دکتر محمد محمدی

انواع بلیچینگ دندان و مراقبت های بعد از آن

دلایل مختلفی وجود دارد که دندان ها درخشندگی خود را از دست می دهند. سیگار کشیدن شاید یکی از رایج ترین موارد باشد و پس از آن غذاها و نوشیدنی هایی که دندان های ما را لکه دار می کنند، مانند شراب و قهوه. با این حال، جدا از این عوامل خارجی، دندان ممکن است از داخل خود دندان لکه دار شود. معمولاً این به دلیل نقص ساختاری در دندان، دندان در حال مرگ، یا به این دلیل است که خون و سایر مایعات بدن در طول درمان قبلی کانال ریشه به دندان نفوذ کرده است. صرف نظر از علت، هنوز فرصت هایی برای ترمیم چنین دندانی وجود دارد که با رنگ دندان های مجاورش مطابقت داشته باشد، از طریق بلیچینگ دندان از داخل به خارج است. فرآیندی که به عنوان بلیچینگ دندان “داخلی” شناخته می شود.

بلیچینگ

کاندیدای ایده آل برای پلیچینگ دندان کیست؟

دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است بخواهید دندان های خود را پلیچینگ کنید. همه افراد متفاوت هستند و همانطور که رنگ مو و پوست ما متفاوت است، دندان های ما نیز متفاوت است. تعداد بسیار کمی از افراد دارای دندان های سفید درخشان هستند و با افزایش سن مینای دندان ما ظاهر و احساس درخشان خود را از دست می دهد و در نهایت راه را برای ترک های ریز ایجاد می کند که به تدریج شروع به تغییر رنگ می کنند.

دلایل دیگری که باعث تغییر رنگ دندان های ما می شود عبارتند از:

  • لکه های سطحی ناشی از غذا و نوشیدنی (مانند چای، قهوه و شراب قرمز) و سیگار کشیدن
  • لکه های زیر سطحی ناشی از ترک های ریز در دندان ها یا جرم یا جرم ناشی از آنتی بیوتیک های خاص

با این حال، واکنش هر فردی به روش‌های سفید کردن دندان‌ها متفاوت است. در حالی که برخی از افراد به بلیچینگ حرفه‌ای به خوبی پاسخ می‌دهند، برخی دیگر با دندان‌های خاکستری یا سایر تغییر رنگ‌های جدی ممکن است برای دستیابی به لبخندی که همیشه می‌خواستند به روکش‌ تمام سرامیک یا باندینگ نیاز داشته باشند.

اقدامات قبل از بیلیچینگ دندان

بهترین مکان برای شروع دهان سالم است. پوسیدگی دندان، دندان های حساس یا ترک خورده، عفونت ها یا مشکلات پریودنتال باید قبل از هر گونه روش سفید کردن دندان تشخیص داده و درمان شوند در غیر این صورت، ممکن است ناراحتی را تجربه کنید یا مشکلات موجود را تشدید کنید. بنابراین با یک معاینه دندان شروع کنید و دندانپزشک شما می تواند هر گونه بیماری فشار دهان و دندان را ارزیابی، تشخیص و درمان کند و در مورد گزینه های مختلف برای سفید کردن ایمن و موثر دندان ها به شما توصیه کند.

همانطور که قبلاً در بالا به آن اشاره کردیم، فرآیند سفید کردن دندان به سادگی تنظیم یک قرار ملاقات و انجام این روش نیست. در عوض، ما به شما توصیه می کنیم ابتدا یک معاینه با دندان پزشک متخصص را رزرو کنید تا مشخص شود آیا کاندید مناسبی برای بلیچینگ دندان هستید یا خیر.

در طول این مشاوره، دندان پزشک دندان‌های شما را به طور کامل معاینه می‌کنند، بافت‌های سخت و نرم دهان شما را بررسی می‌کنند و از راهنماهای سایه سفید کننده برای اندازه‌گیری رنگ دندان قبل و بعد از فرآیند استفاده می‌کنند تا اثربخشی روش سفید کردن را تعیین کنند، که ممکن است تا ۹ عدد متفاوت باشد. دندان پزشک در مورد این روش با شما صحبت خواهند کرد و هزینه تخمینی برای بلیچینگ دندان را ارائه می دهند.

بلیچینگ خارجی در مقابل داخلی

روش های مختلفی برای بلیچینگ دندان وجود دارد که رایج ترین روش ها بلیچینگ خارجی و داخلی است.

فرآیند بلیچینگ خارجی شامل ترکیب بلیچینگی است که مستقیماً روی دندان ها قرار می گیرد تا از لثه و دهان شما در برابر نور با شدت بالایی که در فرآیند سفید کردن دندان استفاده می شود محافظت کند.

