دکتر محمد محمدی

علت آبسه دندان بعد از ایمپلنت دندان چیست و درمان آن

آبسه دندان پس از ایمپلنت دندان ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد. ایمپلنت روشی مناسب برای جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته می‌باشد، با اینکه ایمپلنت دندان طبیعی نمی‌باشند اما مراقبت از آنها مشابه دندان‌های طبیعی می‌باشد. ایمپلنت یکی از روش‌های کم عارضه می‌باشد و عوارض جانبی اندکی دارد با این حال برخی از افراد ممکن است نسبت به سایرین عوارض جانبی بیشتری را تجربه نمایند. یکی از این عوارض آبسه یا عفونت دندان می‌باشد.

علت آبسه دندان بعد از ایمپلنت دندان

بیشتر بدانید : قیمت ایمپلنت دندان

علت آبسه دندان پس از ایمپلنت

آبسه دندان پس از ایمپلنت بنا به دلایل مختلفی ممکن است ایجاد شود، برخی از مهمترین دلایل عبارتند از:

 • جایگذاری نامناسب

در صورتی که فیکسچر در مکان مناسب قرار نگیرد و فضایی بین فیکسچر و استخوان ایجاد شود، این فضا می‌تواند مکانی برای تجمع باکتری‌ها باشد، همچنین نصب زودهنگام ایمپلنت می‌تواند موجب ایجاد شکستگی‌های ریزی شود که منجر به دام انداختن باکتری‌ها و ایجاد آبسه شود.

 • بهداشت ضعیف دهان و دندان

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، احتمال تشکیل پلاک‌ها و جرم را افزایش می‌دهد و این اتفاق می‌تواند منجر به بروز التهاب، آبسه و تحلیل رفتن استخوان شود.

افرادی که سیگار می‌کشند به دلیل اثراتی که سیگار بر سیستم ایمنی بدن آنها ایجاد می‌نماید بیشتر مستعد ابتلا به عفونت‌های دهان و دندان هستند.

همچنین افرادی که بیماری دیابت دارند و یا بیمارانی که مبتلا به ضعف سیستم ایمنی هستند بیشتر از سایرین در معرض آبسه دندان پس از ایمپلنت قرار دارند.

رعایت بهداشت دهان و دندان یکی از نکات ضروری جهت جلوگیری از آبسه دندان و حفظ ایمپلنت‌ها به مدت طولانی می‌باشد.

 • عفونت‌های قبلی

در صورتی که در گذشته دچار عفونت لثه و یا دندان بوده‌اید احتمال بروز عفونت جدید پس از ایمپلنت دندان در شما افزایش پیدا می‌نماید.

بیشتر بدانید: بعد از ایمپلنت دندان چه بخوریم

علائم آبسه دندان پس از ایمپلنت

آبسه پس از ایمپلنت ممکن است شامل عفونت لثه، استخوان و سایر بافت‌های اطراف ایمپلنت شود. آبسه دندان پس از ایمپلنت شباهت‌هایی با برخی از بیماری‌های لثه دارد و شدت آن از التهاب خفیف لثه تا تخریب قابل توجه دندان‌ها و استخوان فک می ‌تواند متغیر باشد. در صورتی که آبسه دندان پس از ایمپلنت به سرعت تحت درمان قرار نگیرد ممکن است موجب از بین رفتن دندان ایمپلنت شده و مشکلات جدی برای سلامت بیمار شود.

بیشتر بدانید: درد جراحی ایمپلنت دندان

با آشنایی علائم آبسه دندان پس از ایمپلنت می‌توانید از گسترش آن جلوگیری نمائید و پیش از اینکه عوارض جبران ناپذیری برای شما ایجاد شود به دندانپزشک مراجعه نمائید.

مهمترین علائم آبسه دندان پس از ایمپلنت عبارتند از:

 • قرمز شدن لثه
 • تورم لثه
 • بوی بد در دهان
 • احساس درد و یا حساس شدن در اطراف ایمپلنت
 • مشکل در جویدن غذا
 • ترشحات چرکی از لثه
 • شل شدن و یا جا به جایی ایمپلنت
 • احساس طعم فلز در دهان

در صورتی که یک یا چند علائم از موارد ذکر شده را دارید باید در اولین فرصت به پزشک متخصص مراجعه نمائید.

