دکتر محمد محمدی

بهبودی سریع پس از جراحی ایمپلنت دندان

اگر به کاشت ایمپلنت دندان فکر می کنید باید بدانید، روش هایی که برای بهبودی سریع پس از جراحی ایمپلنت دندان انجام میدهید بسیار مهم هستند و به این معنی است که بهترین قدم را برای بازیابی دندان های از دست رفته خود انجام داده اید. برخلاف پروتزها و بریج‌های دندانی، دندان‌های ایمپلنت ریشه‌های دندان را بازسازی می‌کنند و ساختارهای اطراف را حفظ می‌کنند که عملکرد بهتری مانند دندان‌های طبیعی را تضمین می‌کند. حال می خواهیم واقعیتی را در رابطه با این بازسازی به شما بگوییم.

بهبودی سریع پس از جراحی ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان یک جراحی نسبتاً بدون عارضه است اما میزان موفقیت آن به مراقبت از ایمپلنت شما در طول فرآیند بهبودی بستگی دارد. به طور دقیق، دوره بهبود ایمپلنت برای طول عمر ایمپلنت هایی که قرار است تعمیر کنید، بسیار مهم است. ما دستورالعمل های رایجی را که باعث بهبودی ایمپلنت شما می شود در این مقاله مورد بحث قرار داده ایم. به خواندن آنچه که بهترین متخصص ایمپلنت دندان ما تجویز کرده اند، ادامه دهید.

۱) برای بهبود سریع ایمپلنت دندان غذاهای سرشار از مواد مغذی بخورید

شما باید در چند روز اول پس از جراحی ایمپلنت یک رژیم غذایی نرم داشته باشید. اگر یک یا دو ایمپلنت انجام دادید، رژیم غذایی خود را برای 7 روز اول به 30 روز تنظیم کنید. این که آیا چندین دندان را با ایمپلنت جایگزین کرده اید، رژیم غذایی نرم را حداقل به مدت 6 هفته دنبال کنید. تغذیه بدن با غذاهای حاوی ویتامین های کلیدی، مواد مغذی پروتئین و کلسیم به بهبود سریع ایمپلنت کمک می کند.

غذاهای بسیار مغذی توصیه شده توسط پزشکان ایمپلنت شامل میوه ها، کلم بروکلی، شیک های پروتئینی، اسموتی های سبزیجات، تخم مرغ آب پز است.

در ضمن باید حرکات فک را در دوران ریکاوری محدود کنید. بنابراین باید از غذاهای زیر دوری کنید:

 • غذاهای تند
 • غذاهای اسیدی
 • غذاهای شیرین
 • غذاهای جویدنی
 • غذاهای چسبنده

از آنجایی که این غذاها بافت های ناحیه تحت درمان را تحریک می کنند در حالی که در محل کاشت رسوب می کنند، منجر به نهفتگی غذا می شود. پیشنهاد می کنیم برای جلوگیری از عفونت از مصرف این غذاها خودداری کنید.

بیشتر بدانید : قیمت ایمپلنت دندان

2) برای بهبود سریع ایمپلنت دندان از مصرف دخانیات و الکل خودداری کنید

سیگار کشیدن و جویدن تنباکو برای تضعیف دندان های ایمپلنت تعبیه شده با استخوان فک بسیار قوی هستند. این به وضوح اثرات مضر آنها را بر روی ایمپلنت های التیام بخش نشان می دهد. به طور معمول، جراحان دهان توصیه می کنند که تا 48 ساعت اول پس از تعمیر ایمپلنت دندان سیگار نکشید.

به این دلیل است که سیگار روند بهبودی را گیج می کند زیرا مواد سمی موجود در سیگار مانع از دریافت اکسیژن برای فرآیند بهبودی بدن شما می شود. علاوه بر این، سیگار از رشد لثه در محل کاشت جلوگیری می کند. منجر به طولانی شدن دوره بهبودی می شود. از سوی دیگر، الکل به اعصاب و بافت های در معرض دید اطراف ایمپلنت آسیب می رساند. این موارد جدا از اینکه مانع بهبودی می شوند، به شکست ایمپلنت ختم می شوند. بنابراین، مصرف سیگار و الکل را در طول دوره بهبودی پس از فیکس کردن ایمپلنت متوقف کنید.

3) برای بهبود سریع ایمپلنت دندان از فعالیت های شدید خودداری کنید

شما نباید بلافاصله پس از تعمیر ایمپلنت به برنامه ورزشی روزانه خود بازگردید. به طور معمول، پزشکان دندانپزشکی توصیه می کنند که در 3 روز اول پس از جراحی ایمپلنت از فعالیت های بدنی شدید خودداری کنند.

این به این دلیل است که چنین فعالیت های سنگین سنگین باعث می شود قلب شما سریعتر پمپاژ کند. خونریزی و تورم بعد از عمل را افزایش می دهد و منجر به عوارض زیادی می شود. بنابراین محدود کردن کارهای فیزیکی سنگین در طول دوره بهبود ایمپلنت الزامی است.

4) برای بهبود سریع ایمپلنت دندان اقدامات مراقبت عمومی

ناراحتی های بعد از عمل مانند درد، خونریزی و تورم در جراحی فیکس کردن ایمپلنت رایج است. در اینجا اقدامات مراقبتی عمومی برای سلامت دندان ایمپلنت جدید آورده شده است:

 • شستشو با آب نمک : 1 قاشق چایخوری نمک را به یک فنجان آب ولرم اضافه کنید. در هفته اول بعد از عمل، روزی سه بار دهان خود را با محلول بشویید. از تجمع باکتری ها در اطراف ایمپلنت ها جلوگیری می کند.
 • کمپرس سرد : التهاب در صورت پس از جراحی دهان شایع است. کیسه های یخ را روی ناحیه متورم قرار دهید و آن را به مدت 15 دقیقه نگه دارید. سپس بعد از چند دقیقه آن را تکرار کنید. تکرار کمپرس سرد در فواصل زمانی معین به مدت چند روز پس از فیکس کردن ایمپلنت باعث آرامش اعصاب ضربان دار و کاهش تورم می شود.

5) برای بهبود سریع ایمپلنت دندان باید کارهایی را متوقف کنید

مانند سیگار کشیدن، برای تسریع روند بهبودی باید برخی عادات و فعالیت های سبک زندگی را کنار بگذارید. در اینجا برخی از:

 • خوردن ناخن
 • خرد کردن یخ
 • مایعات را با نی می نوشد
 • گاز گرفتن مواد سخت
 • کافئین مکرر

کلام آخر

به یاد داشته باشید که دوره بهبود ایمپلنت برای هر فرد متفاوت است زیرا روند بهبودی سریع پس از ایمپلنت دندان به عوامل مختلفی مانند تعداد ایمپلنت‌های ثابت، محل ایمپلنت و غیره بستگی دارد. در صورت انجام جراحی پیوند استخوان، روند بهبودی بیشتر خواهد شد. جدای از مصرف داروها و حفظ یک رژیم موثر بهداشت دهان و دندان، شما باید سبک زندگی خود را تغییر دهید و برخی از چیزهای مورد علاقه خود را برای درمان مناسب ایمپلنت کنار بگذارید.

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی دندانپزشک و متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت، رتبه اول بورد تخصصی کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...