دکتر محمد محمدی

ایمپلنت دندان به روش پانچ چیست؟ مزایا و معایب آن

یکی از این تکنیک‌های جدید روش ایمپلنت دندان به روش پانج می‌باشد. ایمپلنت دندان یکی از روش‌های نوین جهت جایگزاری دندان‌های از دست رفته می‌باشد. با توجه به اینکه روش ایمپلنت دندان یک روش نسبتاً بوده و حدود نیم قرن از شروع استفاده این روش درمانی می‌گذرد با این وجود همواره تکنیک‌ها و روش‌های نوینی برای بهبود این روش در حال انجام است، روش ایمپلنتی که در حال حاضر انجام می‌شود نسبت به روش‌های پیشین پیشرفت بسیاری داشته و تحقیقات جهت به کارگیری از روش‌های نوین هر ساله به نتایج بهتری می‌رسد. در ادامه توضیح مختصری نسبت به این روش خواهیم داشت سپس مزایا و معایب آن را بیان خواهیم کرد.

ایمپلنت دندان با روش پانچ

بیشتر بدانید: ایمپلنت پیچ شونده

ایمپلنت به روش پانچ برای چه افرادی مناسب است؟

ایمپلنت دندان به روش پانچ گزینه بسیار خوبی برای افرادی هست که میخواهند کمترین دوره نقاهت را داشته باشند و تورم و درد را به حداقل برسانند. برخی افراد نیز دچار اختلالات انعقادی هستند و نمی‌توانند جراحی کاشت دندان را انجام دهند به همین دلیل برای این افراد ایمپلنت بدون جراحی بهترین گزینه در نظر گرفته میشود.

ایمپلنت به روش پانچ برای افرادی که از جراحی و خونریزی میترسند و دارای آستانه درد پایینی هستند بسیار مناسب است. کاندیدای مناسب برای این روش باید قطر و ضخامت مناسبی در استخوان فک خود داشته باشند تا بتوان برای آنها ایمپلنت به روش پانچ انجام داد. ایمپلنت به روش پانچ برای افرادی که دارای بیماری های خاصی مانند مشکلات قلبی هستند بسیار روش مناسبی است.

ایمپلنت به روش پانچ چگونه انجام می شود؟

ایمپلنت دندان به روش پانچ یکی از روش‌های جدید برای نصب ایمپلنت می‌باشد. در این روش با توجه به قطر ایمپلنت انتخاب شده پانچ بافت نرم انجام می‌شود. سپس با استفاده از ابراز مخصوص حفره‌ای در استخوان فک برای قرار داد پایه‌ی ایمپلنت ایجاد می‌شود. با رسیدن به عمق مورد نظر در استخوان، پایه‌ی ایمپلنت نصب می‌شود. پس از پایان جراحی رادیوگرافی انجام می‌شود تا موفقیت عمل بررسی شود.

پروتز نهایی پس از 4 الی 6 ماه و بعد از بررسی همجوشی پایه‌ی ایمپلنت با استخوان فک نصب می‌شود. این روش مانند سایر روش‌هایی که در پزشک به کار می‌رود دارای مزایا و معایبی می‌باشد که در ادامه‌ی این مقاله به آن اشاره می‌کنیم.

مزایای ایمپلنت دندان به روش پانچ

  • عدم نیاز به برش‌های بزرگ در لثه: جراحی اولیه که در روش‌های معمول برای گذاشتن پایه‌های ایمپلنت انجام می‌شود یکی از مرحله‌های سخت ایمپلنت می‌باشد، جراحی با ایجاد برش در لثه انجام می‌شود و پس از پایان نصب پایه‌های ایمپلنت بخیه‌هایی برای بهبود اعمال می‌شود، تمام این مراحل منجر به ایجاد ناراحتی فراوان به مدت حداقل یک هفته برای بیمار می‌شود اما در روش پانج احتیاجی به ایجاد برش و بخیه برای نصب پایه‌های ایمپلنت نمی‌باشد.
  • کاهش زمان جراحی: همان طوری که پیشتر اشاره شد با توجه به اینکه هیچ گونه برش و بخیه‌ای انجام نمی‌شود زمان جراحی بسیار کاهش می‌یابد.
  • بهبود سریهتر: به دلیل اینکه در روش پانچ جراحی سنگینی انجام نمی‌شود بیماران به سرعت بهبود می‌یابند و احتیاجی به مراقبت‌های طولانی مدت نمی‌باشد. در اکثر موارد بیمار می‌تواند چند ساعت پس پایان جراحی فعالیت‌های روزمره‌ی خود را آغاز نماید و احتیاجی به مراقبت‌های طولانی مدت وجود ندارد.
  • کاهش آسیب به عروق خونی: در روش پانچ بافت لثه فقط به اندازه‌ی قطر پایه‌ی ایمپلنت سوراخ می‌شود و در نتیجه میزان آسیب به عروق خونی و یا سایر بافت‌‌های لثه بسیار کاهش می‌یابد.
  • کاهش عوارض جانبی مانند درد و تورم که در روش‌های معمولی نصب ایمپلنت وجود دارد.
  • کاهش آسیب و تروما: روش پانج عملی است که کم تهاجمی بوده و کمترین آسیب را به بافت لثه وارد می‌نماید.
  • کاهش خونریزی: در روش معمول کاشت ایمپلنت دندان برشی که در ابتدای جراحی ایجاد می‌شود منجر به ایجاد خونریزی‌های شدید در حین جراحی و همچنین تا چند روز پس از جراحی می‌شود اما بار روش پانج میزان خونریزی تا حدود بسیاری کاهش می‌یابد.

عوارض ایمپلنت دندان به روش پانچ

  • عدم مشاهده‌ و ارزیابی مستقیم: به عنوان مهمترین نقطه ضعف روش پانچ می‌توان به این نکته اشاره کرد که جراح هیچ گونه دید مستقیمی به آناتومی منطقه جراحی ندارد و ممکن است با افزایش عمق پانچ آسیب‌هایی به بافت لثه و یا ساختارهای حیاتی فک وارد شود.

این مشکل را می‌توان با ارزیابی‌های دقیق رادیوگرافی پیش از جراحی تا حدودی کاهش داد اما در تمام مراحل پانچ همواره این احتمال وجود دارد که به لثه و یا استخوان آسیب وارد شود. باید به این نکته نیز دقت نمائید که روش پانچ نسبت به روش‌های معمول ایمپلنت احتیاج به مهارت و تخصص بیشتری دارد و در صورتی که دندانپزشک تجربه‌ی لازم را نداشته باشد ممکن است به استخوان فک و یا بافت لثه آسیب وارد شود.

بیشتر بخوانید: علائم پس زدن ایمپلنت دندان

کلام آخر

با توجه به تمام نکاتی که مطرح شد جهت انتخاب روش پانچ و یا روش جراحی معمولی برای قرار دادن پایه‌های ایمپلنت لازم است ابتدا با انجام تصویربرداری‌های پزشکی اطلاعات دقیقی از وضعیت استخوان‌ها و سلامت فک خود تهیه نمائید. با وجود تمام مزایایی که ذکر کردیم بعضی بیماران کاندید مناسبی برای روش ایمپلنت دندان با پانج نمی‌باشند و لازم است از همان روش معمولی جراحی برای کاشت پایه‌های ایمپلنت بهره ببرند.

هر دو روش هر کدام مزایا و معایبی را دارند، انتخاب روش مناسب با توجه به نظر پزشک و وضعیت سلامت دهان و همچنین سلامت عمومی بیمار انجام می‌شود.

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی دندانپزشک و متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت، رتبه اول بورد تخصصی کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...