تشخیص آبسه دندان پس از ایمپلنت

دندانپزشک با معاینه کامل دهان و بررسی سابقه‌ی پزشکی بیمار می‌تواند آبسه دندان پس از ایمپلنت را تشخیص دهد، جهت تعیین میزان عفونت تصاویر اشعه ایکس توصیه می‌شود.

پیشگیری از آبسه دندان پس از ایمپلنت

به طور کلی پس از ایمپلنت دندان باید هر 6 ماه یکبار جهت معاینه به دندانپزشک خود مراجعه نمائید، انجام معاینات منظم باعث می‌شود که علاوه بر معاینه‌ی دندان‌های طبیعی، دندان های ایمپلنت شده نیز از لحاظ عفونت و یا سایر مشلات مورد معاینه قرار بیگرند و در صورت بروز هرگونه عغونت و یا عارضه در مراحل اولیه به تشخیص و درمان بپردازد. سایر راهکارهای پیشگیری از آبسه دندان پس از ایمپلنت عبارتند از:

 • رعایت بهداشت دهان و دندان
 • اجتناب از سیگار کشیدن
 • رژیم غذایی متعادل حاوی میوه و سبزیجات و کاهش میزان شکر مصرفی
 • عدم مصرف غذاهای سفت، چسبنده و جویدنی که می‌تواند موجب ایجاد فشار بر ایمپلنت شود.

درمان آبسه دندان پس از ایمپلنت

آبسه دندان پس از ایمپلنت هر چه سریعتر تشخیص داده شود احتمال درمان موفقیت آمیز نیز بیشتر می‌شود.

پس از تشخیص آبسه با توجه به شدت عفونت در اولین مرحله‌ی درمان، آنتی بیوتیک تجویز می‌شود. آنتی بیوتیک ممکن است خوراکی و یا تزریقی باشد. تمام آنتی بیوتیک‌ها باید به طور کامل و در فواصل زمانی منظم مصرف شوند.

بیشتر بخوانید: ایمپلنت دندان چقدر طول میکشد

در مواردی که میزان عفونت شدید باشد درمان جراحی توصیه می‌شود. این درمان‌ها شامل موارد زیر می‌باشد:

 • برداشتن تاج یا روکش

در صورتی که عفونت در تاج دندان ایمپلنت شده باشد برداشتن و جایگزین کردن آن می‌تواند برای درمان کافی باشد. پس از بهبود کامل آبسه می‌توان از یک تاج دیگر برای پایه‌ی ایمپلنت استفاده نمود.

 • تمییز کردن و دبریدمان

در برخی موارد نیاز است که هرگونه آبسه در اطراف محل ایمپلنت با روش جراحی خارج شود و سپس از آنتی بیوتیک‌های موضعی جهت درمان استفاده شود. این روش از گسترش عفونت جلوگیری کرده و روند بهبودی را سرعت می‌بخشد.

 • خارج کردن ایمپلنت

در مواردی که میزان عفونت شدید باشد و یا ایمپلنت به دلیل تجمع باکتری‌ها بین فیکسچر و استخوان شل شده باشد چاره‌ای جز خارج ساختن ایمپلنت باقی نمی‌ماند. پس از خارج ساختن ایمپلنت در صورتی که جراح قصد جایگذاری ایمپلنت جدید را دارد باید چند ماه جهت بهبود کامل عفونت و ترمیم استخوان لثه صبر نماید.

به طور کلی، آبسه دندان پس از ایمپلنت معمولاً یک عارضه موقت است و در طی چند روز تا هفته‌ای پس از جراحی بهبود می یابد. با این حال، در صورتی که آبسه به مدت طولانی ادامه داشته باشد، یا همراه با علائم دیگر نظیر درد شدید، تب، خونریزی بیش از حد و علائم عفونت دیگر باشد، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید تا علت دقیق را تشخیص داده و درمان مناسب را تجویز کند.

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی دندانپزشک و متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت، رتبه اول بورد تخصصی کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...