل تاج ها و بریج هایی هستند که بر روی دندان های طبیعی ثابت می شوند و روی ایمپلنت های استخوانی یکپارچه ثابت می شوند. آنها پروتزهای دائمی دندان هستند. به دندان طبیعی یا ریشه مصنوعی چسبانده می شوند و نمی توان آنها را خارج کرد.

برای مشاوره و اطلاعات بیشتر در زمینه پروتز ثابت دندان، به مطب دکتر محمد محمدی مراجعه کنید.

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی دندانپزشک و متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت، رتبه اول بورد تخصصی کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...