دکتر محمد محمدی

روکش دندان چیست؟ انواع و مزایای استفاده از آن

زیبایی و سلامت دندان ها از جمله عواملی است که این روزها همه افراد دغدغه آن را دارند. روکش دندان یکی از روش های زیباسازی دندان و لبخند شما میباشد. داشتن دندان هایی سالم علاوه بر اینکه باعث آرامش خاطر فرد می شود، به لبخند وی جلوه و زیبایی خاصی نیز می بخشد‌. ممکن است دندان ها در طی زمان دچار پوسیدگی و خرابی گردند. این امر ممکن است بخاطر تغذیه نامناسب، مسائل ژنتیکی، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ها و… باشد.

مراحل روکش دندان

اگر فرد سریعا در مراحل ابتدایی پوسیدگی، برای درمان اقدام کند پزشک با رفع پوسیدگی و پرکردن دندان، آن را بهبود می بخشد. اما اگر پوسیدگی بقدری زیاد باشد که بخش عمده ی دندان از بین برود در این حالت پزشک ناچار است برای بازگرداندن شکل اولیه آن، از روکش استفاده کند. روکش ها انواع متفاوتی دارند که براساس سلیقه و بودجه بیمار و صلاح دید پزشک می توان از آن ها استفاده کرد.

دکتر محمد محمدی دندانپزشک متخصص و مجرب با به کار گیری بهترین و باکیفیت ترین مواد و متدهای درمانی، در کنار شماست تا زیبایی دندان هایتان را همیشه حفظ کنید.

مراحل روکش دندان

به بخش سفید رنگ بیرون از لثه تاج دندان می گویند. همانطور که در بالا گفته شد گاها شدت پوسیدگی در حدی است که بخش اعظمی از تاج دندان از بین می رود که در این حالت از روکش دندان استفاده می شود. روکش دندان در واقع جایگزینی است برای تاج دندان. این روکش همانند دندان اصلی است که نقش زیبایی و ترمیمی دارد. ابعاد و اندازه روکش دندان پس از ترمیم دندان  و در صورت نیاز ترمیم ریشه، با  قالب گیری توسط پزشک مشخص می شود.

 قالب گیری یا بوسیله خمیر و یا توسط یک اسکنر دیجیتال از هر دو فک انجام می شود تا روکش متناسب با دندان مقابل ساخته شود. رنگ روکش نیز طوری انتخاب می شود که بیشترین تطابق را با رنگ دندان بیمار داشته باشد. این ابعاد توسط پزشک تحویل لابراتوار می شود. سپس لابراتوار دندانسازی روکش دندان را بر اساس اندازه و ابعاد سفارش داده شده در نهایت دقت و ظرافت می سازند.

مزایای استفاده از روکش دندان

روکش دندان علاوه بر اینکه زیبایی از دست رفته دندان را به آن باز می گرداند ، باعث ایزوله شدن دندان شده و در بسیاری از مواقع مانع از پوسیدگی مجدد آن می گردد. این روکش ها از دندان هایی که تحت درمان کانال ریشه قرار گرفته اند محافظت می کنند. روکش دندان بر اساس جنسی که دارد ماندگاری متفاوتی دارد. در صورتی که از یک روکش خوب ساخته شده از مواد با کیفیت بالا در ترمیم استفاده شود، ماندگاری روکش دندان بالا می رود و می توان مشابه دندان طبیعی چندین دهه بدون مشکل از آن ها استفاده کرد.

 از طرفی این روکش ها بسیار سریع ساخته می شوند و پس از یک الی دو جلسه می توانید زیبایی از دست رفته دندان خود را به آن بازگردانید‌. برای پوشاندن ایمپلنت دندان نیز از روکش دندان استفاده می شود. روکش ها می توانند از سایش و آسیب دیدن مینای دندان نیز جلوگیری کنند.  

