دکتر محمد محمدی

آیا ایمپلنت دندان خراب میشود؟

یکی از سوالات رایج درباره ایمپلنت دندان این است که آیا ایمپلنت دندان خراب میشود؟ باید به شما بگوییم که پایه‌ی ایمپلنت‌های دندانی معمولاً تیتانیوم و تاج آنها از پرسلن ساخته شده‌ است تا ظاهر و عملکردی مشابه دندان‌های طبیعی داشته باشند اما مشابه دندان‌های طبیعی، ایمپلنت‌های دندانی نیز ممکن است دچار آسیب و تخریب شوند. پس از ایمپلنت دندان‌ها، جهت جلوگیری از هرگونه آسیب لازم است مانند دندان‌های طبیعی خود از آنها مراقبت نمائید.

آسیب و خرابی های بعد از ایمپلنت دندان

بیشتر بخوانید: قیمت ایمپلنت دندان

آسیب و خرابی های بعد از ایمپلنت دندان

 بسیاری از افراد گمان می‌نمایند که پس از ایمپلنت دندان دیگر نباید نگران پوسیدگی، عفونت و یا آسیب به دندان‌های ایمپلنت شده باشند در صورتی که دندان‌های ایمپلنت شده نیز در صورت عدم مراقبت صحیح ممکن است دچار آسیب‌هایی شوند. آسیب‌هایی که به دندان‌های ایمپلنت شده ممکن است وارد شود عبارتند از:

  • شل شدن دندان ایمپلنت شده

دندان‌هایی که با موفقیت ایمپلنت شده‌اند باید در محل خود به طور ثابت قرار بگیرند و هیچ گونه تحرکی نداشته باشند. هرگونه تحرک و یا لق زدن دندان ایمپلنت شده می‌تواند نشانه‌ای از شکستگی و یا عفونت در پایه‌ی ایمپلنت (فیکسچر و یا اباتمنت) باشد. شل شدن ایمپلنت می‌تواند به علت جویدن و یا گاز گرفتن مواد غذایی سفت نیز ایجاد شود بنابراین توصیه می‌شود از مصرف هرگونه ماده‌ی غذایی که می‌تواند منجر به آسیب ایمپلنت‌ها شود خودداری نمائید به عنوان مثال از جویدن یخ یا شکستن آجیل و یا مصرف مواد غذایی چسبنده اجتناب ورزید.

گاهی موارد نیز شل شدن دندان ایمپلنت شده به دلیل عدم اتصال کامل ریشه‌ی تیتانیوم به استخوان فک می‌باشد، در این مرحله پیوند استخوان و جایگزینی یک ایمپلنت جدید باید انجام شود.

  • عفونت پری ایمپلنت

رعایت بهداشت دندان‌ها نقش مهمی در حفاظت از دندان‌های ایمپلنت شده دارد. با اینکه تاج دندان ایمپلنت شده نمی‌تواند دچار پوسیدگی شود اما تجمع پلاک‌های دندانی روی تاج می‌تواند منجر به عفونتی به نام پری ایمپلنت شود که می‌تواند به سرعت پیشرفت کند و تخریب‌های جبران ناپذیری را ایجاد نماید. در برخی مواقع پری ایمپلنت می‌تواند منجر به از بین رفتن استخوان زیرین دندان ایمپلنت شده و حتی استخوان‌های اطراف شود و در نهایت علاوه بر از بین رفتن نتایج ایمپلنت دندان منجر به آسیب به دندان‌های سالم نیز شود.

  • سائيدگی تاج دندان ایمپلنت شده

اگر شما جزء افرادی هستید که عادت به دندان قروچه در شب دارید باید به این موضوع آگاه باشید که این عادت ناخواسته می‌تواند منجر به از بین رفتن تاج دندان ایمپلنت شده و آسیب‌های دیگر شود. با استفاده از یک محافظ دندانی می‌توانید میزان دندان قروچه در هنگام شب را کاهش دهید تا از آسیب به تاج دندان‌های ایمپلنت شده خودداری نمائيد.

  • شکستگی دندان ایمپلنت شده

در صورتی که به دلیل ضربه و یا فشار زیاد دچار شکستگی، ترک و یا سایش در تاج ایمپلنت شده باشید می‌توانید به دندانپزشک خود مراجعه نمائید تا یک تاج جدید برای شما نصب نماید.

در مواردی که فشار وارده زیاد باشد و منجر به شکستگی اباتمنت و یا فیکسچر شود ممکن است نیاز به خارج ساختن ایمپلنت و نصب ایمپلنت جدید باشد. در برخی موارد با آسیب به استخوان‌ها نیاز به پیوند استخوان می‌باشد، در این موارد روند درمان طولانی‌تر شده و ممکن است تا چندین ماه طول بکشد.

جلوگیری از آسیب و خرابی ها به ایمپلنت‌های دندان

  • رعایت بهداشت دندان

دندان‌های ایمپلنت شده مانند دندان‌های طبیعی باید روزانه دو مرتبه مسواک زده شود و همچنین به طور مرتب از نخ دندان استفاده نمائيد.

  • از سیگار کشیدن و نوشیدن الکل زیاد پرهیز نمائيد.
  • از مصرف غذاهایی که منجر به فشار و آسیب به دندان‌های ایمپلنت شده می‌شود خودداری نمائید.
  • مراجعه منظم به دندانپزشک

یکی از موثرترین روش‌ها جهت جلوگیری از هرگونه آسیب به دندان‌های ایمپلنت شده این است که در فواصل زمانی منظم به دندانپزشک خود مراجعه نمائید. برخی مشکلات دندان‌های ایمپلنت شده مانند عفونت ممکن است در مراحل اولیه نشانه‌ای نداشته باشند و به تدریج منجر به آسیب شدید به استخوان‌های فک شوند بنابراین بهتر است با مراجعه به موقع از هرگونه آسیب شدید به دندان‌های ایمپلنت شده خودداری نمائید.

  • شناسایی علائم اولیه آسیب به دندان‌های ایمپلنت شده

برخی علائم مانند التهاب، خونریزی، ترشحات و درد جزء علائمی هستند که در مراحل اولیه باید تحت مراقبت و درمان قرار بگیرند.

کلام آخر

به طور کلی در صورتی که ایملنت‌های دندانی به درستی نصب شده باشند و مراحل مراقبت از آن به خوبی انجام شود در 98 درصد موارد تا سال‌های زیادی بدون آسیب و خرابی باقی می‌مانند اما در صورتی که نصب ایمپلنت توسط افراد بدون تخصص و تجربه‌ی لازم انجام شود و یا مراقبت‌های دندانی ذکر شده به خوبی انجام نشود ممکن است دچار شکستگی، شل شدگی، سائیدگی، عفونت و سایر مشکلات شوید به همین دلیل مهمترین توصیه به شما این است که برای ایمپلنت دندان های خود حتما به بهترین متخصص ایمپلنت در تهران مراجعه کنید.

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی دندانپزشک و متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت، رتبه اول بورد تخصصی کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...