دکتر محمد محمدی

دلایل افتادن و شل شدن ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان یکی از راهکارهای ایده آل برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته می‌باشد. در 90 تا 95 درصد موارد جراحی جایگذاری پایه‌های ایمپلنت بدون هیچ گونه مشکلی انجام می‌شود اما با این وجود ممکن است در برخی مواقع این عمل با موفقیت انجام نشود و پایه‌های ایمپلنت پس از جراحی از محل خود شل شوند و بیافتند. در ادامه به برخی از مهمترین دلایل افتادن و شل شدن ایمپلنت دندان می‌پردازیم.

دلایل افتادن و شل شدن ایمپلنت دندان

بیشتر بدانید: مراقبت از ایمپلنت

مهمترین دلایل افتادن و شل شدن ایمپلنت دندان

از مهمترین دلایل افتادن و در آمدن ایمپلنت دندان میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عفونت اطراف پایه‌ی ایمپلنت

اولین و مهمترین دلیل خارج شدن پایه‌های ایمپلنت و یا خارج ساختن پایه‌های ایمپلنت توسط پزشک متخصص، عفونت در محل پایه‌های ایمپلنت می‌باشد. عفونت پس از جراحی پایه‌های ایمپلنت به انواع مختلفی بروز می‌نماید. این عفونت می‌تواند به صورت عفونت اطراف پایه‌های ایمپلنت و یا عفونت لثه و استخوان اطراف ایمپلنت باشد. زمانی که عفونت در اطراف پایه‌های ایمپلنت ایجاد شود، باکتری‌ها در اطراف پایه‌های ایمپلنت شروع به رشد کرده و موجب جدا شدن لثه از ایمپلنت می‌شود بنابراین پایه‌های ایمپلنت به تدریج از لثه فاصله گرفته و خارج می‌شود. در برخی موارد شدت عفونت تا استخوان‌های فک نیز گسترش می‌یابد و علاوه بر خارج شدن پایه‌های ایمپلنت منجر به از دست رفتن و آسیب استخوان‌های فک نیز می‌شود.

افرادی که دچار بیماری دیابت هستند، افرادی که سیگاری هستند و همچنین افرادی که بهداشت دهان و دندان ضعیفی دارند بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به عفونت پس از جراحی ایمپلنت دندان هستند. بنابراین در صورتی که یکی از شرایط ذکر شده را دارید باید به پزشک خود اطلاع دهید و همچنین تمام دستورالعمل‌های پس از جراحی را رعایت نمائید تا از هرگونه عارضه و عفونت پس از جراحی ایمپلنت دندان پیشگیری نمایید.

 • عدم مهارت جراح

در برخی مواقع عدم مهارت جراح در جایگذاری پایه‌های ایمپلنت می‌تواند موجب درآمدن آنها پس از مدت کوتاهی بعد از جراحی شود. استفاده از پایه‌های نامرغوب، عدم جایگذاری پایه‌ها در محل مناسب، عدم استفاده از بخیه‌های کافی جهت ثابت نگه داشتن پایه‌ها و سایر مشکلاتی که به دلیل تکنیک‌های اشتباه جراحی ایجاد می‌شود می‌تواند موجب درآمدن پایه‌های ایمپلنت پس از جراحی شود. بنابراین اولین قدم جهت موفقیت در جراحی ایمپلنت دندان مراجعه به دندانپزشکی با تخصص و تجربه‌ی کافی می‌باشد.

 • تراکم ناکافی استخوان فک

پایه‌های ایمپلنت ساختاری مانند ریشه‌ی دندان دارد که موجب ثابت ماندن و عدم تحرک ایمپلنت می‌شود. جهت موفقیت در جراحی ایمپلنت اولین قدم جایگذاری پایه‌های ایمپلنت و جوش خوردن این پایه‌ها با استخون فک می‌باشد. به منظور جوش خوردن پایه‌های ایمپلنت به استخوان فک باید استخوان فک بیمار از تراکم مناسبی برخوردار باشد. عدم تراکم و سلامت استخوان فک موجب شکست جراحی ایمپلنت، افتادن و شل شدن ایمپلنت دندان می‌شود. استخوان فکر چند سال پس  از اینکه ریشه‌ی دندان از فک خارج شد به تدریج شروع به تحلیل می‌نماید و پس از مدتی تراکم آن به شدت کاهش می‌یابد.

بنابراین یکی از اولین مراحلی که پس از نصب ایمپلنت باید انجام شود بررسی تراکم استخوان فک در محل جراحی می‌باشد. با استفاده از روش سی‌تی اسکن و سایر روش‌های تصویربرداری جراح به بررسی تراکم استخوان فک می‌پردازد و در صورتی که میزان تحلیل استخوان زیاد باشد از روش پیوند استخوان پیش از جراحی ایمپلنت استفاده می‌شود. در برخی موارد همزمان با جراحی ایمپلنت از پودر استخوان جهت تقویت استخوان فک و افزایش شانس موفقیت جراحی استفاده می‌شود.

 • بیماری‌های لثه

برخی از بیماری‌های لثه موجب افزایش احتمال عفونت و افتادن و شل شدن ایمپلنت دندان می‌شود. جهت جلوگیری از این مشکل پیش از ایمپلنت دندان ابتدا باید سلامت لثه‌های بیمار مورد بررسی قرار بگیرد و تمام مشکلات و بیماری های لثه تحت درمان قرار بگیرند.

 • دندان قروچه

دندان قروچه می‌تواند موجب فشار روی پایه‌های ایمپلنت شده و روند ادغام پایه‌های ایمپلنت با استخوان فک را دچار اختلال نماید. در نتیجه پایه‌های ایمپلنت به تدریج شل شده و ممکن است از محل اصلی خود خارج شود. در صورتی که دچار دندان قروچه هستید پیش از جراحی ایمپلنت ابتدا راهکاری برای این مشکل باید داشته باشید.

 • واکنش‌های آلرژیک

روش ایمپلنت دندان یک روش کم خطر و کم تهاجم می‌باشد اما برخی از بیماران پس از جراحی پایه‌های ایمپلنت ممکن است دچار واکنش‌های آلرژیک نسبت به فلز تیتانیوم به کار رفته در پایه‌های ایمپلنت شوند. در این موارد پس از چند روز به دلیل واکنش های آلرژیک جراح مجبور به افتادن و شل شدن ایمپلنت دندان می‌باشد. در صورتی که نسبت به هرگونه فلزی دچار حساسیت هستید پیش از جراحی به بهترین متخصص ایمپلنت دندان اطلاع دهید تا از مواد جایگزین مانند زیرکونیوم برای ایمپلنت استفاده نماید.

 • برخی از بیماری‌های و داروهای مصرفی

برخی از بیماری‌ها و یا مصرف برخی از داروها منجر به افتادن و شل شدن ایمپلنت دندان و شکست درمان می شود، تعدادی از شرایط پزشکی که می‌توانند در مراحل ایمپلنت اختلال ایجاد نمایند عبارتند از:

 • مصرف برخی داروها مانند داروهای درمان افسردگی
 • دیابت کنترل نشده
 • انواع سرطان‌ها
 • پوکی استخوان
 • بیماری‌های خود ایمنی
 • پرتودرمانی در سر و گردن در گذشته
دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی دندانپزشک و متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت، رتبه اول بورد تخصصی کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...