دکتر محمد محمدی

آیا ایمپلنت باعث سرطان میشود؟

تاکنون ارتباط مستقیمی بین ایمپلنت دندان و سرطان ثابت نشده است به هر حال، برای حفظ سلامت دهان و پیشگیری از مشکلات محتمل، مراقبت‌های دندانی منظم و رعایت بهداشت دهان و دندان بسیار مهم است. همچنین، در صورت نصب ایمپلنت دندان، مهم است که به دستورات و راهنمایی‌های پزشک خود پایبند باشید و پس از عمل جراحی، مراقبت‌های لازم را انجام دهید.

یکی از شایعاتی که پیرامون ایمپلنت‌های دندانی وجود دارد این است که ایمپلنت منجر به سرطان دهان می‌شود و بسیاری از افراد بر مبنای همین شایعه‌ی بی‌اساس در مورد کاشت ایمپلنت دچار تردید هستند. در ادامه‌ی این مقاله به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

ارتباط بین سرطان دهان و ایمپلنت

بیشتر بدانید: قیمت ایمپلنت دندان 1402

متاسفانه تعداد بسیاری از افراد یک یا چند دندان از دست رفته دارند و برخی از افراد نیز پیش از رسیدن به سنین میانسالی تمام دندان‌های خود را از دست می‌دهند. حقیقت تاسف آور این است که میزان پوسیدگی‌ها دندان و بیماری‌های لثه در حال افزایش می‌باشد.

اجتناب از پلاک و جرم دندان تقریباُ غیرممکن می‌باشد اما عوامل زیادی می‌توانند بر سلامت دندان‌ها تاثیر گذار باشند. عواملی مانند ژنتیک، رژيم غذایی، استرس، سبک زندگی و بهداشت دهان و دندان جزء عوامل کلیدی در سلامت دندان‌ها می‌باشد. خوشبختانه با روش ایمپلنت می‌توان دندان‌های از دست رفته را جایگزین نمود. ایمپلنت دندان یکی از روش‌های ایمن و موثر جهت جایگزینی دندان‌های از دست رفته می‌باشد و در جلوگیزی از تخریب سایر دندان‌ها نیز نقش مهمی دارد.

مکانیسم کاشت ایمپلنت دندان

ایمپلنت درمان یکی از معدود روش‌های درمانی می‌باشد که منجر به رشد بافت استخوان جدید در فک می‌شود. ایمپلنت‌ها دارای یک سطح فلزی و جامد به نام فیکسچر می‌باشند که مشابه ریشه در لثه قرار می‌گیرند. این ریشه‌ی مصنوعی سپس با استخوان‌های فک پیوند می‌خورد و ساختار محکمی را جهت نصب تاج دندان فراهم می‌آورند.

اکثر افراد پس از کاشت ایمپلنت هیچ گونه مشکل و یا عارضه‌ای در دندان و لثه ندارند، ایمپلنت‌های دندانی نه تنها ظاهری مشابه دندان‌های اصلی دارند بلکه عملکرد آنها نیز مشابه دندان‌های طبیعی می‌باشد و تمام این موارد به دلیل ساختار محکم استخوانی است که فیکسچر را حمایت می‌نماید.

آیا کاشت ایمپلنت بی‌خطر است؟

و اما سوالی که موضوع اصلی این مقاله می‌باشد، آیا کاشت ایمپلنت بی‌خطر می‌باشد؟ پاسخ به این سوال مثبت می‌باشد. روش ایمپلنت بیش از 30 سال است که در حوزه‌ی دندانپزشکی استفاده می‌شود و یکی از روش‌های ایمن و مورد تائید تمام دنداپزشکان می‌باشد. برای اکثر بیمارانی که از سلامت جسمانی مناسبی برخوردارند ایمپلنت دندان هیچ خطر و عارضه‌ای برای افراد ایجاد نمی‌نماید.

