دکتر محمد محمدی

ایمپلنت دندان چقدر طول میکشد؟

دندانپزشکان یا جراحان متخصص به شما می گوید که ایمپلنت دندان بهترین راه برای جایگزینی دندان های از دست رفته است. ایمپلنت‌ها نه تنها محکم و ماندگار هستند، بلکه سلامت استخوان فک را نیز تقویت می‌کنند و صاحبان خود را قادر می‌سازند تقریباً هر چیزی را بخورند. با این حال، یکی از نکات منفی ایمپلنت های دندانی، جدول زمانی نسبتا طولانی درمان آن ها است. دقیقاً چه مدت طول می کشد این فرآیند و چه مدت طول می کشد تا دهان شما پس از جراحی ایمپلنت بهبود یابد؟ در مورد این سؤالات مهم در این مقاله توضیح داده شده است.

کاشت ایمپلنت دندان چقدر طول می کشد

بیشتر بخوانید : ایمپلنت دندان جلو

کاشت ایمپلنت دندان چقدر طول می کشد؟

اگر کاندیدای مناسبی هستید، باید به طور جدی آن را نسبت به سایر روش‌های جایگزینی دندان انتخاب کنید. با این حال، کاشت ایمپلنت به آسانی وارد شدن به مطب دندانپزشک خود بدون دندان و بیرون رفتن با یک دندان نیست. ایمپلنت واقعی اصلا یک دندان نیست. در عوض، این یک ستون فلزی (معمولا تیتانیوم) است که به عنوان یک “ریشه” برای تاج عمل می کند.

دلایل انتخاب ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت‌های دندانی دندان‌های مصنوعی هستند که با میله‌های تیتانیومی که در استخوان فک نصب می‌شوند در جای خود ثابت می‌شوند. سپس دندان مصنوعی با اباتمنت به میله متصل می شود.

ایمپلنت‌های دندانی به بیماران این امکان را می‌دهند که لبخند خود را با وسیله‌ای تکمیل کنند که به آنها اجازه می‌دهد مانند گذشته بجوند و گاز بگیرند. ایمپلنت های دندانی به حفظ یکپارچگی استخوان فک کمک می کنند و فک را از تحلیل استخوان نجات می دهند. این به حفظ ساختار صورت بیمار کمک می کند.

ایمپلنت دندان همچنین:

 • سلامت دهان و دندان را آسان تر کنید.
 • جلوگیری از مهاجرت دندان
 • ظاهر زیبایی لبخند بیمار را بهبود بخشد.

دلایل مهم زیادی برای قرار دادن ایمپلنت دندان هم برای ظاهر لبخند و هم برای سلامت دهان و دندان شما وجود دارد.

طول فرآیند درمان ایمپلنت

دندان پزشک شما ممکن است انواع مختلفی از درمان ایمپلنت را ارائه دهد. هر کدام منحصر به فرد هستند، اما بیشتر آنها دارای عناصر مشترک زیر هستند:

 • مشاوره و برنامه ریزی
 • درمان مقدماتی، مانند کشیدن، درمان بیماری لثه یا پیوند استخوان
 • جراحی کاشت ایمپلنت دندان
 • قرار دادن اباتمنت های ایمپلنت (تکه های اتصال دهنده کوچکی که دندان های مصنوعی را روی ایمپلنت ها محکم می کند)
 • طراحی و قرار دادن ترمیم های نهایی (دندان های مصنوعی که روی ایمپلنت ها قرار می گیرند)

از ابتدا تا انتها، کل فرآیند ممکن است چندین ماه طول بکشد. برای برخی از بیماران، ممکن است یک سال یا بیشتر از زمان مشاوره و زمان دریافت ترمیم نهایی آنها فاصله باشد. سایر بیماران کاندید یک روش تسریع شده با کل زمان درمان بسیار کوتاهتر هستند.

