دکتر محمد محمدی

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان یک روش مطمئن و رایج برای ترمیم دندان‌های از دست رفته است. که طی آن ریشه‌های دندان با پایه‌های فلزی به شکل پیچ‌هایی از جنس تیتانیوم در فک آماده سازی می‌شود. بعد از استحکام آن در فک، جای خالی دندان‌ از دست رفته با دندان‌های مصنوعی سوار بر پیچ‌های تیتانیومی جایگزین می‌شود. که حاصل کار، بسیار طبیعی و شبیه به دندان‌های واقعی خواهد بود.

ایمپلنت دندان

 جراحی ایمپلنت به روش‌های مختلف صورت می‌گیرد که انتخاب آن بر اساس شرایط فرد، وضعیت استخوان فک، بودجه فرد، تشخیص جراح و … انجام می‌شود. این جراحی به سبب لزوم ترمیم استخوان فک در اطراف ایمپلنت ممکن است زمان بر باشد و چندین ماه به طول بینجامد. ما در این مقاله به Dental implant، انواع ایمپلنت دندان و مراحل و عوارض احتمالی آن خواهیم پرداخت، پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید:

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان یک روش رایج برای جبران دندان‌های از دست رفته است. و امروز یکی از پر متقاضی‌ترین خدمات دندانپزشکی در سراسر جهان به شمار می‌رود. کاندیدای مناسب برای ایمپلنت دندان می‌بایست لثه‌های سالم و تراکم استخوان کافی داشته و از سلامت عمومی خود اطمینان داشته باشد.

همچنین سیگار کشیدن منجر به دوام کمتر ایمپلنت می‌شود و اغلب افراد سیگاری کاندیدای مناسبی برای ایمپلنت دندان تشخیص داده نمی‌شوند. در مواردی که استخوان فک خیلی نرم بوده و دارای ضخامت کافی نباشد، برای دریافت نتیجه بهتر است، پیوند استخوان انجام شود. تا علاوه بر ایجاد پایه محکم تر برای ایمپلنت، فشاری که به سبب عمل جویدن بر فک وارد می‌شود را متحمل شود و موجب آسیب به ایمپلنت نشود.

بیشتر بخوانید: ایمپلنت پیچ شونده

ماده‌های مختلفی برای پیوند استخوان وجود دارد که ممکن است شامل استخوان طبیعی برداشته شده از مکان دیگری در بدن باشد، یا ممکن است پیوند استخوان مصنوعی با استفاده از مواد جایگزین استخوان انجام شود. رشد استخوان پیوند شده نیازمند چندین ماه زمان است و لازمه ی دریافت بهترین نتیجه از آن، شکیبایی در پروسه جراحی ایمپلنت دندان می‌باشد. بیماری‌های لثه نیز پیش از ایمپلنت می‌بایست تحت درمان قرار گیرند تا نتیجه ی مطلوب حاصل شود. جراحی Dental implant در موارد بسیار بالایی دارای نتایج مثبت بوده و موفقیت‌آمیز است.

آیا ایمپلنت دندان، ظاهری شبیه دندان طبیعی دارد؟

آیا ایمپلنت دندان ظاهری شبیه دندان طبیعی دارد؟

ایمپلنت های دندانی به نحوی طراحی شده اند که هم شکل ظاهری و هم عملکرد آنها درست مانند دندان طبیعی باشد. شکل آنها به طور خاص برای جای خالی دندان هر فرد طراحی می شود. و رنگ آن نیز متناسب با دندانهای طرفین آن برای تاج دندان ایمپلنت طراحی می شود. پس از کاشت ایمپلنت و سوار شدن پروتز دندانی روی آن، بیمار نه تنها از لحاظ ظاهری بلکه از لحاظ عملکردهایی مانند جویدن غذا نیز احساسی همانند دندان طبیعی را تجربه خواهد کرد.

انواع ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان دارای روش‌های مختلفی است که در مهم‌ترین دسته بندی به دو روش اندوستال و ساب پریوستال دسته‌بندی می‌شود. اندوستال رایج ترین نوع ایمپلنت است که در آن پیچ پایه که به عنوان ریشه دندان عمل می‌کند در استخوان فک قرار می‌گیرد. در مقابل ساب پریوستال‌ها نوعی ایمپلنت با پایه‌های چارچوب فلزی هستند که در بالای فک قرار می‌گیرند و ضمن اینکه از لثه بیرون زده اند، ایمپلنت را در جای خود نگه می‌دارند.

در یک دسته بندی دیگر ایمیپلنت‌ها به دو دسته ایمپلنت سنتی و ایمپلنت دیجیتال تقسیم می‌شوند که دارای نتیجه یکسان با روش جراحی نسبتا متفاوت هستند. جراحی ایمپلنت دیجیتال تا حدودی طولانی بودن و زمان‌بر بودن پروسه ی ایمپلنت سنتی را جبران می‌کند و روش آسان‌تری نسبت به سایر روش‌ها دارد.

بیشتر بخوانید: آیا بازسازی کل دهان با ایمپلنت امکان پذیر است؟

همچنین میزان درد، خونریزی و احتمال عفونت در روش دیجیتال به اندازه ی چشگیری پایین بوده و به دلیل بررسی اوضاع فک و اعصاب اطراف آن توسط نرم افزارهای سه بعدی کامپیوتری، جراحی بدون نیاز به برش و تنها با یک سوراخ در محل دقیق ایمپلنت و با دقت بالا انجام می‌شود. طبیعتا با در نظر گرفتن تمامی مزایای فوق، هزینه ایمپلنت دیجیتال تا حدودی بالاتر از ایمپلنت سنتی خواهد بود.

