دکتر محمد محمدی

روش خارج کردن ایمپلنت دندان ناموفق

در حال حاضر ایمپلنت‌های دندانی یک روش مناسب برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته هستند و روش‌های گوناگون و کم تهاجمی جهت کاشت ایمپلنت هر ساله معرفی می‌شود با این وجود ممکن است به دلیل ایجاد مشکلات غیرقابل پیش بینی گاهی اوقات احتیاج به خارج کردن ایمپلنت‌ها باشد.

خارج کردن ایمپلنت دندانی ناموفق در اکثر موارد یک روش ساده و آسان می‌باشد اما در برخی از بیماران که ایمپلنت به طور کامل با استخوان ادغام شده است رویکردهای تخصصی باید در نظر گرفته شود زیرا هرگونه آسیب و ضربه‌ی شدید ممکن است موجب از دست دادن استخوان و ضربه‌ی شدید در فک شود. در ادامه‌ی این مقاله ابتدا توضیحات مختصری در مورد علت شکست ایمپلنت دندان ارائه می‌نمائیم و در ادامه روش‌های خارج کردن ایمپلنت دندان را شرح می‌دهیم.

روش خارج کردن ایمپلنت دندان ناموفق

بیشتر بدانید: مزایا و معایب ایمپلنت دندان

علت خارج کردن ایمپلنت دندان

  • شکست زودهنگام: عدم ادغام ایمپلنت با استخوان فک پس از گذشت چند ماه از کاشت پایه‌ی ایمپلنت که بنا به دلایل مختلفی ممکن است ایجاد شود. برخی از این دلایل عبارتند از: بهبود ضعیف بیمار، عفونت، حرکت ایمپلنت در دوران بهبودی و یا عدم به کار بردن تکنیک‌های مناسب در جراحی کاشت ایمپلنت، قرار گرفتن ایمپلنت در موقعیت نامناسب که از لحاظ زیبایی مشکل ایجاد می‌نماید.
  • شکست دیرهنگام: شکست دیرهنگام ایمپلنت حدود 1 سال پس از جراحی اولیه ایجاد می‌شود، در این موارد ابتدا پایه‌ی ایمپلنت سفت بود اما ممکن است با گذشت زمان به علت عفونت و یا فشار زیاد روی ایمپلنت شل شود.

میزان شکست ایمپلنت چقدر است؟

بر اساس مطالعه‌ای که به تازگی در سوئد انجام شده است 26 درصد ایمپلنت‌هایی که در فاصله‌ی زمانی 5 تا 10 سال پیش انجام شده است با علائم پریو ایمپلنتیت (عفونت ایمپلنت) مواجه شده‌اند.

شکست ایمپلنت به هر دلیل که ایجاد شده باشد احتیاج به خارج کردن فوری ایمپلنت دارد تا از گسترش عفونت و درد و همچنین از بین رفتن بیش از حد استخوان فک جلوگیری شود.

خارج کردن ایمپلنت دندانی ناموفق

در صورتی که پزشک تشخیص دهد که ایمپلنت دندان شما باید خارج شود نباید دچار استرس و نگرانی شوید، خارج کردن ایمپلنت اگر توسط یک جراح با تخصص و تجربه‌ی کافی صورت بگیرد فرآیندی بسیار ساده خواهد بود.

پیچیدگی جراحی خارج کردن ایمپلنت به عواملی بستگی دارد که در ادامه به آن اشاره می‌نمائيم:

