دکتر محمد محمدی

خطرات و عوارض ایمپلنت دندان

عوارض جانبی بخشی طبیعی از روند بهبودی است. پس از جراحی دهان برای کاشت ایمپلنت دندان، تعدادی از خطرات وعوارض ایمپلنت دندان رایج وجود دارد که ممکن است برای بیماران اتفاق بیوفتد که باید به آنها توجه کنند و به آنها ایده خوبی از آنچه که در کل فرآیند درمان اتفاق میافتد می دهد. در این مقاله از دکتر محمد محمدی، برخی از رایج ترین عوارض جانبی جراحی ایمپلنت را در زیر برای شما ذکر کرده ایم. ما همچنین توصیه هایی در مورد نحوه مدیریت این عوارض جانبی ارائه کرده ایم، و در صورت وجود هرگونه از علائم زیر به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

عوارض ایمپلنت دندان

ایمپلنت های دندانی اگرچه مصنوعی هستند، اما به گونه ای طراحی شده اند که مانند ریشه دندان های شما باشند. از طریق یک روش جراحی، ایمپلنت دندانی در استخوان فک شما قرار می گیرد و دندان مصنوعی را در جای خود نگه می دارد. ایمپلنت های دندانی را می توان بهترین اختراع در راه حل های بهداشتی دندان امروزی، به ویژه در روش های جایگزینی دندان دانست. با ایمپلنت های مدرن، دندان های جدید شما با ظاهر، حس و عملکرد دندان های طبیعی شما مطابقت دارند.

عوارض جانبی رایج ایمپلنت دندان

اولین و بارزترین علامت ناراحتی است. این نیز با درد شدید همراه است. علائم دیگر شامل التهاب و تورم لثه و همچنین شل شدن و حرکت ایمپلنت در دهان است. این شکست‌ها می‌تواند ناشی از خطرات کلی مربوط به سلامت بیمار، کیفیت مراقبت‌های پس از عمل و همچنین مهارت‌های دندانپزشکی باشد که این روش را انجام می‌دهد. در زیر رایج ترین دلایل ذکر شده است.

درد و ناراحتی

پس از جراحی دهان، کمی درد و ناراحتی طبیعی است. این باید در روز اول یا بیشتر پس از جراحی قابل توجه باشد، و از آنجا به بعد با بهبودی بهبود می یابد. به بیماران توصیه می شود برای مدیریت درد خود از مسکن های تجویزی استفاده کنند. از داروهای مسکن بدون نسخه نیز می توان زمانی استفاده کرد که شدت درد کمتر شد و همچنان مشکل وجود دارد.

خونریزی جزئی

ممکن است کمی خون از نواحی برش در بزاق شما ظاهر شود. تا زمانی که خونریزی جزئی باشد، همه چیز طبیعی است. بعد از چند روز دیگر نباید خونریزی ایجاد شود. برای به حداقل رساندن خونریزی پس از جراحی دهان، از فعالیت بدنی شدید خودداری کنید و حتماً در اوایل بر روی استراحت تمرکز کنید.

حساسیت دندان و لثه

ناحیه اطراف خط لثه که ایمپلنت های دندانی در آن قرار می گیرند حساس خواهد بود. این امر در مورد استخوان، بافت لثه و حتی دندان های اطراف صدق می کند. این مشکلات در طی چند روز با بهبود بافت ها کاهش می یابد. برای جلوگیری از حساسیت دندان ها و لثه ها، حتما غذاها/نوشیدنی های ولرم بخورید و بنوشید. از غذاهای تند و همچنین غذاهای حاوی خرده نان خودداری کنید زیرا این مواد می توانند بخیه ها و نواحی برش را تحریک کنند.

تغییر رنگ در اطراف لثه

کبودی و تغییر رنگ در امتداد بافت لثه طبیعی و قابل انتظار است. تغییر رنگ باید بعد از چند روز محو شود و بعد از دو هفته دیگر مشکل اصلی نباشد. تا زمانی که رنگ‌بندی بهبود یابد، کار شما به خوبی انجام می‌شود.

تورم بافت لثه

تورم نیز پس از هر نوع عمل جراحی رایج است. همانند تغییر رنگ، تورم حدود دو هفته مشکل ساز خواهد بود. دیگر نباید در امتداد خط لثه در آن بازه زمانی خیلی قابل توجه باشد.

