دکتر محمد محمدی

سفید شدن لثه بعد از ایمپلنت

پس از ایمپلنت دندان ممکن است با عوارضی روبرو شوید، یکی از این عوارض و خطرات ایمپلنت دندان تغییر رنگ لثه از صورتی به رنگ سفید می‌باشد. در برخی موارد این تغییر رنگ هیچ مشکل جدی نبوده و تنها به دلیل ضربه، بخیه و یا کشیدگی لثه در هنگام جراحی ایجاد می‌شود و در طی چند روز برطرف می‌شود اما در برخی موارد نیز می‌تواند نشان دهنده‌ی یک عارضه‌ی جدی باشد که نیازمند رسیدگی‌های اورژانسی می‌باشد. در ادامه به بررسی علل سفید شدن لثه پس از ایمپلنت و راهکارهای درمانی مناسب آن می‌پردازیم.

علت سفید شدن لثه بعد از ایمپلنت

بیشتر بدانید: قیمت ایمپلنت دندان

پیش از اینکه به دلایل سفید شدن لثه پس از ایمپلنت اشاره نمائیم ابتدا باید اجزاء ایمپلنت دندان را مورد بررسی قرار دهیم، ایمپلنت از 3 جزء اصلی تشکیل شده است که عبارتند از:

 • فیکسچر یا پایه ایمپلنت: فیکسچر پیچی است که در طی یک جراحی پیشرفته و کوتاه در استخوان فک قرار می‌گیرد. فیکسچر شکلی مشابه ریشه‌ی طبیعی دندان را دارد و در قطرهای مختلفی وجود دارند تا دندانپزشک مناسب‌ترین قطر را با توجه به دندان ترمیمی انتخاب نماید.
 • اباتمنت: اباتمنت یک قطعه‌ی اتصالی کوچک است که منجر به اتصال فیکسچر به پروتز می‌شود. قسمت زیرین اباتمنت به گونه‌ای طراحی شده است که داخل فیکسچر پیچ شود و قسمت بالایی آن جهت چسباندن پروتز دندان استفاده می‌شود.
 • پروتز: پروتز ظاهری کاملاً مشابه دندان طبیعی را داشته و از مواد مختلفی مانند چینی یا سرامیک ساخته می‌شود. پروتز پس از قالب گیری به صورت سفارشی تهیه می‌شود و روی اباتمنت پیچ می‌شود یا اینکه چسبانده می‌شود.

دلایل سفید شدن لثه پس از ایمپلنت دندان

ایمپلنت‌های دندان به خودی خود نمی‌توانند منجر به تغییر رنگ لثه شوند و هرگونه تغییر رنگ لثه مانند سفید شدن لثه می‌تواند نشان دهنده‌ی یک مشکل باشد، دلایل اصلی سفید شدن لثه پس از ایمپلنت دندان عبارتند از:

 • نازک بودن بافت لثه

در افرادی که بافت لثه‌ی نازکی دارند پس از جراحی و گذاشتن فیکسچر ممکن است قسمت فلزی ایمپلنت از طریق لثه نمایان شود و رنگ لثه را کمی به سمت سفید تغییر دهند.

این مشکل زمانی شدیدتر می‌شود که دندانپزشک اندازه‌ی فیکسچر را متناسب با لثه‌ی شما انتخاب نگرده است و یا اینکه فیکسچر را در عمق مناسب قرار نداده است.

این عارضه در ابتدا شاید فقط یک تغییر رنگ ساده در لثه باشد اما به مرور می‌تواند منجر به بروز عوارض شدیدتری شود. نازک بودن بافت لثه روی فیکسچر به مرور می‌تواند موجب تحلیل رفتن لثه شده که علاوه بر ظاهر نامناسب ممکن است منجر به مشکلاتی مانند پری ایمپلنتیت یا عفونت لثه شود.

 • عفونت لثه

یکی دیگر از دلایل اصلی سفید شدن لثه پس از ایمپلنت انواع عفونت‌های لثه می‌باشد که توسط باکتری‌ها ایجاد می‌شود. عفونت لثه می‌تواند منجر به از بین رفتن بافت لثه و در نتیجه سفید شدن لثه شود. در صورت عدم درمان به موقع این بیماری منجر به از بین رفتن کامل لثه خواهد شد و در برخی مواقع به غضروف و استخوان ناحیه ایمپلنت نیز آسیب وارد می‌نماید و موجب شکست در درمان ایمپلنت می‌شود.

علائم سفید شدن لثه پس از ایمپلنت

 • درد شدید
 • بوی بد دهان
 • التهاب و قرمز شدن لثه در مرحله‌ی اول و سپس خاکستری یا سفید شدن لثه با پیشرفت بیماری (در برخی مواقع ممکن است رنگ لثه تیره‌تر شود)
 • تب
 • خستگی
 • لق شدن ایمپلنت

در صورت بروز هر کدام از علائم بالا باید در اولین فرصت به جراح دندانپزشک خود مراجعه نمائید. در اکثر موارد و در صورتی که بیمار به موقع مراجعه نماید می‌توان عفونت لثه را تحت درمان قرار داد و از انواع آسیب‌های بیشتر به استخوان جلوگیری نمود و ایمپلنت را حفظ نمود. اما در مواردی که میزان پیشرفت عفونت شدید بوده باشد درمانی جز خارج شاختن ایمپلنت و درمان‌های تخصصی‌تر وجود ندارد.

درمان سفید شدن لثه بعد از ایمپلنت

راهکار مناسب در صورت بروز این مشکل پیوند بافت نرم می‌باشد که به نام پویند لثه نیز شناخته می‌شود. در این روش بافت‌هایی از سقف دهان بیمار برداشته می‌شود و در طی یک روش جراحی به قسمت‌هایی که بافت لثه نازکتری دارند پیوند می‌شود. با گذشت زمان و موفقیت در پیوند، بافت لثه بهبود می‌یابد و روی ایمپلنت را می‌پوشاند، با ضخیم شدن بافت لثه روی ایمپلنت، رنگ سفید لثه به رنگ طبیعی آن بازخواهد گشت.

درمان دوم تعویض قسمت بالایی ایمپلنت با پروتز زیرکونیا می‌باشد. زیرکونیا با رنگ طبیعی دندان‌ها مطابقت دارد و مانند ایمپلنت تیتانیوم رنگ لثه‌ها را تغییر نمی دهد.

بیشتر بدانید : مزایا و معایب ایمپلنت دندان

مراجعه به دندانپزشک با تجربه پس از سفید شدن لثه

در انتها به یاد داشته باشید که سفید شدن لثه یکی از عوارض پس از ایمپلنت می‌باشد. اگر جراحی ایمپلنت دندان توسط یک جراح با تجربه انجام شود احتمال بروز هرگونه عارضه مانند سفید شدن لثه به طور قابل توجهی کاهش خواهد یافت. ایمپلنت دندان یک روش تخصصی و پیچیده می‌باشد که علاوه بر دانش کافی احتیاج به تجربه و مهارت دندانپزشک نیز دارد بنابراین پیش از انتخاب دنداپزشک خود ابتدا در مورد سوابق و تجربه‌ی کاری وی تحقیقات لازم را انجام دهید.

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی دندانپزشک و متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت، رتبه اول بورد تخصصی کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...