بیشتر بخوانید: ایمپلنت دندان چقدر طول میکشد؟

میزان موفقیت ایمپلنت‌های دندان

میزان موفقیت ایمپلنت دندان بسیار بالا بوده و حدود 95 درصد بیماران بدون هیچ مشکلی می‌توانند از دندان‌های جدید خود استفاده نمایند. با اینکه وجود فلز تیتانیوم به عنوان ریشه در لثه می‌تواند درناک به نظر برسد اما واقعیت این است که درد ناشی از جراحی اولیه و کاشت فیکسچر تنها چند روز منجر به بروز ناراحتی برای بیمار می‌شود و پس از بهبودی اکثر بیماران دیگر هیچ گونه درد و ناراحتی را حس نخواهند کرد.

البته باید این نکته را در نظر داشت که در موارد اندکی ایمپلنت می‌تواند منجر به بروز عوارض جزئي شود، برخی از این عوارض عبارتند از:

  • عفونت
  • تحلیل رفتن لثه
  • آسیب به اعصاب و یا بافت لثه

ارتباط بین سرطان دهان و ایمپلنت

بر اساس تحقیقات بسیاری که انجام شده است هیچ گونه ارتباط معناداری بین بروز سرطان‌های دهان و کاشت ایمپلنت‌های دندان وجود ندارد. در واقع میزان بروز انواع سرطان‌ها و تومورهای بدخیم در افرادی که کاشت ایمپلنت را انجام داده‌اند و افرادی که ایمپلنت نداشته‌اند کاملاً مشابه و به یک میزان می‌باشد.

آیا ایمپلنت دندان عامل ایجاد سرطان است؟

سرطان بیماری است که رشد سلول‌های بدن در بعضی از قسمت‌ها از کنترل خارج می‌شود و منجر به ایجاد توده و یا تومور می‌شود. عامل ایجاد سرطان در اکثر موارد جهش‌های ژنتیکی می‌باشد. ایمپلنت‌های دندانی تنها ممکن است منجر به التهاب و تحریک لثه شود اما منجر به ایجاد هیچ گونه جهش ژنتیکی نخواهند شد. در واقع همان طور که پیشتر اشاره شده ایمپلنت‌ها با تحریک رشد بافت استخوانی منجر به درمان بیماری‌های مانند تحلیل استخوان فک و یا پوکی استخوان می‌شود و هیچ گونه بافت سرطانی و بدخیمی را ایجاد نمی‌نمایند.

در واقع شاید منشا ایجاد شایعه‌ای که ایمپلنت منجر به بروز سرطان دهان می‌شود همین موضوع بوده باشد که ایمپلنت منجر به تحریک رشد استخوان در اطراف فیکسچر می‌شود اما همان طور که اشاره کردیم این رشد از نوع سرطانی و بدخیم نبوده بلکه تنها منجر به ایجاد ساختاری محکم برای نصب تاج دندان و جلوگیری از تحلیل استخوان فک می‌شود که پس از کشیدن دندان به سرعت اتفاق می‌افتد.

ایمپلنت پس از سرطان دهان

یکی از سوالات افرادی که مبتلا به سرطان دهان هستند این است که آیا می‌توانند جهت ایمپلنت اقدام نمایند؟ با توجه به اینکه سیستم ایمنی افرادی که دچار سرطان هستند دچار تغییرات خاص می‌شود در نتیجه این گروه از افراد مستعد ابتلا به برخی از عفونت‌ها می‌باشند. همچنین در صورتی که داروهای شیمی درمانی و یا سایر روش‌های درمان بیماری سرطان را دنبال می‌نمایند در صورتی که با عفونت پس از ایمپلنت مواجه شوید ممکن است سیستم ایمنی بدن شما قادر نباشد به راحتی با عفونت مبارزه نماید و نتیجه‌ی کاشت ایمپلنت با شکست مواجه شود. بنابراین جهت ایمپلنت دندان تا زمان بهبودی کامل و اتمام روش‌های درمانی باید صبر نمائید.

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی دندانپزشک و متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت، رتبه اول بورد تخصصی کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...