دکتر محمد محمدی

بریج رزین باند چیست؟ انواع ، معایب و مزایای آن

بریج دندان یکی از راهکارهایی است که دندانپزشکان جهت جایگزینی دندان از دست رفته به کار می‌برند. برزیج رزین باند در واقع یک دندان کاذب می‌باشد که روی یک قاب فلزی قرار گرفته است. قاب فلزی که در قسمت پشت بریج قرار گرفته است دارای زائده‌هایی بال مانند می‌باشد که در پشت دندان‌های کناری قرار خواهد گرفت. بریج به رزین توسط مواد سفید رنگی که در پر کردن دندان‌های مورد استفاده قرار می‌گیرند اتصال می‌یابد.

انواع بریج رزین باند

بیشتر بخوانید : طراحی لبخند

انواع بریج رزین باند

بریج انواع مختلفی دارد، در مدل‌های قدیمی که تحت عنوان مدل‌ها کلاسیک نیز شناخته می‌شوند دندان‌های مجاور احتیاج به آمادگی‌های خاص دارند اما بریج رزین باند با حداقل آمادگی و بدون احتیاج به تزریق‌های بی‌حسی قابل انجام می‌باشد. در ادامه توضیحاتی در مورد بریج رزین باند خواهیم داشت.

مراحل اتصال بریج رزین باند

ابتدا هرگونه مشکلات لثه و یا پوسیدگی در دندان‌های اطراف محل دندان کشیده شده باید درمان شود. در برخی مواقع یک شیار نازک در دندان ایجاد می‌شود تا مکان یابی بریج در زمان اتصال با دقت کافی انجام شود، با توجه به اینکه شیار بسیار نازک می‌باشد احتیاجی به تزریق داروی بی‌حسی نمی‌باشد.

قالب‌هایی از محل دندان کشیده شده و دندان‌های مجار تهیه می‌شود و برای ساخت بریج متناسب با رنگ دندان‌های اطراف به لابراتوآر دندانسازی فرستاده می‌شود. حدود 2 تا 3 هفته زمان جهت ساخت بریج‌ها لازم می‌باشد، در انتها بریج رزین باند توسط دندانپزشک به دندان‌های مجاور اتصال می‌یابد. اتصالات اطراف بریج فلزی بوده و توسط مواد ویژه به دندان‌های مجاور متصل می‌شود. نتیجه‌ی این روش پر شدن مکان دندان از دست رفته با دندانی ثابت و تمام ویژگی‌های دندان اصلی می‌باشد.

جنس دندانی که در بریج رزین باند به کار برده می‌شود پرسلین بوده و کاملاً مشابه دندان‌های اصلی می‌باشد بنابراین از لحاظ ظاهری در هنگام لبخند زدن و یا صحبت کردن به هیچ وجه قابل تمایز با دندان‌های اصلی بیمار نمی‌باشد (در صورتی که رنگ و سایر ویژگی‌ها متناسب با سایر دندان‌های بیمار انتخاب شده باشد)

مزایای استفاده از بریج رزین باند

 • بریج رزین باند گزینه‌ای مناسب برای بیماران جوانی است که یک یا چند دندان خود را از دست داده‌اند. در این افراد دندان‌های طبیعی با رشد فک ممکن است تغییر مکان‌های جزئی داشته باشند، در این حالت بریج نیز با حمایت دندان‌های کناری متناسب با حرکت سایر دندان‌ها حرکت می‌نماید.
 • بریج رزین باند نسبت به سایر انواع بریج‌ها ارزانتر بوده بنابراین گزینه‌ای مناسب برای افرادی می‌باشد که به دنبال روشی برای کاهش هزینه می‌باشند.
 • برخلاف بریج با پوشش کامل، احتیاجی به آماده سازی دندان‌های اطراف و روکش آنها نمی‌باشد.
 • بریج رزین باند در محل اتصال ثابت باقی می‌ماند و ظاهری مانند دندان‌های طبیعی دارد.
 • زمان درمان با بریج رزین باند نسبت به سایر انواع بریج‌ها کمتر می‌باشد.

معایب بریج رزین باند

 • در صورتی که دندان‌های اطراف کج باشند استفاده از این نوع بریج امکان پذیر نمی‌باشد.
 • یکی از شرایط استفاده از بریج رزین باند این است که دندان‌های مجاور دندان کشیده شده سالم باشند و یا پرشدگی اندکی داشته باشند تا برای حمایت از دندان از دست رفته به قدر کافی استحکام باشند.
 • در صورتی که دندان‌های اطراف بسیار نازک باشند ممکن است قسمت‌های فلزی بریج به خوبی پوشانده نشوند.
 • هر بریج رزین باند می‌تواند برای جایگزینی 1 تا 4 دندان از دست رفته به کار برده شود، بنابراین اگر دارای بیشتر از 4 دندان کشیده شده هستید این مدل از بریج برای شما مناسب نمی‌باشد.
 • اتصال بریج و دندان به استحکام موادی که در اتصال به کار برده می‌شود بستگی دارد بنابراین احتمال لق شدن و یا جدا شدن بریج وجود دارد.
 • تکنیک اتصال بریج رزین باند دارای پیچیدگی‌هایی می‌باشد و باید توسط دندان پزشکی با تخصص و تجربه‌ی کامل انجام شود، در غیر این صورت ممکن است نتایج خوبی نداشته باشد.

هزینه و مدت ماندگاری بریج رزین باند

هزینه‌هایی که برای هر واحد بریج رزین باند تعیین می‌شود با توجه به تعداد دندان‌های از دست رفته و آمادگی‌هایی که در دندان‌های مجاور انجام می‌شود محاسبه می‌شود، بنابراین نمی‌توان قیمت دقیقی را برای بریج رزین باند تعیین نمود، با مراجعه به مطب دندانپزشک و بررسی شرایط دندانی خود می‌توانید از هزینه‌های این عمل اطلاع پیدا نمائید.

نمونه بریج رزین باند

بیشتر بدانید: روکش تمام سرامیک

ماندگاری هر بریج رزین باند حدود 8 تا 10 سال می‌باشد، عواملی مانند نحوه ساخت و مواد به کار رفته در ساخت بریج، مراقبت‌های بیمار و سایر عوامل مشابه می‌تواند در افزایش ماندگاری بریج نقش داشته باشند.

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی دندانپزشک و متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت، رتبه اول بورد تخصصی کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...