دکتر محمد محمدی

ایمپلنت دندان در دوران بارداری

ایمپلنت دندان یک روش درمانی است که برای جایگزینی دندانهای افتاده یا دندانهایی که به دلیل از بین رفتن، شکستگی یا سایر علل نیاز به جایگزینی دارند، استفاده می‌شود. با این حال، یکی از سوالاتی که بسیاری از زنان باردار دارند این است که آیا می‌توانند در دوران بارداری ایمپلنت دندان بگذارند یا خیر؟

ایمپلنت دندان در دوران بارداری

بیشتر بدانید: قیمت ایمپلنت دندان

با توجه به تحقیقات انجام شده و نظرات افراد مختلف، عملیات گذاشتن ایمپلنت دندان در دوران بارداری توصیه نمی‌شود. چرا که در این دوران، هورمون‌های بارداری ممکن است تاثیرات نامطلوبی بر روی فرآیند بهبودی بعد از عملیات داشته باشند. به علاوه، در دوران بارداری، باید از مصرف داروهای تسکین درد و ضد التهابی که ممکن است برای عمل جایگزینی دندان لازم باشند، پرهیز شود. همچنین، احتمال عفونت و خطرات دیگری که به عمل جراحی مرتبط هستند، در این دوران بیشتر است. قبل از شروع هر گونه درمان در دندانپزشکی یا پزشکی، خطرات و مزایای آن را در نظر می گیریم. ما در تلاش هستیم تا خطر آسیب به بیماران خود را همیشه کاهش دهیم، اما این امر به ویژه در دوران بارداری بسیار مهم است.

آیا در دوران بارداری تغییراتی در سلامت دهان و دندان وجود دارد؟

یکی از دلایل خطرناک برای انجام جراحی ایمپلنت دندان در دوران بارداری این است که تغییرات در سلامت دهان و دندان می تواند احتمال شکست ایمپلنت دندانی را افزایش دهد. اگرچه هیچ مطالعه دقیقی در مورد میزان موفقیت ایمپلنت‌های دندانی در دوران بارداری انجام نشده است.

چرا باید جراحی ایمپلنت دندان در دوران بارداری به تعویق بیفتد؟

طبق تحقیقات، بی حسی موضعی در دوران بارداری کاملاً بی خطر است. از سوی دیگر، ایمپلنت‌های دندانی اغلب نیاز به بی‌حسی قوی‌تری دارند که ممکن است برای مادر باردار یا فرزند متولد نشده‌اش خطرناک باشد. بسیاری از درمان ها همچنین شامل عکس برداری با اشعه ایکس هستند که توصیه میشود در سه ماهه اول از آن جلوگیری شود.

چه زمانی فرآیند ایمپلنت دندان خود را در دوران بارداری شروع کنیم؟

هنگامی که در سه ماهه دوم بارداری خود هستید، می توانید فرآیند کاشت دندان را با مشاوره آغاز کنید. در این زمان از بارداری، عکس‌برداری با اشعه ایکس بی‌خطر است و ما می‌توانیم وضعیت استخوان فک شما را ارزیابی کنیم و قبل از قرار دادن ایمپلنت تعیین کنیم که آیا پیوند استخوان لازم است یا خیر.

چگونه برای عمل ایمپلنت دندان در دوران بارداری آماده شویم؟

شما باید سلامت دهان و دندان خود را در زمان انتظار برای جراحی ایمپلنت دندان حفظ کنید تا هم سلامتی شما و هم کودکتان حفظ شود. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن ضروری است. معاینه دندانپزشکی و تمیز کردن حرفه ای نیز توصیه می شود، زیرا این کار به دندانپزشک معمولی شما اجازه می دهد تا سلامت دهان و دندان شما را کنترل کند و از بروز مشکلات جلوگیری کند.

عوارض بعد از جراحی ایمپلنت دندان

ما می دانیم که اشعه ایکس دندان و بی حس کننده های موضعی خطر کمی برای رشد جنین ایجاد می کند. با این حال، از آنجایی که سلامت دهان و دندان شما ممکن است در دوران بارداری آسیب ببیند، احتمال ابتلا به عفونت یا شکست ایمپلنت پس از جراحی بیشتر است. در صورت داشتن این مشکلات، باردار بودن گزینه های درمانی ما را برای درد و بیماری به شدت محدود می کند.

وقتی باردار هستید، نمی توانید برخی از داروها را مصرف کنید. برای مثال، عفونت می‌تواند به‌شدت دردناک باشد، اما نمی‌توانید علائم خود را با داروهای تجویزی یا حتی مسکن‌های بدون نسخه درمان کنید. همه این ها می تواند منجر به اضطراب شود و همه ما می دانیم که اضطراب برای زنان باردار یا نوزادان آنها خوب نیست. بهترین جایگزین این است که پروسه ایمپلنت دندان خود را به بعد از اتمام بارداری به تعویق بیندازید و قبل انجام این روش حتما به بهترین متخصص ایمپلنت مراجعه کنید.

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی دندانپزشک و متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت، رتبه اول بورد تخصصی کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...