دکتر محمد محمدی

عمر روکش زیرکونیا

روکش‌های زیرکونیا بر اساس تحقیقات و مقایسه‌هایی که با سایر روکش‌ها انجام شده است به طرز فوق العاده‌ای مقاوم و با دوام بوده و در مقابل هرگونه سایش، ضربه و یا آسیبی به شدت مقاومت می‌نمایند. این روکش‌ها در صورتی که مراقبت صحیح از انها انجام شود حداقل  بین 15 تا 20 سال ماندگاری دارند. در ادامه به توضیحاتی در مورد عوامل موثر بر افزایش عمر روکش زیرکونیا می‌پردازیم.

طول عمر روکش دندان زیرکونیا

بیشتر بدانید: تفاوت روکش تمام سرامیک و PFM

آشنایی بیشتر با انواع روکش های دندانی

روکش‌های دندانی در انواع مختلفی وجود دارد، برخی از پرکاربردترین روکش‌ دندان ها عبارتند از:

روکش‌های چینی یا پرسلن: این روکش‌ها ظاهری طبیعی داشته و در برابر انواع لکه‌ها مقاومت خوبی دارند. طول عمر متوسط این روکش‌ها معمولاُ 7 تا 10 سال می‌باشد اما با مراقبت‌های صحیح می‌توان طول عمر آنها را افزایش داد.

روکش دندانی ایمکس: این روکش‌ها تمام سرامیکی می‌باشند. از لیتیوم دی سیلیکات تشکیل شده‌اند و از کیفیت بالایی برخوردار می‌باشند، ماندگاری روکش‌های ایمکس با مراقبت صحیح به 15 الی 20 سال می‌رسد. در برابر خراشیدگی، لکه شدن و سایر آسیب‌ها مقاوم هستند. در صورتی که روکش‌هایی با ماندگاری بالا مانند دندان‌های طبیعی می‌خواهید این روکش‌ها گزینه‌ی مناسبی می‌باشند.

روکش‌های لومینیر: این روکش‌ها بسیار نازک بوده و احتیاج به آماده سازی خاصی برای دندان نمی‌باشد. از نوعی چینی به نام سرینیت ساخته شده و بدون اینکه نیاز به تراشیدن مقدار زیادی از مینای دندان باشد به راحتی قابل نصب می‌باشند. با توجه به نوع مواد به کار رفته طول عمر این روکش‌ها بین 10 تا 15 سال می‌باشد.

روکش ونیر کامپوزیت: دسته‌ای از روکش‌ها هستند که در طی یک جلسه قابل نصب می‌باشند. عمر متوسط آنها بین 4 تا 8 سال می‌باشد.

روکش دندان زیرکونیا

نوع دیگری از روکش که به تمام روکش‌های موجود برتری دارد روکش زیرکونیا می‌باشد. با توجه به اینکه روکش زیرکونیا از مقاومت و ساختار بسیار مطلوبی برخوردار می‌باشند در ادامه‌ی این مقاله به بررسی این روکش و ماندگاری آن می‌پردازیم. روکش زیرکونیوم از زیرکونیا ساخته شده است، زیرکونیا ماده‌ای بسیار بادوام و سازگار با بدن می‌باشد به طوریکه پس از استفاده هیچ گونه حساسیت و مشکلی در لثه و یا ساختار دندان وارد نمی‌نماید. مواردی که در ادامه ذکر شده است برای طول عمر بیشتر روش دندان زیرکونیا میباشد:

  • بهداشت دهان و دندان

روزانه حداقل دو بار دندان‌های خود را مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده نمائید. مسواک زدن مداوم و منظم می‌تواند از مشکلات و بیماری‌های دهان و دندان جلوگیری نماید و از هر گونه پوسیدگی دندان که می‌تواند به روکش‌های دندان آسیب وارد نماید جلوگیری کند.

  • مراجعه منظم به دندانپزشک

توصیه می‌شود تمام افراد سالیانه 2 مرتبه به مطب دندانپزشک مراجعه نمایند تا در صورتی که هرگونه مشکل و یا پوسیدگی در دندان‌ها وجود دارد پیش از آنکه آسیبی به اعصاب وارد شود و یا میزان پوسیدگی عمیق شود تحت ترمیم قرار بگیرد. در صورتی که یکی از دندان‌های خود را روکش کرده‌اید لزوم مراجعه به دندانپزشک اهمیت بیشتری دارد. مراجعه منظم و انجام چکاپ‌های دوره‌ای سبب می‌شود تا هرگونه مشکل در دندان روکش شده در مراحل اولیه قابل شناسایی باشد.

  • رژیم غذایی

رژیم غذایی که پس از روکش کردن دندان‌های خود در پیش می‌گیرید باید تا جایی که امکان دارد عاری از مواد غذایی اسیدی و یا شیرین باشد تا از پوسیدگی و تشکیل جرم و پلاک جلوگیری شود.

روکش‌های دندانی زیرکونیا با اینکه از مواد بسیار مقاوم ساخته شده‌اند اما برای شکستن و خرد کردن مواد غذایی سفت نباید از آنها استفاده نمائید. همانند دندان‌های طبیعی، روکش‌های دندانی نیز ممکن است دچار شکستگی و آسیب شوند بنابراین در مراقبت از آنها بیشتر از دندان‌های طبیعی باید دقت داشته باشید.

  • جلوگیری از دندان قروچه

دندان قروچه یا سائیدگی دندان‌ها می‌تواند منجر به ایجاد اصطکاک در دندان‌های روکش شده شود و طول عمر روکش‌های دندانی را کاهش دهد. در صورتی که دندان قروچه یکی از عادت‌های شما می‌باشد پس از روکش کردن دندان‌ها می‌توانید از دندانپزشک خود بخواهید که محافظ‌های دندانی متناسب با آناتومی فک شما را تجویز نماید.

  • تخصص دندانپزشک

طول عمر روکش‌های دندان زیرکونیا و سایر روکش‌های دندانی به طور قابل توجهی با مهارت و تخصص دندانپزشک شما رابطه دارد. در صورتی که دندانپزشک آماده سازی دندان را به خوبی انجام دهد، از باندینگ و قالب مناسب دندان استفاده نماید می‌توانید اطمینان داشته باشید که روکش‌های دندان زیرکونیا تا بیشتر از 20 سال نیز در دندان‌های شما باقی بماند.

نمونه روکش دندان زیرکونیا

همان طور که اشاره شد روکش زیرکونیا یکی از مقاومترین روکش‌ها می‌باشد و حداقل 15 تا 20 سال ماندگاری دارد اما با رعایت نکاتی که در این مقاله ارائه شد می‌توانید عمر این روکش‌ها را افزایش دهید و از روکش مجدد خودداری نمائید.

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی دندانپزشک و متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت، رتبه اول بورد تخصصی کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...