دکتر محمد محمدی

انواع روکش ایمپلنت دندان از نظر جنس و نحوه اتصال

این روزها، ایمپلنت های دندانی برای جایگزینی دندان های کشیده شده بسیار محبوبیت پیدا کرده اند. روکش ایمپلنت به عنوان یک پوشش برای ایمپلنت دندان استفاده می شود. روکش ایمپلنت معمولاً از موادی مانند فلز، پلاستیک و یا سرامیک ساخته می شود و برای محافظت ایمپلنت و همچنین افزایش زیبایی به کار می رود. با نصب روکش ایمپلنت، می توانید از دندان جدید خود لذت ببرید و با اطمینان و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.

انواع روکش ایمپلنت دندان

بیشتر بدانید: قیمت ایمپلنت دندان

ایمپلنت یکی از گزینه‌های مناسب جهت جایگزینی دندان از دست رفته می‌باشد. ایمپلنت دندان از سه قسمت اصلی تشکیل شده است:

 • پایه ایمپلنت یا فیکسچر: فیکسچر مانند پیچی است که در استخوان فک قرار می‌گیرد و با جوش خوردن به استخوان فک یک پایه‌ی محکم برای قرار گرفتن سایر اجزاء فراهم می‌نماید.
 • اباتمنت: رابط بین فیکسچر و روکش ایمپلنت می‌باشد. اباتمنت در واقع پیچ‌های کوتاهی هستند که روی فیکسچر قرار می‌گیرند و چند ماه پس از اینکه فیکسچر به استخوان لثه جوش خورد روی آن قرار می‌گیرد.
 • روکش ایمپلنت یا پروتز: این قسمت دقیقاً مانند یک دندان طبیعی می‌باشد و عملکرد آن مشابه تاج دندان‌های اصلی است. در ادامه توضیحاتی راجع به روکش ایمپلنت خواهیم داشت.

انواع روکش‌های ایمپلنت

 • روکش تکی: این روش برای افرادی که فقط یک دندان خود را از دست داده‌اند مناسب می‌باشد. در این روش روی هر پیچ دندان یک روکش ایملنت به صورت ثابت قرار می‌گیرد.
 • بریج مبتنی بر ایمپلنت: این نوع از روکش‌ها برای جایگزین کردن 2 الی 4 دندان از دست رفته مناسب می‌باشد. جنس روکش‌هایی که به صورت بریج ساخته می‌شوند از پرسلن و یا سرامیک می‌باشد و ظاهری کاملاً مشابه دندان‌های طبیعی دارد. بریج‌ها در واقع از چند دندان مصنوعی ساخته شده‌اند که به یکدیگر چسبیده و توسط ایمپلنت‌های دندانی در دو طرف بریج ثابت می‌شوند. این روش برای افرادی که چند دندان در کنار هم را از دست داده‌اند مناسب می‌باشد، در این روش به جای اینکه برای هر دندان از دست رفته یک پایه‌ی ایمپلنت در استخوان فک قرار داده شود، تنها دو فیکسچر در دو طرف قرار می‌گیرد و روکش‌های دندانی به این پایه‌ها وصل می‌شوند. در این روش می‌توان چند دندان از دست رفته را تنها با دو پایه‌ی ایمپلنت به صورتی کاملاً طبیعی جایگزین نمود.
 • اوردنچر: در این روش با استفاده از چند پایه‌ی ایمپلنت می‌توان تمام دندان‌های یک فک را جایگزین نمود. جنس روکشی که برای این نوع از ایمپلنت‌ها به کار برده می‌شود از پرسلن، اکریلیک و یا سرامیک می‌باشد، ظاهر و عملکرد آن مشابه دندان‌های اصلی می‌باشد. برای جایگذاری این نوع از روکش‌ها در کل فک بالا یا پایین تعداد 4 یا 5 عدد پایه‌ی ایمپلنت قرار می‌گیرد و سپس روکش‌ تمام دندان بر روی این پایه‌ها نصب خواهد شد. روکش‌هایی که در اوردنچر به کار برده می‌شود ممکن است متحرک باشند و قابلیت خارج شدن از دهان را داشته باشند و یا اینکه ممکن است در جای خود ثابت باشند.

