دکتر محمد محمدی

تفاوت روکش تمام سرامیک و PFM

روکش‌های دندانی برای مواردی که دندان‌های طبیعی به دلیل ایجاد حفره، ضربه، تغییر رنگ شدید و یا تغییر شکل دندان‌ها دچار تخریب و آسیب می‌شوند به کار می‌روند. در ادامه مطلب تمامی ویژگی های روکش دندان تمام سرامیک و روکش فلز سرامیک بررسی میشود و به تفاوت های این روکش ها نیز پرداخته میشود.

فرق روکش تمام سرامیک و روکش فلز سرامیک

روکش‌های تمام سرامیک

تمامی روکش‌های سرامیک که در حال حاضر موجود می‌باشند از لحاظ کیفیت و زیبایی جزء بهترین مواد مورد استفاده در پروتزهای دندانی می‌باشند. مواد مختلفی برای روکش‌ تمام سرامیک استفاده می‌شود اما در بین آنها زیرکونیا بیشترین استفاده را دارد. روکش‌های زیرکونیا از زیرکونیوم کریستالی که در سال 1789 کشف شد ساخته می‌شوند. زیرکونیوم ماده‌ای بسیار محکم  و مقاوم می‌باشد و حتی در فناوری‌های فضایی نیز کاربرد دارد و امروزه به عنوان ماده‌ای برای ساخت انواع روکش‌ها و بریج‌های دندانی استفاده می‌شود.

روکش تمام سرامیک

چرا  روکش‌های سرامیکی از جنس زیرکونیا هستند؟

  • سازگار با بافت‌های زنده هستند، در واقع هیچ اثر نامطلوبی بر بدن و لثه ندارند.
  • محکم بوده و قابلیت ماندگاری بالایی دارند.
  • از لحاظ زیبایی بسیار بهتر از فلز سرامیک می‌باشند، به خصوص انواع زیرکونیای چند لایه
  • از لحاظ بهداشت دهان نگهداری و مراقبت از آنها ساده‌تر می‌باشد. بسیار صیقلی بوده و هیچ گونه ترک و شکاف ریزی که منجر به تشکیل پلاک‌های دندان شود ندارند (البته به شرط رعایت بهداشت دهان و دندان)
  • هیچ گونه تغییر رنگی در لثه ایجاد نمی‌نماید در نتیجه خطوط تیره روی لثه وجود نخواهد داشت.

مراحل ساخت روکش زیرکونیا در مطب ما سریع، ساده و بدون درد می‌شود. ابتدا آماده‌سازی دندان آغاز می‌شود و پس از اینکه قالب گیری انجام شد،  قالبها به لابراتوار منتقل می‌شود تا اسکن‌های سه‌بعدی تهیه شوند. پس از انجام اسکن، فرآیند تکمیل روکش‌ کامپیوتری با دقت بالایی آغاز می‌شود. پس از مراحل مختلف روکش‌ها برای چسباندن آماده می‌شوند. کل این مراحل حدود ۵ تا ۱۰ روز زمان نیاز دارد.

روکش های فلز سرامیک

روکش‌های پرسلن ذوب شده به فلز که به اختصار PFM نامیده می‌شوند دارای اسکلت فلزی هستند که به طور کامل با سرامیک پوشانده شده‌اند.

فرآیند ساخت روکش

بعد از اینکه پزشک و بیمار در مورد نوع روکش تصمیم گرفتند، مرحله‌ی بعد آماده سازی دندان می‌باشد. تخصص بالا و تجربه‌ی کار تیمی در مطب ما منجر می‌شود که این مرحله تا جایی که امکان دارد بدون درد و راحت انجام شود.

بعد از آماده سازی دندان، قالب‌های که از دندان تهیه شده است برای تکمیل ساختار فلزی به لابراتوار دندانسازی فرستاده می‌شود. در این مدت روکش‌های موقت برای بیمار تهیه می‌شود که مانند دندان‌های طبیعی او پیش از مراحل آماده سازی می‌باشد. در ابتدا ساختارهای فلزی امتحان می‌شود و سپس ساختار سرامیکی روی آن پخته می‌شود و کیفیت  ساخت بررسی میشود . در مرحله‌ی بعدی روکش گلیز میشود(براق) می‌باشد. کل مراحل ساخت این روکش‌ها حدود ۵ تا ۱۰ روز زمان نیاز دارد.

دلیل انتخاب پرسلن ذوب شده با فلز چیست؟

  • ماندگاری طولانی مدت دارند و تغییر نمی‌کنند.
  • قیمت مناسب تر

یکی از معایب روکش‌های و بریج‌های فلز سرامیک، امکان تغییر رنگ در لثه می‌باشد. به همین دلیل استفاده از آنها در قسمت‌هایی که از لحاظ زیبایی مهم می‌باشد توصیه نمی‌شود.

تفاوت روکش تمام سرامیک و PFM

بیشتر بدانید: عمر روکش زیرکونیا

چگونه از روکش‌ها مراقبت نمائیم؟

توصیه می‌شود حداقل دو بار در روز از مسواک‌های نرم استفاده نمائید. این روکش‌ها با رعایت بهداشت دهان و دندان و مراجعه‌ی منظم به دندانپزشک می‌توانند برای سال‌های باقی بمانند.

در صورتی که شرایط استفاده از این روکش‌ها را دارید، روکش‌های سرامیکی در مقایسه با روکش های فلز سرایمک، برای بهبود سلامت لثه‌ها و همچنین جهت نتایج زیبایی عالی توصیه می‌شوند.

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی دندانپزشک و متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت، رتبه اول بورد تخصصی کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...