دکتر محمد محمدی

بازسازی کل دهان

بازسازی کل دهان

بازسازی کل دهان، فرآیند بازگرداندن سلامتی به دهان فرد است. به عبارت ساده تر، فردی که دارای مشکلات متعدد دهان و دندان است می تواند به دنبال بازسازی کامل دهان به منظور بازیابی کامل سلامت دندان باشد.

بازسازی کامل دهان برای هر فرد متفاوت است و برنامه درمانی خاص خود را می طلبد. همه دندانپزشکان نمی توانند بازسازی کامل دهان را انجام دهند، بنابراین حتما دندانپزشکی مناسب برای نیازهای خاص خود را پیدا کنید.

اگر مشکلات شدید دندانی دارید، آسیب به دهانتان وارد شده است یا چندین دندان از دست داده اید، باید به بازسازی کامل دهان فکر کنید. عوامل دیگر مانند ناهماهنگی فک و دندان های پوسیده نیز منجر به تصمیم برای بازسازی کل دهان می شوند. خوشبختانه، بازسازی کامل دهان اجازه می دهد تا همه مشکلات مربوط به دهان و دندان برطرف شوند.

بازسازی کامل دهان (Full Mouth Rehabilitation)، دندانپزشک را با چالش ها و مشکلات زیادی مواجه می کند. یک رویکرد سیستماتیک برای تشخیص، برنامه ریزی درمان و کنترل ریسک های احتمالی برای یک کسب یک نتیجه قابل پیش بینی بسیار مهم است.

بازسازی کل دهان چیست؟

بازسازی کامل دهان می تواند سلامت دهان و دندان و همچنین ظاهر و عملکرد دندان ها و لثه های شما را بهبود بخشد.

درمان دندان های خراب که در برنامه بازسازی کامل دهان گنجانده شده است، برای هر بیمار متفاوت است. هدف از بازسازی کل دهان یکسان است: بازسازی دندان ها و لثه ها برای داشتن لبخندی زیبا و سالم که نه تنها بدون درد انجام شود، بلکه از لحاظ ظاهری نیز جذاب باشد.

انواع روش های بازسازی کل دهان

بازسازی کامل دهان در افراد مختلف، متفاوت است و متناسب با نیازهای هر بیمار ایجاد می شود. درمان هایی که ما انتخاب می کنیم به نیازهای بهداشت دهان و دندان هر بیمار و اهداف آنها برای لبخند بستگی دارد. برخی از روش هایی که ما در طی بازسازی کل دهان انجام می شود، عبارتند از:

 • تاج ها
 • بریج های دندانی
 • روکش ها
 • بریس ها
 • ایمپلنت ها
 • درمان لثه
 • عصب کشی

برخی از بیماران بر اساس وضعیت فردی خود به روش های مختلف نیاز دارند. به طور کلی، فردی که نیاز به بازسازی کامل دهان دارد، بایستی دو یا چند مورد از اقدامات فوق را انجام دهد.

کاری که بازسازی کامل دهان برای لبخند انجام می دهد

 • جایگزینی دندان های از دست رفته
 • مرتب کردن دندان ها
 • درمان بیماری لثه
 • درمان فوری و سریع
 • رفع علائم TMD
 • افزایش اعتماد به نفس

چه کسی کاندیدای مناسب برای بازسازی کل دهان است؟

جوانان معمولاً نیازی به بازسازی کامل دهان ندارند، زیرا دندان ‌های آن ‌ها عموماً از فرم و ظاهر مناسبی برخوردار است. و فقط یک یا دو دندان دارند که نیاز به پر کردن یا روکش دارد.

به طور کلی، افراد بالای 40 سال بهترین کاندید برای این درمان خواهند بود. اغلب اوقات، تعداد زیادی از دندان هایشان به مرحله ای رسیده اند که از لبخند زدن یا ملاقات با دیگران خجالت می کشند.

کاندیدهای ایده آل برای بازسازی کل دهان معمولاً از مشکلات متعدد دندانی رنج می برند. اغلب این مسائل می تواند منجر به سلامت دهان و دندان، مشکل در جویدن یا صحبت کردن، و چالش های زیبایی شود که زیبایی طبیعی دندان ها و لثه ها را تحت تاثیر قرار می دهد. کاندیدها ممکن است ترکیبی از شرایط زیر را داشته باشند:

 • دندان های شکسته، ترک خورده و یا خراب
 • پوسیدگی دندان
 • دندان های از دست رفته
 • نامرتبی دندان ها
 • بیماری پریودنتال پیشرفته
 • اختلال TMJ
 • آسیب یا ضربه به دهان
 • دندان های لکه دار یا تغییر رنگ دندان ها

به منظور رسیدگی به نیازها و انتظارات منحصر به فرد هر بیمار، دکتر ابتدا یک معاینه کامل انجام می دهد. سپس گزینه ‌های زیبایی و ترمیمی موجود را بررسی می ‌کند، و در نهایت با توجه به توصیه و تجویز دندان پزشک، برنامه درمانی مختص بیمار طراحی می شود.

