دکتر محمد محمدی

تعویض روکش ایمپلنت

تعویض روکش ایمپلنت، یکی از روش‌های اساسی در زمینه پزشکی ترمیمی دندانپزشکی است که به کمک آن امکان بازسازی و تعویض روکش‌های پروتزی در ایمپلنت‌های دندان‌ فراهم می‌شود. این فرآیند جهت بهبود ظاهر، عملکرد و راحتی بیماران با ایمپلنت‌های دندانی استفاده می‌شود. در این مقاله، به بررسی علل تعویض روکش ایمپلنت، انواع روش‌های نصب روکش ایمپلنت، و نتایجی که این روش‌ها بر روی راحتی و عملکرد ایمپلنت دندان دارند، خواهیم پرداخت.

دلایل تعویض روکش ایمپلنت

بیشتر بخوانید: قیمت ایمپلنت دندان

دلایل تعویض روکش ایمپلنت

استفاده از ایمپلنت‌های دندانی در سال‌های اخیر به یکی از روش‌های محبوب برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته تبدیل شده است. با وجود پیشرفت‌های چشمگیری که در کاشت ایمپلنت‌های دندانی حاصل شده است مواردی وجود دارد که احتیاج به ترمیم، تعویض و یا خارج ساختن ایمپلنت می‌باشد.

ایمپلنت از سه قسمت تشکیل شده است، قسمتی که تحت عنوان پایه‌ی ایمپلنت دندان می‌باشد و عملکردی مانند ریشه‌ی دندان دارد، این قسمت در طی یک جراحی با استخوان فک پیوند می‌خورد، دومین قسمت اباتمنت نام دارد که منجر به اتصال پایه‌ی ایمپلنت با روکش می‌شود و در نهایت روکش ایمپلنت که روی اباتمنت قرار می‌گیرد، روکش ایمپلنت عملکرد و ظاهری مانند دندان‌های طبیعی فرد دارد. از لحاظ فنی، روکش دندان بخشی از ایمپلنت نمی‌باشد اما جزء ضروری تکمیل فرآیند ایمپلنت دندان همان تاج یا روکش می‌باشد.

برخلاف پایه‌های ایمپلنت دندان که دائمی می‌باشند روکش دندان ممکن است بنا به دلایل مختلف دچار آسیب شده و احتیاج به ترمیم و یا تعویض داشته باشد. روکش ایمپلنت بنا به دلایل متعددی ممکن است احتیاح به تعویض و یا ترمیم داشته باشد، برخی از این دلایل عبارتند از:

 • وارد شدن هرگونه ضربه شدید به محدوده‌ی فک و دهان
 • ترک خوردن و یا شکستگی
 • بهداشت نامناسب دندان
 • تغییر رنگ روکش به مرور زمان
 • فرسودگی به مرور زمان
 • دندان قروچه، گاز گرفتن و آسیب‌هایی که به این دلیل ممکن است به روکش ایمپلنت وارد شود.

به طور کلی روکش ایمپلنت دائمی نبوده و پس از مدت چند سال احتیاج به تعویض دارد، با رعایت بهداشت دهان دندان از جمله 2 مرتبه مسواک روزانه و 1 مرتبه استفاده از نخ دندان می‌توان تا حدود 10 الی 15 سال از روکش ایمپلنت دندان مراقبت نمود اما پس از این دوره معمولاً احتیاج به تعویض روکش می‌باشد. به طور کلی روکش ایمپلنت از مواد مقاومی ساخته شده است که در مقابل ضربه‌های معمولی و تغییر رنگ مقاوم می‌باشد اما طول عمر این روکش‌ها محدود می‌باشد و همان طور که اشاره شد در بهترین حالت پس از 15 سال احتیاج به تعویض می‌باشد.

انواع روش‌های نصب روکش ایمپلنت

روکش‌های ایپملنت به دو صورت روی پایه های ایمپلنت نصب می‌شود:

 • با استفاده از چسب‌های نگهدارنده مخصوص
 • با استفاده از با استفاده از پیچ

مراحل تعویض روکش دندان ایمپلنت

در صورتی که آسیب وارد شده تنها مربوط به روکش دندان باشد، پزشک با قالب گیری می‌تواند اقدام به تعویض روکش نماید. در برخی موارد لازم است علاوه بر روکش، اباتمنت نیز تعویض شود، در این صورت مراحل تعویض کمی پیچیده‌تر، طولانی‌تر و پر هزینه‌تر خواهد بود. مراحل تعویض روکش معمولاُ مشابه جایگذاری روکش اولیه ایمپلنت می‌باشد.

بیشتر بخوانید: مراقبت از ایمپلنت

به طور خلاصه مراحل تعویض روکش ایمپلنت عبارتند از:

 • برداشتن روکش اولیه و بررسی آسیب‌هایی که به اباتمنت وارد شده است، در صورتی که اباتمنت آسیبی ندیده باشد و نیاز به تعویض نداشته نباشد تنها تعویض روکش در ادامه انجام خواهد شد اما در صورتی که اباتمنت نیز صدمه دیده باشد ساخت سفارشی اباتمنت نیز انجام می‌شود.
 • پس از برداشتن روکش اولیه، قالب گیری انجام می‌شود و در صورتی که این روکش آسیب شدیدی دیده باشد پزشک از یک روکش موقت تا زمان آماده شدن روکش جدید استفاده می‌نماید. آماده شدن روکش اولیه ممکن است به چند هفته زمان نیاز داشته باشد.
 • پس از آماده شدن روکش‌های جدید، این روکش‌ها در طی یک جلسه روی اباتمنت نصب می‌شود، در صورتی که نیاز باشد اباتمنت نیز تعویض شود پس از ساخت اباتمنت سفارشی، در طی همان جلسه اباتمنت جدید نیز جایگزین خواهد شد.

مراقبت‌هایی که پس از تعویض روکش ایمپلنت انجام می‌شود مانند مراقبت‌هایی است که پس از ایمپلنت دندان داشته‌اید. برخی از این مراقبت‌ها عبارتند از:

 • از جویدن هرگونه ماده‌ی سفت خودداری نمائید.
 • در هنگام ورزش‌هایی که امکان آسیب به فک و دندان وجود دارد از محافظ‌های دندانی استفاده نمائید.
 • در صورتی که مبتلا به دندان قروچه هستید از محافظ‌های دندانی هنگام خواب استفاده نمائيد.
 • از مصرف مواد چسبناک و یا شکستن مواد غذایی با دندان‌های ایمپلنت شده خودداری نمائيد.
 • بهداشت دهان و دندان را رعایت نمائید، روزانه دو مرتبه مسواک بزنید و حداقل یک بار از نخ دندان استفاده نمائید.
 • هر 6 ماه یک بار جهت معاینات دندانپزشکی به مطب پزشک خود مراجعه نمائید.
 • در صورتی که روکش دندان شما دچار ترک، شکستگی، تغییر رنگ، تغییر محل و یا هر نوع آسیب دیگری شد در اولین فرصت برای انجام معاینات لازم به مطب دندانپزشک خود مراجعه نمائید.
دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی دندانپزشک و متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت، رتبه اول بورد تخصصی کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...