طول درمان ایمپلنت دندان چقدر است؟

جراحی ایمپلنت دندان دارای چندین مرحله است و ممکن است حصول نتیجه نهایی چند ماه به طول بینجامد. در ابتدای این جراحی یک برنامه درمانی فردی با در نظر گرفتن شرایط فرد طراحی می‌شود. و پس از تشخیص نیاز به ایمپلنت توسط دندانپزشک، شخص تحت جراحی ایمپلنت دندان قرار می‌گیرد.

در این روش، نخست برش‌ها یا سوراخ‌هایی برای قرار دادن پایه ایمپلنت دندان در لثه فرد ایجاد می‌شود و پست ایمپلنت به عنوان ریشه دندان از طریق این سوراخ به فک متصل شده و در عمق استخوان کاشته می‌شود.

بیشتر بخوانید: قالب گیری دیجیتال دندان برای ایمپلنت

پس از استحکام پایه فلزی در فک که اغلب از جنس تیتانیوم خالص است و جوش خوردن پایه و استخوان، آبانمنت  به ستون فلزی ایمپلنت دندان  متصل می‌شود. و سپس روکشی بر روی آبانمت سوار می‌شود که ظاهری مشابه دندان طبیعی شخص را ایجاد می‌کند. در صورت ایجاد شکاف در لثه فرد، جراح برای بستن آن از بخیه استفاده می‌کند.

این جراحی اغلب با بی‌حسی موضعی و در موارد با بیهوشی انجام می‌شود. مرحله استحکام پایه در فک زمان‌برترین مرحله این جراحی است. بعد از انجام ایمپلنت، دندان‌های جدید مشابه دندان‌های طبیعی نیازمند رعایت برخی نکات و مراقبت‌های بهداشتی هستند.

آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟

🔳احساس درد و ناراحتی بعد از ایمپلنت دندان برحسب گستردگی جراحی معمولی است.
اگر دندانپزشک شما بعد از عمل برای شما مسکن تجویز نکرد یعنی میزان درد و ناراحتی شما کم خواهد بود.

🔳زمانی که احساس ناراحتی و درد بعد از ایمپلنت دندان کردید میتوانید از مسکن استفاده کنید.

🔳بعد از 3 تا 5 ساعت بعد از ایمپلنت دندان بی حسی از بین میرود و احساس ناراحتی خواهید کرد. پس بهتر است قبل از اینکه بی حسی از بین برود از غذای نرم و دوز اول داروی تجویزی پزشک که ضد درد است مصرف کنید.

🔳در حین انجام ایمپلنت ممکن است کمی درد احساس کنید که این درد طبیعی بوده و معمولا بین 6 تا 10 روز پس از جراحی ادامه دارد که می‌توانید با تجویز دندانپزشک خود از داروهای مسکن استفاده کنید.

🔳همچنین اگر تورم در دهان و لثه‌ خود احساس کردید بعد از گذشت 3 الی 5 روز کاهش و بهبود می‌یابد.

آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟

چرا کاشت دندان به روش ایمپلنت برای افراد سیگاری چالش برانگیز است؟

افراد سیگاری و ایمپلنت دندان

بسیاری از متخصصان دهان و دندان بر این باورند که سیگار کشیدن به بافتهای دهان و دندان آسیب می رساند. و موجب ضخیم شدن لایه بالایی سلول های پوست می شود. همچنین سیگار کشیدن به غدد بزاقی دندان نیز آسیب می رساند و موجب خشک شدن آنها می شود. در این شرایط بزاق دهان که می تواند باکتری ها را از بین ببرد خشک شده و در نتیجه رشد باکتری با سرعت بیشتری پیشرفت می کند. و بیماری های پریودنتال ایجاد می شوند.

نیکوتین و ترکیبات سمی دیگر موجود در سیگار روی عروق محیطی درون دهان تاثیر گذاشته و موجب کاهش جریان خون و کاهش شدید سیستم ایمنی بدن و عدم توانایی آن در بهبود زخم ها می شود. به همین علت اولین توصیه متخصصین به افراد سیگاری، ترک سیگار پیش از اقدام به کاشت ایمپلنت است.

خلاصه کلام

ایمپلنت دندان یک روش جایگزین برای دندان‌های آسیب دبده یا از دست رفته است که در آن قالب ساخته شده دندان بر روی پایه فلزی که از طریق جراحی به استخوان فک جوش خورده سوار می‌شود. و ظاهری طبیعی و لبخندی زیبا را برای شخص به ارمغان می‌آورد.

عوامل بسیار زیادی در دریافت نتیجه مطلوب Dental implant و قیمت ایمپلنت دندان موثر هستند که انتخاب جراح و متخصص با تجربه می‌تواند در کنترل تمامی این عوامل اثر مثبتی داشته باشد. دکتر محمد محمدی، متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت، ارائه دهنده بهترین خدمات دندانپزشکی در شهر تهران است. جهت رزرو وقت با شماره 02126606483 تماس حاصل فرمایید.

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی دندانپزشک و متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت، رتبه اول بورد تخصصی کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...