دکتر محمد محمدی

قالب گیری دیجیتال

قالب گیری دیجیتال

قالب گیری دیجیتال دندان در حال تبدیل شدن به یک جایگزین محبوب‌تر برای نمونه‌های معمولی در کلینیک‌های دندانپزشکی در سراسر جهان است. نتیجه اغلب یک روش قالب گیری سریع‌تر و کمتر تهاجمی، دقت بیشتر و گردش کار آسان‌تر است. این به نفع پزشکان، آزمایشگاه‌ها و بیماران است. به بیان دیگر قالب گیری دیجیتال جدیدترین فناوری در گرفتن یک ماکت از دهان است.

قالب گیری دیجیتال چیست؟

قالب های دیجیتال اسکن های دندانی هستند که با فناوری اسکن سه بعدی گرفته می‌شوند. سیستم قالب گیری دیجیتال، دندان ها را با استفاده از چند ضلعی‌ها (مثلث ها) ثبت می‌کند. و به این وسیله به ساخت یک تصویر سه بعدی بسیار دقیق از دندان های بیمار کمک می‌کند.
راه‌های مختلفی برای رسیدن به قالب دیجیتال وجود دارد: یا یک اسکنر رومیزی یک مدل گچی را اسکن می‌کند تا یک مدل دیجیتال تولید کند. یا یک اسکنر داخل دهانی یک قالب دیجیتالی را مستقیماً از حفره دهان بیمار ایجاد می‌کند.

اسکن داخل دهانی کپی دیجیتالی از دندان ها و لثه ها را ایجاد می کند و نتیجه را مستقیماً روی صفحه رایانه یا تبلت نمایش می دهد. سپس متخصص دندانپزشکی می‌تواند از این قالب‌های دیجیتالی دندان‌ها برای ارزیابی اینکه آیا مشکلی وجود دارد، چیست، چه درمانی می‌تواند مورد نیاز باشد، و در مورد همه این موارد با بیمار ارتباط برقرار کند، استفاده کند.

قالب های دیجیتالی برای چه مواردی استفاده می شود؟

سیستم‌های قالب‌گیری دیجیتالی دندان در ابتدا برای ایجاد یک تصویر دیجیتالی استفاده می‌شد. که به عنوان نقطه شروع برای طراحی ترمیم عمل می‌کرد. این می تواند برای درمان های ساده مانند قرار دادن یک تاج یا برای روش های ترمیمی گسترده تر (پل ثابت یا ایجاد پروتز کامل) استفاده شود. در اینجا موارد دیگری وجود دارد که می توان از قالب گیری دیجیتال استفاده کرد:

 • ایجاد پروتز یا دندان مصنوعی (کامل، جزئی، فوری)
 • برنامه ریزی هم ترازی دندان‌ها (بریس‌ها، ترازهای شفاف و سایر وسایل)
 • اسپیلنت، محافظ دهان یا نایت گارد
 • کاشت ایمپلنت دندان
 • انجام جراحی هدایت شده
 • دندانپزشکی پیشگیرانه (مانیتورینگ)
 • تشخیص پوسیدگی
قالب گیری دیجیتال دندان چیست؟

مزایای قالب گیری دیجیتال دندان

قالب گیری دیجیتال دندان باعث می‌شود تا به طور چشمگیری روند انجام کار افزایش یابد. و کارها با دقت بالایی انجام گیرد. همچنین دندانپزشک می‌تواند، تصاویر مجازی را از طریق ایمیل به لابراتوار ارسال کند. بنابراین قالب ‌گیری و ترمیم دندان را در یک روز می‌توان انجام داد.

از جمله مزایایی دیگر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کیفیت تصاویر و قالب گیری بسیار خوب خواهد بود. همچنین می‌توان دندان‌ها را به طور صحیح در جای خود قرار داد.
 • کم شدن زمان قالب گیری
 • حذف کردن مواد قالب گیری
 • رضایت بیماران و دندان‌ پزشکان از روند سریع درمان
 • میزان خطای تصویر برداری و قالب‌گیری در این روش کم‌تر است. همچنین خطاهایی که مربوط به، ترمیم دندان می‌باشد، در این روش حذف می‌شود.
 • اکثر بیماران از این روش فناوری جدید، رضایت کامل را دارند. بدین صورت که بیمار به‌ طور کامل از روند درمان آگاهی دارد و می‌تواند در حین کار، دندان‌های خود را بر روی صفحه نمایش ببیند.
 • اسکن کردن دندان‌ها و همچنین قرار دادن دندان‌های فک بالا و پایین، بر روی یکدیگر در عرض پنج دقیقه انجام می‌گیرد.
 • قالب گیری دیجیتال دندان به‌ صورت الکترونیکی می‌باشد و به حالت نامحدود می‌تواند قالب‌ها را ذخیره کند. این روش باعث می‌شود که، کارایی ثبت کردن اطلاعات افزایش یافته. و نیازی نباشد که بخواهند پرونده‌ها را، به‌ صورت کاغذی ذخیره کنند.

قالب دیجیتال برای پروتزهای دندانی

ایجاد پروتز دیجیتالی همیشه با قالب گیری شروع می شود، چه به صورت معمولی و چه دیجیتال. اگرچه روش معمولی هنوز برای اکثر دندانپزشکان و دندانپزشکان پیش‌فرض است، قالب‌های دیجیتال روز به روز محبوب‌تر می‌شوند. زیرا دیجیتال می‌تواند گردش کار سریع‌تر، راحت‌تر و ارزان‌تری را فراهم کند. قالب دیجیتال را می توان (مانند سایر نشانه ها) از یک مدل گچی یا سینی قالب گیری با یک اسکنر رومیزی یا مستقیماً با بیمار با یک اسکنر داخل دهانی تهیه کرد.