مزایای روکش ایمپلنت نسبت به سایر پروتزهای مصنوعی دندان

 • پایداری طولانی مدت: روکش‌های ایمپلنت با مراقبت‌های صحیح می‌توانند تا پایان چند دهه مقاومت داشته باشند.
 • شباهت به دندان اصلی: یکی از مزایای مهم روکش ایمپلنت این است که طراحی آن به گونه‌ای است که کاملاً مشابه دندان‌های اصلی هر فردی طراحی شده است و با قالبگیری‌های دیجیتال می‌تواند روکش‌هایی متناسب با آناتومی فک هر فردی را طراحی نمود.
 • محکم و پایدار: برخلاف پروتزهای مصنوعی، روکش‌هایی که در ایمپلنت به کار برده می‌شود کاملاُ محکم بوده و به دلیل پیچ شدن با پایه‌ی ایمپلنت دچار لغزش و یا حرکت در فک نمی‌شوند.

جاگذاری روکش ایمپلنت

همان طور که پیش‌تر اشاره کردیم ایمپلنت دندان از سه قسمت تشکیل شده است. به همین ترتیب مراحل گذاشتن ایمپلنت نیز در سه مرحله انجام می‌شود، مرحله‌ی اول جایگذاری فیکسچر، مرحله دوم جایگذاری ابانمنت و مرحله سوم قرار دادن روکش ایمپلنت

نحوه‌ی جایگذاری روکش ایمپلنت

مراحل جایگذاری روکش ایمپلنت چند هفته پس از اینکه اباتمنت به پایه‌ی ایمپلنت متصل شد، آغاز خواهد شد. در اولین جلسه ابتدا قالب گیری انجام خواهد شد، قالب گیری ممکن است به صورت کلاسیک با قالب‌های خمیری که شکل فک را در خود نگه میدارند انجام شود و یا اینکه با روش‌های نوین دیجیتال تصاویری سه بعدی از تمام قسمت‌های فک تهیه شود.

فایل قالب گیری دیجیتال و یا قالب‌های قالب گیری کلاسیک به لابراتوآر دندانسازی فرستاده خواهد شد تا روکش‌ها متناسب با قالب تهیه شود.

این مرحله به 2 تا 3 هفته زمان نیاز دارد. پس از آماده شدن روکش‌ها مراحل نصب در یک جلسه‌ی جداگنه انجام خواهد شد. پیچ‌هایی که در اباتمنت تعبیه شده است به محلی که در روکش‌های ایمپلنت طراحی شده است ثابت می‌شوند تا از حرکت روکش در فک خودداری شود.

پس از جایکذاری روکش‌ها، مراحل ایمپلنت دندان‌ها به پایان می‌رسد و پس از آن هر 6 ماه یکبار معاینات دوره‌ای لازم می‌باشد تا موقعیت ایمپلنت و یا سایر مشکلات احتمالی بررسی شود.

بیشتر بخوانید : روش های مراقبت از ایمپلنت

نوع روکش ایمپلنت

انتخاب روکش ایمپلنت با توجه به تعداد دندان‌های از دست رفته و محل ایمپلنت انجام می‌شود.

در اغلب موارد جنس روکش‌هایی که برای ایمپلنت به کار برده می‌شود از پرسلن یا سرامیک می‌باشد. مزایای روکش سرامیک نسبت به سایر انواع روکش‌ها عبارت است از:

 • مشابه دندان اصلی طراحی شده است.
 • عملکرد آن مشابه دندان‌های اصلی می‌باشد.
 • ماندگاری طولانی مدت دارد.
 • در مقابل ضربه و شکستگی مقاومت بالایی دارند.
دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی دندانپزشک و متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت، رتبه اول بورد تخصصی کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...