دکتر محمد محمدی

انواع روش های کاشت دندان

کاشت دندان یک روش جایگزینی دندان های از بین رفته است که به صورت مصنوعی عمل می‌کند. این روش، برای بازسازی و تقویت قابلیت جویدن، گفتار و ظاهر طبیعی دندان‌ها استفاده می‌شود. در طول سالیان گذشته، به دلیل پیشرفت فناوری و مواد جدید، روش‌های مختلفی برای کاشت دندان توسعه یافته است.

بر اساس تحقیقات انجام شده 92 درصد از بزرگسالان بین سنین 20 تا 64 سال از پوسیدگی دندان‌های خود رنج می‌برند. تعداد افرادی که دندان‌های از دست رفته دارند نیز رقم بالایی را شامل می‌شود اما خوشبختانه با پیشرفت‌هایی که در سال‌های گذشته ایجاد شده است می‌توان با استفاده از انواع روش‌های کاشت دندان، دندان‌های از دست رفته را جایگزین نمود.

انواع روش های کاشت دندان

بیشتر بخوانید: اندوکراون

روش های کاشت دندان

دندان‌ها یکی از اجزاء مهم صورت هستند که هم در زیبایی و هم در سلامتی نقش چشمگیری دارند. لبخندی زیبا جهت شادابی وابسته به وجود دندان‌های سالم و مرتب می‌باشد. نبود یک یا چند دندان می‌تواند موجب مشکل در جویدن، صحبت کردن و اعتماد به نفس هر فردی شود. گزینه‌هایی که جهت کاشت وجود دارند عبارتند از:

  • ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان یکی از جدیدترین روش‌ها است که کاملاُ مانند یک دندان طبیعی کارایی دارد. ایمپلنت از سه قسمت فیکسچر، اباتمنت و تاج تشکیل شده است، فیکسچر مانند ریشه‌ی دندان می‌باشد که با روش جراحی لثه کاشته می‌شود، پس از جایگذاری، فیکسچر با استخوان فک پیوند می‌خورد و ساختاری محکم برای گذاشتن تاج دندان فراهم می‌آورد.

ایمپلنت‌ها با ایجاد ظاهر و عملکردی طبیعی مشابه دندان‌های اصلی یکی از گزینه‌های مورد علاقه‌ی افرادی می‌باشد که به تازگی مجبور به کشیدن یک یا چند دندان شده‌اند.

دندان‌های ایمپلنت شده با مراقبت صحیح می‌توانند برای سال‌ها و یا دهه‌ها بدون نیاز به ترمیم و یا تعویض دوام داشته باشند.

با وجود تمام مزایایی که برای ایمپلنت دندان‌ها ذکر کردیم به دلیل سختی جراحی و هزینه‌های ایمپلنت، برخی از افراد تمایل به ایممپلنت دندان‌ها ندارند. همچنین افرادی که دچار تحلیل لثه شده‌اند و یا استخوان‌ها فک آنها ضعیف است کاندید مناسبی برای این روش نمی‌باشند.

  • بریج ثابت

بریج یک دندان مصنوعی است که در فاصله‌ی بین دو دندان طبیعی و سالم قرار می‌گیرد. جهت جایگذاری بریج لازم است چند جلسه به مطب دندانپزشک مراجعه نمائید تا با قالب برداری و ساختن سفارشی دندان بتوانید به یک بریج ثابت دست پیدا نمائید.

بریج نیز مانند ایمپلنت ظاهر و عملکردی طبیعی دارد و نیازی به خارج ساختن آن جهت شستشو و تمییز کردن نمی‌باشد.

با توجه به اینکه بریج احتیاجی به جراحی ندارد و هزینه‌ی آن نسبت به ایمپلنت کمتر می‌باشد بسیاری از افراد این روش را جهت کاشت دندان از دست رفته استفاده می‌نمایند.

  • بریج رزینی

بریج ثابت برای دندان‌هایی که وظیفه‌ی جویدن را بر عهده دارند مناسب‌ترین گزینه می‌باشد اما بریج رزین باند برای دندان‌های جلویی یکی از انتخاب‌های خوب می‌باشد. بریج رزین به دندان‌های مجاور متصل می‌شود، با اینکه دوام کمتری دارد اما به دلیل قیمت کمتر نسبت به بریج ثابت می‌تواند انتخاب مناسبی برای افرادی که از لحاظ اقتصادی دچار مشکل هستند انتخاب شود.

  • پروتز جزئی متحرک

پروتز جزئی متحرک روشی مناسب برای جایگزین کردن بخش کوچکی از دندان‌های از دست رفته می‌باشد. ظاهر و عملکرد این پروتزها مانند دندان‌های طبیعی می‌باشد اما در بلند مدت ممکن است موجب ناراحتی‌هایی برای افراد شود و احتیاج به تعویض آنها پیدا نمایند. در صورت آسیب به این پروتزها تعویض و ترمیم آن به سادگی و با هزینه‌های اندک انجام می‌شود.

پروتز جزئي متحرک در مقایسه با ایمپلنت و بریج دندان یکی از کم هزینه‌ترین روش‌ها جهت کاشت دندان‌های از دست رفته می‌باشند.

  • پروتزهای کامل متحرک

در صورتی که همه‌ی دندان‌های خود را از دست داده باشید و یا تعداد اندکی از دندان‌های شما باقی مانده باشند روش پروتز کامل متحرک یکی از روش‌های مناسب برای شما می‌باشد.

با اینکه پروتزهای کامل متحرک ظاهر  و عملکردی مشابه دندان‌های طبیعی دارد اما استفاده‌ی طولانی مدت از آنها می‌تواند آزاردهنده باشد و نباید در 24 ساعت شبانه روزی به صورت کامل استفاده شود.

بیشتر بدانید: نخ دندان یا واتر فلاسر

انتخاب بهترین روش کاشت جهت دندان‌های از دست رفته

جهت انتخاب بهترین روش کاشت دندان باید به موارد زیر دقت نمائید:

  • تعداد دندان‌های از دست رفته: در صورتی که یک یا چند دندان از دست رفته دارید می‌توانید از روش ایمپلنت و یا بریج ثابت استفاده نمائید اما در صورتی که تعداد دندان‌های از دست رفته‌ی شما بیشتر می‌باشد می تواند از روش پروتز جزئی متحرک و یا پروتز کلی متحرک استفاده نمائید.
  • هزینه‌های درمان: در صورتی که هزینه‌های درمان برای شما اهمیتی ندارد می‌توانید از روش ایمپلنت دندان استفاده نمائید، حتی اگر تمام دندان‌های یک یا هر دو فک را از دست داده‌اید می‌توانید با روش اوردنچر که تمام دندان‌های یک فک را روی 4 یا 5 پایه‌ی ایمپلنت نصب می‌نماید استفاده نمائید. در این روش می‌توانید به جای پروتز کلی متحرک، دندان‌هایی ثابت با کارکردی طبیعی داشته باشید اما در صورتی که به دنبال گزینه‌های اقتصادی می‌باشید می‌توانید از روش بریج و یا پروتز متحرک استفاده نمائید.
  • وضعیت سلامت استخوان‌های فک و سایر دندان‌ها: جهت نصب بریج باید دندان‌های کناری دندان از دست رفته از سلامت کامل برخوردار باشند، همچنین جهت نصب ایمپلنت باید استخوان فک از تراکم مناسبی برخوردار باشد. با توجه به تمام این موارد در انتها دندانپزشک بهترین روش متناسب با شرایط شما را انتخاب خواهد نمود.
دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی دندانپزشک و متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت، رتبه اول بورد تخصصی کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...