تورم خفیف در اطراف صورت

تورم بعد از عمل ممکن است قسمت‌هایی از صورت را در اطراف ناحیه‌ای که جراحی انجام شده است، تحت تاثیر قرار دهد. هنگام بهبودی حتماً این را در نظر داشته باشید. این به مدت یک یا دو هفته ادامه خواهد داشت و روز به روز بهبود می یابد. برای کمک به کنترل کبودی و تورم، می توانید یک کمپرس سرد پوشیده شده در یک حوله روی قسمت آسیب دیده صورت خود اعمال کنید. بگذارید حدود 15 تا 20 دقیقه بماند و سپس حدود 15 تا 20 دقیقه آن را بردارید. برای کمک به رفع تعدادی از این عوارض جانبی پس از عمل، می‌توانید فرآیند را در صورت نیاز تکرار کنید.

برداشت های ناقص

ایمپرسیون ها قالب هایی هستند که توسط دندانپزشک ساخته می شوند و برای ساختن دندان های مصنوعی که به عنوان تاج نیز شناخته می شوند، در آزمایشگاه استفاده می شوند. اگر این قالب‌گیری‌ها ضعیف انجام شوند، ممکن است تاج‌ها آنطور که لازم است جا نیفتند. درجه کمی از ناهماهنگی می تواند به طور کامل بر عملکرد ایمپلنت دندان تأثیر بگذارد. همچنین، این شکاف می تواند به باکتری ها اجازه رشد دهد که می تواند باعث عفونت شود.

شرایط پزشکی

بهبود لثه های شما پس از جراحی ایمپلنت دندان کاملاً به سلامت کلی شما بستگی دارد. برخی از شرایط سلامتی ممکن است روند بهبودی را طولانی کنند. بهبودی آهسته می‌تواند منجر به این شود که ایمپلنت دندان به خوبی با استخوان فک ترکیب نشود و سپس ایمپلنت شل می‌شود. برخی از داروها وجود دارند که بر بهبود سریع این روش تأثیر می گذارند، بنابراین مهم است که دندانپزشک خود را از هر دارویی که استفاده می کنید مطلع کنید.

تراز اشتباه ایمپلنت

فرآیند تثبیت ایمپلنت های دندانی در جای دقیق آن کار آسانی نیست و دندانپزشک باید محل مناسبی را برای قرار دادن دقیق ایمپلنت ارزیابی کرده و بیابد. گاهی اوقات نقطه ایده آل روی لثه بهترین نقطه برای کاشت نیست و این عمل را دشوار می کند. این منجر به نامرتبی دندان مصنوعی می شود. اصلاح این مشکل یک امر خطرناک است و می تواند به دندان های مجاور یا لثه آسیب برساند.

ایمپلنت آسیب دیده

تکنولوژی امروزی آسیب های ایمپلنت را کاهش داده است اما به طور کامل آن را از بین نبرده است. هنگام جستجوی دندانپزشک متخصص در روش کاشت دندان، باید حتما از مواد با کیفیت در هنگام استفاده از ایمپلنت اطمینان حاصل کنید. برخی از دندانپزشکان از موادی استفاده می کنند که استانداردهای لازم را ندارند. این ایمپلنت ها به راحتی آسیب می بینند و منجر به نارسایی دندان می شوند.

عوارض جانبی رایج ایمپلنت دندان

بیشتر بخوانید: روش های مراقبت از ایمپلنت

بعد از عوارض ایمپلنت دندان چه باید کرد؟

راه حل های مختلفی برای نارسایی دندان وجود دارد. برخی از عفونت ها را می توان بدون نیاز به برداشتن ایمپلنت درمان کرد. سایر خرابی های پیچیده به روش های پیچیده نیاز دارند. اکنون که خطرات ناشی از جستجوی ایمپلنت دندان را می شناسید، اطمینان حاصل کنید که کیفیت خدمات ارائه شده و همچنین مهارت ها و تجربه دندانپزشک را ارزیابی می کنید تا بتوانید به یک سرمایه گذاری مطمئن دست یابید.

اگر عوارض جانبی شما بدتر شد یا نگرانی شدیدی دارید، در تماس با دندانپزشک یا جراح دهان خود تردید نکنید. بهتر است برای جلوگیری از عوارض جدی فوراً به آن رسیدگی شود. دریافت خدمات با کیفیت در اولین بار برای جلوگیری از مشکلات بسیار مهم است. شما میتوانید به راحتی با یافتن کلینیک دندانپزشکی به صورت آنلاین که در نزدیکی شما است و خدمات با کیفیتی را ارائه می دهد را پیدا کنید و به آن مراجعه کنید.

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی دندانپزشک و متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت، رتبه اول بورد تخصصی کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...