فرآیند بلیچینگ داخلی کمی متفاوت است زیرا نیاز به دسترسی به داخل دندان دارد. پزشکان ما به طور معمول از بلیچینگ داخلی روی دندان های درمان شده با کانال ریشه استفاده می کنند. این کار با فشارهای داخلی که در اثر نشت خون و سایر مایعات به دندان در طول عفونت ایجاد می شود، مبارزه می کند.

بلیچینگ داخلی دندان چیست؟

بلیچینگ داخلی دندان بسیار متفاوت از بلیچینگ (یا سفید کردن) قسمت بیرونی دندان است، عمدتاً به این دلیل که (همانطور که از نام آن پیداست) بلیچینگ از داخل دندان انجام می شود. علیرغم سهولت و مقرون به صرفه بودن این روش، بسیاری حتی از امکان بلیچ کردن دندان‌ها به این روش آگاه نیستند و باعث می‌شود سال‌ها با دندان‌های لکه‌دار در «منطقه لبخند» خود بگذرانند. مطالعات نشان می دهد که این روش بی خطر است و نتایج بلندمدت خوبی دارد.

مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان

اکثر درمان های سفید کننده دندان را می توان در یک بار مراجعه به دندانپزشک تکمیل کرد. اثرات بلیچینگ باید چندین ماه ادامه داشته باشد، اما به سبک زندگی شما نیز بستگی دارد. به مدت دو هفته پس از سفید کردن، توصیه می شود از مصرف غذاهایی که ممکن است مینای دندان را لکه دار کنند، خودداری کنید.

برای اینکه دندان های خود را سفید نگه دارید، در اینجا برخی از نکات مهم ما آورده شده است:

  • مقدار غذاها و نوشیدنی هایی که می توانید دندان هایتان را لکه دار کند را کاهش دهید
  • برای جلوگیری از تغییر رنگ و لکه بیشتر، سیگار را ترک کنید
  • دندان های خود را آخرین بار در شب و حداقل یک بار دیگر در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید.
  • طبق توصیه به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید

بیشتر بخوانید: طراحی لبخند

بلیچینگ دندان چگونه کار می کند؟

فرآیندهای مختلفی برای بلیچینگ داخلی وجود دارد، بسته به اینکه دندان مورد نظر به دلیل درمان قبلی ریشه لکه دار شده است یا به دلیل نیاز به درمان ریشه. اگر دندان نیاز به کانال ریشه داشته باشد، پزشک جراحی دندان را به روش معمولی انجام می دهد، اتاق پالپ دندان را از بافت های مرده یا در حال مرگ حفاری می کند و آن را برای تاج یا پر کردن موقت آماده می کند. بنابراین، در این مورد، قبل از استفاده از پر کردن موقت، پزشک ابتدا یک ماده سفید کننده را برای تغییر رنگ دندان از داخل به بیرون می گذارد. به طور معمول، این محلول تا دو هفته در داخل دندان باقی می‌ماند تا حداکثر نتایج را به دست آورد، پس از آن برای معاینه به مطب برمی‌گردید تا ببینید اوضاع چگونه پیش می‌رود.

در صورت تغییر رنگ دندان به دلیل درمان ریشه قبلی، روند بلیچینگ به شدت متفاوت است. در این موارد، این فرآیند معمولاً فقط به سوراخ کردن یک سوراخ دسترسی کوچک به دندان نیاز دارد که توسط آن پزشک می تواند یک گلوله پنبه ای آغشته به ماده سفید کننده را وارد کند. در این سناریو، پلت نیز برای مدتی در داخل دندان باقی می ماند. علاوه بر این، ممکن است بیمار با سینی های سفید کننده به خانه فرستاده شود تا سفید شدن کامل را بیشتر تشویق کند.

 کلام آخر

اگر به بلیچینگ داخلی دندان علاقه مند هستید، از پزشک خود بپرسید یا از او بخواهید بررسی های لازم راانجام دهد تا ببینید آیا شما کاندید مناسبی برای انجام این روش هستید یا خیر. اگر دهان به طور کلی سالم دارید، ممکن است کاندیدای خوبی برای این نوع سفید کردن باشید. دندان های سفید و درخشان مطلوب هستند، داشتن لبخند سالم بسیار قابل اهمیت است. آقای دکتر محمد محمدی می تواند به شما کمک کنند نه تنها لبخندی سفیدتر و درخشان تر داشته باشید، بلکه لبخندی سالم تر داشته باشید و به سلامت کلی شما کمک خواهند کرد.

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی دندانپزشک و متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت، رتبه اول بورد تخصصی کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...