دکتر محمد محمدی

آیا جراحی ایمپلنت درد دارد؟

سوال مهمی که قبل از جراحی ایمپلنت دندان همیشه مطرح میشود این است که آیا جراحی ایمپلنت دندان  ‌درد دارد ؟ باید در پاسخ به این سوال گفت که این روش یکی از روش های مطمئنی می‌باشد که در طولانی مدت می‌تواند جایگزینی برای دندان‌های از دست رفته باشد. با توجه به اینکه قسمتی از فرآیند ایمپلنت دندان شامل قرار دادن یک ریشه‌ی مصنوعی در استخوان فک می‌باشد بنابراین طبیعی است که با مقداری درد همراه باشد. بیماران پیش از انجام جراحی نگران میزان دردی هستند که ممکن است در حین جراحی و یا پس از آن تجربه نمایند و یا اینکه درد جراحی ایمپلنت تا چند روز طول می‌کشد. در ادامه‌ی این مقاله توضیحات کاملی در این مورد خواهید داشت.

میزان درد جراحی ایمپلنت

بیشتر بدانید: قیمت ایمپلنت دندان

نحوه انجام جراحی ایمپلنت دندان

برای درک میزان درد در جراحی ایمپلنت لازم است ابتدا بدانیم که در جراحی ایمپلنت دندان چه اتفاقاتی رخ می‌دهد. در بسیاری از موارد که بیمار پیش از کشیدن دندان، قصد ایمپلنت را دارد، بعد از کشیدن دندان اصلی ناحیه مورد نظر با پیوند استخوان جهت جراحی آماده می‌شود. گرافت‌هایی که در این مرحله در لثه قرار داده می‌شوند منجر به تولید استخوان جدید و تقویت استخوان فک می‌شوند، در نتیجه پس از جایگذاری ایمپلنت پیوند آن با استخوان فک راحت‌تر انجام می‌شود.

مراحل نصب ایمپلنت دندان شامل دو جراحی می‌باشد:

در طی جراحی اول ایمپلنت دندان، دندانپزشک یک حفره در استخوان فک ایجاد می‌نماید، سپس داخل این حفره یک ستون فلزی قرار می‌گیرد که به عنوان ریشه‌ی دندان مصنوعی محسوب می‌شود. این قسمت تحت عنوان پایه‌ی ایمپلنت یا فیکسچر شناخته می‌شود. فیکسچر باید چند ماه در استخوان فک قرار بگیرد تا استخوان فک بیمار با آن پیوند داشته باشد. این مرحله ممکن است ماه‌ها زمان نیاز داشته باشد اما یک مرحله‌ی اساسی از ایمپلنت می‌باشد و در صورتی که پیوند فیکسچر با استخوان فک به خوبی انجام نشود ممکن است ایمپلنت دندان با شکست مواجه شود.

پس از اینکه فیکسچر به استخوان فک به خوبی پیوند خورد یک جراحی کوچک دیگر جهت قرار دادن اباتمنت بر روی فیکسچر انجام می‌شود. اباتمنت قسمتی است که تاج ایمپلنت را به فیکسچر متصل می‌نماید. جراحی قرار دادن اباتمنت بر روی فیکسچر یک جراحی کوچک و جزئی می‌باشد که فقط لثه‌ها را درگیر می‌نماید. در طی این جراحی، قسمتی از لثه که فیکسچر را در خود جای داده است شکافته می‌شود و پس از دست یابی به فیکسچر، اباتمنت به آن متصل می‌شود. میزان درد و خونریزی که پس از این جراحی ایجاد می‌شود نسبت به اولین جراحی کمتر می‌باشد.

چند هفته پس از قرار دادن اباتمنت نوبت به قالب گیری و سپس قرار دادن تاج دندان می‌باشد. این مراحل کاملاً بدون درد و ناراحتی می‌باشند.

میزان درد جراحی ایمپلنت

و اما پاسخ به سوالی که در ابتدای این مقاله مطرح شد. همان طور که پیشتر توضیح دادیم مراحل قرار دادن ایمپلنت دندان شامل دو جراحی می‌باشد. جراحی اول که برای قرار دادن فیکسچر در استخوان فک می‌باشد با توجه به پیچیدگی جراحی یک عمل بزرگ می‌باشد و جراحی دوم که شامل اتصال اباتمنت می‌باشد یک جراحی جزئی می‌باشد.

در طی جراحی اول جهت ایجاد حفره در استخوان فک ضربه‌های شدیدی به لثه و فک وارد می‌شود اما تمام این مراحل بدون درد می‌باشند زیرا پیش از شروع جراحی به میزان کافی بی‌حسی موضعی به ناحیه‌ی لثه تزریق شده است. در حین جراحی قرار دادن فیکسچر برخی از بیماران میزان درد را خفیف و سطحی می‌دانند. در هر مرحله از جراحی که حس کردید شدت درد برای شما قابل تحمل نمی‌باشد می‌توانید از جراح خود درخواست نمائيد که یک بی‌حسی دیگر برای شما تزریق نماید.

بیشتر بخوانید : خطرات و عوارض ایمپلنت دندان

پس از پایان جراحی تا چند ساعت فک شما بی‌حس خواهد بود بنابراین دردی را حس نخواهید کرد. جراح برای شما تعدادی داروهای ضد درد و آنتی بیوتیک تجویز خواهد کرد. در صورتی که داروها در زمان تعیین شده مصرف نمائید می‌توانید دوران نقاهت پس از جراحی را بدون درد سپری نمائید.

افرادی که فقط یک پایه‌ی ایمپلنت برای آنها کاشته می‌شود نسبت به افرادی که همزمان چند پایه‌ی ایمپلنت را در فک قرار می‌دهند درد کمتری را تجربه خواهند کرد.

معمولاً بیماران تا حدود 10 روز درد خفیفی را تجربه خواهند کرد، میزان درد در روزهای اول بیشتر بوده و به مرور کاهش می‌یابد اما در اغلب بیماران میزان درد در همان هفته‌ی اول بهبود می‌یابد.

در صورتی که میزان درد شما به مرور بهبود نیافت و حس می‌کنید با گذشت زمان شدت درد نیز افزایش می‌یابد باید به صورت اورژانسی به جراح خود مراجعه نمائید، درد به مدت طولانی و یا شدت یافتن درد می‌تواند یک نشانه از عفونت در محل جراحی باشد، در این موارد باید درمان‌های تخصصی جهت حفظ نتیجه‌ی جراحی انجام شود.

همان طور که اشاره شد میزان دردی که در جراحی دوم خواهید داشت بسیاری جزئی بوده و به سرعت در چند روز اول برطرف خواهد شد. در طی جراحی دوم نیز از بی‌حسی استفاده خواهد شد، بنابراین در حین جراحی هیچ گونه دردی را حس نخواهید کرد.

کلام آخر

به طور کلی با انواع روش‌های بی‌حسی در حین جراحی و داروهای مسکنی که بیماران پس از جراحی مصرف می‌نمایند می‌توانید اطمینان داشته باشید که مراحل جراحی ایمپلنت بدون درد توسط بهترین متخصص ایمپلنت طی خواهند شد و مشکلی برای شما ایجاد نخواهند کرد.

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی دندانپزشک و متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت، رتبه اول بورد تخصصی کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...