دکتر محمد محمدی

شکستن ایمپلنت دندان

شکستن ایمپلنت دندان به دلایلی همچون وارد شدن ضربه شدید، کافی نبودن تراکم استخوان، جایگذاری نامناسب، کیفیت پایین و عفونت اتفاق می‌افتد.

شکستن ایمپلنت دندان

شکستن ایمپلنت دندان و دلایل آن

دلایل شایع شکسته شدن ایمپلنت به شرح زیر است.

وارد شدن ضربه شدید

یکی از دلایلی که موجب شکست ایمپلنت دندانی می‌شود، وارد شدن ضربه شدید است. ایمپلنت به شکلی طراحی و ساخته می‌شود تا به خوبی بتواند در برابر نیروهای وارد بر آن مانند جویدن و گاز زدن مقاومت کند. با وجود این، برخی از عوامل مانند دندان قروچه، فشار دادن دندان‌ها روی هم یا آسیب دیدن ناحیه صورت می‌تواند موجب شکسته شدن ایمپلنت شود.

کافی نبودن تراکم استخوان

در صورتی که تراکم استخوان به اندازه کافی نباشد، می‌تواند موجب شکسته شدن ایمپلنت شود. در واقع، مقاومت و دوام ایمپلنت دندان به بافت استخوان اطراف آن بستگی دارد. اگر تراکم استخوان مناسب نباشد، ایمپلنت به استخوان جوش نمی‌خورد. همین موضوع موجب شکستگی آن می‌گردد.

بیشتر بخوانید: مراقبت های پس از روکش ایمپلنت 

جایگذاری نامناسب

جایگذاری نامناسب ایمپلنت می‌تواند به عوامل متعددی منجر شود. اگر ایمپلنت به درستی در محل خود قرار نگیرد، ممکن است باعث ناپایداری و شل شدن آن شود. فشار نامناسب بر روی استخوان و بافت اطراف می‌تواند باعث تنش و تحریک ناخواسته شود، که در طول زمان می‌تواند منجر به تخریب استخوان و شکست ایمپلنت شود. برای جلوگیری از این مشکل، مهارت و دقت در جایگذاری ایمپلنت، استفاده از روش‌های تصویربرداری دقیق و توجه به مشخصات فیزیکی دندان بیمار بسیار اهمیت دارد.

کیفیت پایین ایمپلنت

کیفیت پایین ایمپلنت می‌تواند یکی از عواملی باشد که منجر به شکسته شدن ایمپلنت دندان شود. ایمپلنت‌های با کیفیت پایین ممکن است دارای مواد ضعیفی باشند که در برابر فشار و استفاده روزانه نتوانند مقاومت کنند. همچنین، عدم رعایت استانداردهای ساخت، فرآیندهای تولید نامناسب و کیفیت پایین مواد استفاده شده در ساخت ایمپلنت نیز می‌تواند عامل تاثیرگذار در شکسته شدن آن باشد. بنابراین، انتخاب ایمپلنت با کیفیت و درجه یک و تهیه آن از سازندگان با سابقه و معتبر در صنعت ایمپلنت‌های دندانی می‌تواند از این نوع مشکلات جلوگیری کند.

بیشتر بخوانید: مراحل ایمپلنت دندان

پیشگیری از شکستن ایمپلنت دندان

عفونت

اگر اطراف ایمپلنت دچار عفونت شود، می‌تواند منجر به تحلیل رفتن استخوان و در نتیجه شکست آن شود. عفونت در محیط اطراف ایمپلنت می‌تواند باعث تخریب بافت استخوانی و حفاظت کننده آن شود. التهاب و عفونت باعث ایجاد تماس بین استخوان و بافت اطراف ایمپلنت می‌شود که منجر به جذب استخوان و تحلیل آن می‌گردد. در نتیجه، استحکام استخوان کاهش می‌یابد و ممکن است ایمپلنت شکسته شود یا ناپایدار شود. برای جلوگیری از این مشکل، مهم است که عفونت‌ها به موقع تشخیص داده شده و درمان شوند.