طول فرآیند درمان ایمپلنت

زمان مورد نیاز برای ترکیب با استخوان

در اولین ویزیت شما، دندانپزشک ایمپلنت را داخل فک قرار می دهد. برای دریافت تاج مدتی طول می کشد تا آماده شود. ابتدا، استخوان فک باید در اطراف پست التیام یابد، در اطراف آن رشد کند و آن را محکم کند. طبیعتاً این کار چند هفته ای نیست. به طور متوسط، شش تا هشت ماه طول می کشد تا ایمپلنت جا بیفتد، اما ممکن است حتی بیشتر طول بکشد، به خصوص اگر به پیوند استخوان نیاز داشته باشید.

زمانی که پیوند استخوان مورد نیاز است

اگر استخوان به دلیل بیماری پیشرفته لثه یا به دلیل استخوانی که زیر دندانی که برای مدت طولانی از دست رفته است تحلیل رفته باشد، ممکن است استخوان کافی برای نگه داشتن ایمپلنت در جای خود وجود نداشته باشد. در این مورد، دندانپزشک باید قبل از کاشت ایمپلنت، فک را بازسازی کند. سه تا چهار ماه پیوند استخوان طول می کشد تا بهبود یابد.

درمان های دیگری که ممکن است مورد نیاز باشد

بیماری پریودنتال از هرگونه جراحی ایمپلنت تا زمانی که عفونت بهبود نیابد جلوگیری می کند. اگر به بیماری لثه مبتلا هستید، دندانپزشک شما قبل از انجام هر اقدام دیگری برای جایگزینی دندان، آن را درمان می کند. بسته به میزان بد بودن عفونت، این ممکن است از چند هفته تا چند ماه طول بکشد.

بهبودی پس از جراحی ایمپلنت دندان

یکی از طولانی ترین مراحل پروسه ایمپلنت دندان، دوره بهبودی پس از جراحی ایمپلنت دندان است. در طول جراحی، جراحان دهان فضایی را در استخوان ایجاد می کنند تا ایمپلنت های دندانی را وارد کنند. همچنین باید برش هایی در لثه ایجاد کنند. در حالی که ممکن است لثه‌ها پس از عمل نسبتاً سریع التیام یابند، مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا استخوان بهبود یابد.

همانطور که استخوان بهبود می یابد، فرآیند قابل توجهی به نام osseointegration اتفاق می افتد. ایمپلنت ها در واقع با بافت اطراف ترکیب می شوند. این فرآیند طبیعی است که تا حد زیادی مسئول توانایی ایمپلنت ها برای عمل به عنوان ریشه های دندان مصنوعی و محکم و کامل نگه داشتن استخوان فک است. استئواینتگراسیون ممکن است بین 2 تا 6 ماه طول بکشد.

بیشتر بدانید: ایمپلنت پیچ شونده

سرعت بخشیدن به روند بهبودی

اگر به دقت دستورالعمل‌های دندانپزشک خود را دنبال کنید، می‌توانید بهبودی سریع بعد از جراحی ایمپلنت دندانی خود را افزایش دهید. آنها ممکن است از شما بخواهند که:

 • از مصرف تمام محصولات تنباکو خودداری کنید
 • به طور موقت از غذاهای سفت و ترد خودداری کنید
 • بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کنید
 • در تمام قرارهای بعدی توصیه شده با دندانپزشک و جراح دهان شرکت کنید
 • تمام تلاش خود را برای مراقبت از سلامت کلی خود انجام دهید، به خصوص اگر دیابت یا بیماری دیگری دارید که ممکن است بر توانایی بدن شما برای بهبود تأثیر بگذارد.

پروسه ایمپلنت دندان می تواند زمان قابل توجهی را ببرد، اما نتایج نهایی ارزش آن را دارد! دندانپزشک شما می‌تواند یک تخمین شخصی برای جدول زمانی درمان به شما ارائه دهد و جزئیات مسیر پیش روی شما را توضیح دهد.

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی دندانپزشک و متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت، رتبه اول بورد تخصصی کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...