روند بازسازی کل دهان چقدر طول می کشد؟

زمان مورد نیاز باتوجه به هر فرد متفاوت خواهد بود، زیرا تیم دندانپزشکی ابتدا باید تعیین کند که دهان هر بیمار به چه گزینه های درمانی نیاز دارد. کدام دندان ها باید کشیده شوند؟ آیا ایمپلنت دندان لازم است؟ آیا هر دندانی نیاز به کانال ریشه دارد؟

اولین قدمی که در شروع بازسازی کامل دهان برداشته می شود، آماده سازی دندان ها با روکش است. این موارد موقتی و با ظاهری زیبا هستند. پس از انجام اصلاحات، در صورت نیاز بیمار، این روند می تواند از چهار تا شش ماه طول بکشد.

فرآیند بازسازی کامل دهان

فرآیند بازسازی با آنچه شاید مهم ترین مرحله باشد آغاز می شود: یک مشاوره جامع و شخصی. در طول ویزیت، دکتر دهان شما را معاینه می کند تا درک کاملی از سلامت فعلی دهان شما داشته باشد. و همچنین اهداف درمانی و ترجیحات شما را به طور مفصل با شما در میان می گذارد تا درک بهتری از نحوه دستیابی به بازسازی کامل دهان داشته باشید. بر اساس این مشاوره، بازسازی کل دهان ممکن است شامل یک یا چند مرحله از مراحل زیر باشد:

ویزیت جامع و شخصی

برنامه ریزی درمان

گفتگو با آزمایشگاه دندانپزشکی، ایجاد یک نمونه اولیه برای ایجاد یک نتیجه نهایی ایده آل جزیی از مرحله برنامه ریزی برای درمان است. برنامه درمانی منحصر به فرد شما معمولاً می تواند در طی چندین ماه یا سال اجرا شود.

مرحله کنترل بیماری

انجام اقدامات درمانی مانند درمان ریشه، پیوند استخوان، جرمگیری یا حذف پوسیدگی.

فاز موقت/ نمونه اولیه

این مرحله بسیار مهم است زیرا اجازه می دهد تا در صورت لزوم، تغییرات متعددی را قبل از ارائه نتیجه نهایی انجام دهید. این مرحله ممکن است همزمان با “مرحله کنترل بیماری” باشد.

مرحله تخصصی

 • مرحله ارتودنسی: درمان هایی که برای صاف کردن دندان ها یا اصلاح مشکلات بایت استفاده می شوند.
 • فاز پریودنتال: بازسازی لثه و انجام درمان هایی برای رفع بیماری لثه و ایجاد هماهنگی متقارن در سلامت لثه و استخوان. این فاز می تواند شامل روش هایی مانند پیوند لثه، افزایش طول تاج یا ایمپلنت باشد.
 • فاز ریشه: اگر دندانی به دلیل پوسیدگی زیاد، آبسه یا درد دندان نیاز به درمان ریشه داشته باشد.
 • فاز مدیریت TMJ (جراح دهان): درمان عارضه هایی مانند اختلال مفصل گیجگاهی فکی (TMJ/TMD)، درد عضلانی ناشی از دندان قروچه (فشرده کردن و ساییدن) یا سایر مسائل زمینه ‌ای که ممکن است بر سلامت دهان شما تأثیر بگذارد.
 • مرحله نهایی ترمیم: درمان های قطعی شامل ایمپلنت های دندانی، روکش ها، پرکردگی های همرنگ دندان، یا بریج ها است.

بیشتر بخوانید: پروتز دندان

آیا بازسازی کامل دهان همان اصلاح لبخند است؟

برخی از روش‌ها وجود دارند که بین اصلاح لبخند و بازسازی کامل دهان همپوشانی دارند، اما این دو روش یکسان نیستند. بازسازی کل دهان متفاوت است زیرا برای بازگرداندن عملکرد کامل به دندان ها و دهان امری ضروری است. در حالی که اصلاح لبخند بیشتر جنبه زیبایی دارد. گرچه بازسازی کامل دهان باید منجر به لبخندی جدید و زیبا شود.

خلاصه کلام

دلایل بی ‌شماری وجود دارد که چرا ممکن است نیاز به بازسازی کل دهان داشته باشید. گاهی اوقات پوسیدگی شدید می تواند روی لبخند شما تأثیر بگذارد و دندان های شما را خراب کند. یا ممکن است تصادف شدیدی داشته باشید که باعث آسیب مستقیم یا ضربه به لبخند شما شده است.

به هر دلیلی، اگر به دنبال راهی برای اصلاح کامل لبخند و بازیابی اعتماد به نفس خود هستید، دکتر محمد محمدی متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت، بازسازی کامل دهان را پیشنهاد می کند تا لبخندی را که زمانی غیرممکن می پنداشتید به شما هدیه دهد.

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی دندانپزشک و متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت، رتبه اول بورد تخصصی کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...