پیشگیری از شکستن ایمپلنت دندان

با رعایت موارد زیر می‌توانید از شکسته شدن ایمپلنت دندان پیشگیری کنید:

فشار اضافی به ایمپلنت وارد نکنید

در مرحله بهبود که ایمپلنت در حال جوش خوردن به فک است، مراقب باشید تا فشار اضافی به آن وارد نگردد. در این مرحله، باید ایمپلنت به درستی به استخوان فک و بافت‌های اطراف آن جوش بخورد.

مرحله جوش خوردن ایمپلنت به استخوان فک و بافت‌های اطراف آن بسیار  با اهمیت است. در این مرحله، باید توجه ویژه‌ای به فشار وارد شده بر روی ایمپلنت داشته باشید. فشار یا نیروهای اضافی می‌توانند منجر به جدا شدن یا عدم جوش خوردن صحیح ایمپلنت شوند.  بسیار مهم است که دستورات پس از جراحی را به دقت رعایت کرده و از استفاده نامناسب یا فشار زیاد به منطقه جوش خورده خودداری کنید، تا فرایند جوش خوردن به درستی انجام شود.

غذای سفت نخورید

در مرحله جوش خوردن ایمپلنت، مهم است که از مصرف غذاهای سفت و ترد خودداری کنید. این نوع غذاها ممکن است فشار زیادی روی ناحیه جوش خورده و ایمپلنت وارد کنند که این موضوع می‌تواند به جدا شدن یا آسیب دیدن ایمپلنت منجر شود. به جای آن،  از غذاهای نرم و خرد شده استفاده کنید تا فشار کمتری به ایمپلنت وارد شود و فرآیند جوش خوردن به درستی انجام شود.

همچنین، از دندان‌های خود به عنوان ابزار استفاده نکنید. با استفاده از دندان به عنوان ابزار برای باز کردن اشیاء ممکن است دندان‌های شما و ایمپلنت دچار آسیب شوند.

بیشتر بخوانید: عوارض ایمپلنت دندان

یخ نجوید

جویدن یخ می‌تواند به شکسته شدن ایمپلنت دندان منجر شود و بنابراین بهتر است از جویدن یخ خودداری کنید. یخ جامد و سفت می‌تواند فشار زیادی را بر روی ایمپلنت اعمال کند و باعث آسیب و شکست آن شود. همچنین، جویدن یخ ممکن است باعث تغییر در ساختار ایمپلنت و ناپایداری آن شود.

علائم شکستن ایمپلنت دندانی

در صورت دندان قروچه از محافظ دندانی استفاده کنید

 در صورت  داشتن دندان قروچه استفاده از محافظ دندانی می‌تواند برای جلوگیری از شکستن ایمپلنت و حفاظت از دندان‌ها و ایمپلنت‌های دندانی مفید باشد.

علائم شکستن ایمپلنت دندان

علائم شکستن ایمپلنت ممکن است متفاوت باشد و بستگی به علت و شدت شکستگی داشته باشد. اما برخی از علائم معمول شامل موارد زیر می‌شود:

  • لق یا شل بودن ایمپلنت ها در هنگام صحبت و  غذا خوردن: لق یا شل بودن ایمپلنت ها در هنگام صحبت و غذا  خوردن ممکن است نشان دهنده مشکلاتی مانند عدم جایگیری مناسب ایمپلنت در استخوان فک، استفاده نادرست از ایمپلنت و… باشد.
  • تورم لثه: شکستن ایمپلنت می‌تواند باعث تورم و التهاب لثه در ناحیه ایمپلنت شده شود.
  • حرکات ریز ایمپلنت: در برخی موارد، شکستن ایمپلنت می‌تواند باعث حرکات ریز و ناپایدار در ایمپلنت شده شود و حساسیت و ناراحتی را ایجاد کند.

نتیجه‌گیری

شکستن ایمپلنت دندان مشکل جدی است که نیاز به تعمیر یا جایگزینی آن دارد. برای جلوگیری از شکستن ایمپلنت ، رعایت بهداشت دهانی منظم، اجتناب از عادت‌های ضررآور، استفاده از محافظ دندانی و مراجعه به دندانپزشک بسیار اهمیت دارد. با رعایت این اصول، می‌توانید احتمال شکسته شدن ایمپلنت را به حداقل برسانید و سلامت و استحکام آن را حفظ کنید.

سوالات متداول

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی دندانپزشک و متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت، رتبه اول بورد تخصصی کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...