انواع روکش دندان

  • روکش دندان استیل

کاربرد موقت روی دندان، ضد زنگ، مناسب بیشتر برای کودکان، جلوگیری از پوسیدگی بیشتر و مقرون بصرفه

  • روکش دندان پایه فلزی یا تمام فلزی

مقاومت حداکثری در برابر ساییدگی، عدم ترک خوردگی و شکستگی، رنگ فلزی و هزینه نسبتا بالا، بیشترین کاربرد برای دندان های آسیاب خارج از دید

  • روکش دندان فلز سرامیک

بدنه از جنس فلز، رویه از جنس سرامیک پرسلن ، همرنگ دندان های طبیعی، امکان ترک خوردگی بالانر از انواع مشابه، میزان ساییدگی دندان روبرویی را بالا می برد. هزینه استفاده از این روکش تقریبا قابل قبول است.

  • روکش رزین

کمترین میزان هزینه اما بیشترین احتمال فرسایش و شکستگی

  • روکش تمام سرامیک

بیشترین شباهت ظاهری به دندان های طبیعی، استفاده بویژه در مواقعی که بیمار به فلز حساسیت دارد و کاربرد بیشتر برای دندان های جلو

کاملا مشابه روکش فلز سرامیک ، با این تفاوت که فلز بدنه از جنس زیرکونیا و سفید رنگ است و مقاومت بالایی دارد. استفاده بیشتر در ترمیم دندان های جلو

  • روکش های فوری و موقت

روکش موقت تا زمان آماده شدن روکش دائمی بکار می رود و روکش فوری همان روکش های نازکی هستند که از رزین دندانپزشکی ساخته می شوند بیشتر کاربرد زیبایی دارند تا کاربرد ترمیمی و درمانی. برای اصلاح طرح لبخند نیز از همین لمینت های متحرک استفاده می شود.

بیشتر بدانید : روکش ایمکس

آیا ماندگاری روکش دندان دائمی است؟

ماندگاری انواع روکش ها به جنس آن ها و مهارت پزشک در نصب آنها بستگی دارد‌. روکش دندان با تمام مزایایی که دارد گاها ممکن دچار ترک خوردگی و شکستگی گردد. از طرفی ممکن است دندان زیر روکش در صورت عدم ترمیم کامل و رفع پوسیدگی، مجددا دچار پوسیدگی گردد و نیاز به ترمیم مجدد پیدا کند. در حالت کلی اگر دندانپزشک متخصص این امر را انتخاب کنید و از روکش با کیفیت مواد بالا نیز استفاده کنید، همچنین بعد از ترمیم و روکش گذاری به بهداشت دهان و دندان خود مرتبا رسیدگی کنید می توانید سالهای سال بدون مشکل مانند دندان طبیعی از روکش دندان استفاده کنید.

اقدامات مراقبتی بعد از روکش دندان

از آنجایی که روکش دندان جایگزینی است برای تاج دندان، همانند دندان طبیعی باید از آن مراقبت کنید. برای حفظ رنگ روکش بعد از خوردن غذا یا نوشیدنی های رنگی مثل قهوه، مسواک بزنید. سعی کنید برس مسواک نرم باشد تا با گذر زمان ساییدگی ایجاد نکند. از خوردن آجیل و خوراکیهای سفتی که ممکن است باعث شکستگی روکش شود خودداری کرده و نخ دندان را هرگز فراموش نکنید و سعی کنید حداقل سالی یک بار برای معاینه مجدد به دندانپزشک خود مراجعه کنید‌.

مزایا روکش دندان

کلام آخر

استفاده از روکش دندان، یک متد درمانی، ترمیمی و زیبایی است که امروز بسیار رایج و پرطرفدار است. در صورتی که بتوانید پزشک مناسب را برای این امر بیابید و با استفاده از راهنمایی های وی بهترین نوع روکش را براساس بودجه و شرایط خود انتخاب کنید، بهترین تجربه را از این متد درمانی کسب خواهید کرد. دکتر محمد محمدی دندانپزشک متخصص و حاذق با تیم مجرب و حرفه ای خود، به شما کمک می کند تا زیبایی از دست رفته دندان های خود را بازیابید و با اعتماد بنفس بالا لبخند خود را ماندگار کنید و از داشتن دندان هایی زیبا و سالم لذت ببرید.

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی دندانپزشک و متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت، رتبه اول بورد تخصصی کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...