  • پیچیدگی خارج کردن ایمپلنت با توجه به کیفیت چسبندگی آن به استخوان فک شما بستگی دارد. به طور کلی خارج کردن ایمپلنت‌هایی که در فک بالا قرار دارند نسبت به ایمپلنت‌هایی که در فک پایین قرار گرفته‌اند ساده‌تر می‌باشد.
  • زمان نیز یکی از عوامل تاثیرگذار در جراحی خارج کردن ایمپلنت می‌باشد. در صورتی که بیش از 24 ماه از جراحی ایمپلنت دندان گذشته باشد در اکثر موارد پیوند محکمی بین استخوان و پایه‌ی ایمپلنت ایجاد شده است که ممکن است جراحی را با مشکلاتی مواجه نماید.
  • طول و عرض اتصال ایمپلنت نیز می‌تواند در روش خارج کردن ایمپلنت دندانی ناموفق تاثیرگذار باشد. ایمپلنت‌هایی که پهن‌تر بوده و در عمق بیشتری قرار گرفته‌اند به دلیل پیوندی که با استخوان فک برقرار کرده‌اند با دشواری بیشتری در خارج کردن همراه خواهند بود زیرا قسمت‌هایی بالایی ایمپلنت تحت فشار زیاد ممکن است شکسته شوند
  • نزدیک بودن به عصب: برخی از ایمپلنت‌ها نزدیک ساختارهایی مانند عصب فک و یا سینوس قرار دارند و خارج کردن آنها باید با دقت زیادی همراه باشد تا از هرگونه آسیب عصبی جلوگیری شود.

بیشتر بخوانید: قیمت ایمپلنت دندان

روش‌های خارج کردن ایمپلنت دندان ناموفق

مهمترین نکته‌ای که در خارج کردن ایمپلنت دندان باید رعایت شود حفظ استخوان فک و کاهش آسیب به آن می‌باشد. جراح باید از ابزاری استفاده نماید که قدرت کافی برای خارج کردن ایمپلنت را داشته باشد بدون اینکه آسیبی به بافت و یا استخوان اطراف وارد نماید.

در اکثر موارد در صورتی که ابزار مناسب استفاده شود و جراح تجربه‌ی کافی داشته باشد، خارج کردن ایمپلنت بدون اینکه آسیبی به استخوان فک وارد شود انجام می‌شود.

به طور کلی 2 روش برای خارج کردن ایمپلنت دندانی ناموفق وجود دارد:

  • استفاده از ابزاری به نام دستگاه فرز

با این ابزار می‌توان در بخش کوچکی از استخوان به اندازه‌ی 0.5 تا 1 میلی متر برش کوچکی ایجاد کرد تا به صورت دقیق در امتداد لبه‌ی ایمپلنت، کشش روی ایمپلنت را کاهش داد و برداشتن آن با سرعت بیشتر همراه خواهد بود. استفاده از دستگاه‌هایی به نام پیزو الکترونیک که سر آن‌ها از قطعات خاص میکرو تشکیل شده است نیز ممکن است کاربرد داشته باشد. این دستگاه‌ها از انرژی اولتراسونیک جهت برش آرام در استخوان اطراف ایمپلنت استفاده می‌نماید.

نکته‌ی مهمی که در خارج کردن ایمپلنت باید رعایت شود این است که برداشتن استخوان باید در مقادیر اندک باشد و تا جایی که امکان دارد استخوان در اطراف دیواره‌ی جلویی و پشتی ایمپلنت باید حفظ شود، سایر قسمت‌ها می‌توانند خود به خود بازسازی را انجام دهند.

  • استفاده از سیستم گشتاور معکوس

در تکنیک‌های نوین ابزار خاصی با استفاده از سیستم‌هایی که از گشتاور معکوس استفاده می‌نمایند می‌توانند در عرض چند دقیقه ایمپلنت را خارج نمایند. این تکنولوژی تقریباُ جدید بوده و احتیاج به مهارت و تخصص ویژه‌ی دندانپزشک شما دارد. اغلب این دستگاه‌ها به یک اداپتور متصل می‌شوند و با استفاده از نیروی زیاد گشتاور معکوس به صورت کاملاً ایمن ایمپلنت را از استخوان خارج می‌نمایند.

استفاده از روش مناسب جهت خارج کردن ایمپلنت با توجه به مشکل ایمپلنت، وضعیت بیمار و سایر موارد توسط جراح دندانپزشک انتخاب می‌شود. توصیه می‌شود جهت جلوگیری از هرگونه آسیب به استخوان‌های فک جراحی را انتخاب نمائید که از تخصص و تجربه‌ی کافی برخوردار باشد.

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی دندانپزشک و متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت، رتبه اول بورد تخصصی کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...