بیشتر بخوانید: پروتز دندان چیست؟

گرفتن اسکن مستقیم از یک بیمار بی دندان قبلاً به دلیل بافت نرم چالش برانگیز بود. بافت نرم و ناحیه دهلیزی بیماران بی دندان متحرک است که گرفتن آن را برای اسکنر سخت می کند. با این حال، اسکنرها در ثبت حرکت بافت نرم بهتر و بهتر می شوند و تحقیقات اکنون نشان می دهد که قالب های کاملا دیجیتالی برای پروتزهای کامل می توانند نتایج عالی ارائه دهند. به نظر می‌رسد فناوری مناسب همراه با تکنیک اسکن مناسب راه را برای گردش‌های کاری تماما دیجیتالی پروتز حتی برای بیماران کاملاً بی‌دندان باز می‌کند.

قالب دیجیتالی برای ایمپلنت

همچنین می‌توان از قالب‌های دیجیتال برای برنامه ریزی محل قرار دادن ایمپلنت‌ها برای بهترین نتیجه پروتز استفاده کرد. به این برنامه ریزی ایمپلنت با محور پروتز می‌گویند. این قالب دیجیتالی ایمپلنت معمولا باید با اسکن پرتو مخروطی ترکیب شود تا تصویر کاملی به دست آید و برنامه ریزی درمانی شروع شود. هنگامی که طرح تایید شد، متخصص ایمپلنت، قالب دیجیتال و اسکن اشعه ایکس را تراز می کند و طرح درمان را به بیمار ارائه می دهد.

بیشتر بخوانید: ایمپلنت دندان

هنگامی که پزشک یک گردش کار کاملا دیجیتالی را انتخاب می کند، ممکن است از اسکن ایمپلنت دیجیتال خود برای ایجاد یک راهنمای جراحی نیز استفاده کند. استفاده از راهنما در حین جراحی برای برخی از پزشکان به معنای روش ایمن‌تر است که زمان عمل را کاهش می دهد.

نحوه قالب گیری دیجیتال دندان

در روش قالب‌ گیری دیجیتال دندان‌پزشک از دندان‌هایی که تراش خورده‌اند، تصاویری را ضبط می‌کند. در برخی از سیستم‌های قالب‌ ‌گیری، بعد از آن‌که منطقه مورد نظر بی‌حس شد، خون و بزاق آن قسمت را پاک می‌کنند، سپس دندان‌ها را با پودر مخصوص پوشش می‌دهند، تا تمامی قوس‌ها و تماس‌هایی که دندان دارد اسکن شود.

 به کمک این سیستم‌ها دندان‌ پزشک می‌تواند، بدون این‌که نیاز به استفاده از پودر مخصوص باشد، از دندان‌‌ها تصاویر سه‌ بعدی تهیه کند. در این روش از یک ابزار کمک می‌گیرند، که در داخل دهان آن را قرار می‌دهند. این ابزار می‌تواند بر سطح دندان‌ها شروع به حرکت کردن کند. در اکثر سیستم‌های قالب‌ گیری برای این‌که بتوان تصاویر را به نمایش درآورد، در کنار تجهیزات دندان‌ پزشکی از یک صفحه نمایش استفاده می‌کنند.

مراحل قالب گیری دیجیتال دندان

در بیشتر سیستم‌های قالب‌ گیری برای این‌که بتوان تصویر نهایی را ایجاد کرد، تصاویر باید در کنار هم قرار داده شوند. البته سیستمLAVA C.O.s تنها سیستمی می‌باشد، که برای این‌که تصاویر را بر روی صفحه نمایش لمسی به نمایش درآورد، از ضبط تصاویر به حالت سه‌ بعدی استفاده می‌کند. مدت‌ زمانی که نیاز است تصاویر دیجیتال ضبط شود حدود یک‌ و نیم دقیقه می‌باشد.

هزینه قالب ‌گیری دیجیتال دندان

 استفاده از ابزار و تجهیزات اسکن در روش دیجیتال باعث می‌شود که، در هزینه‌ها و همچنین اقداماتی که در قالب ‌گیری نیاز است صرفه‌ جویی شود. همچنین با توجه به این‌که فایل‌ها به‌ صورت الکترونیکی ارسال می‌شود، گرفتن اسکن با دقت و سهولت بالا انجام می‌گیرد. و نیازی نیست که تنظیمات غیر ضروری یا بازسازی قالب انجام گیرد. از این‌رو در مواد استفاده‌ شده، نیروی انسانی و زمان صرفه‌ جویی به عمل می‌آید‌. همچنین بازده و کارایی کار بالا می‌رود.

خلاصه کلام

یکی از روش‌هایی که می‌توان از دندان قالب‌ گیری کرد قالب‌ گیری دیجیتال دندان است. که از طریق لیزر و اسکن‌ نوری می‌توان کار را انجام داد. در این روش سختی‌های روش سنتی وجود ندارد. و به‌ راحتی می‌توان،  اطلاعات لازم را دریافت کرد. انواع مختلفی از روش قالب‌گیری وجود دارد که باتوجه به تشخیص پزشک می‌توان از آن استفاده کرد. از این‌رو باید پزشکی انتخاب شود که مهارت بالایی در این زمینه داشته باشد.

یکی از پزشکان ماهری که، در زمینه قالب گیری دیجیتال دندان فعالیت می‌کند، دکتر محمد محمدی است که با مهارت و دقت بالا از دندان‌های افراد، قالب‌های بسیار زیبا را به ثبت می‌رساند. در زمان بررسی کردن تصویر الکترونیکی، دندان‌ پزشک تصاویر گرفته‌ شده را بزرگ می‌کند تا از اصلاح کردن هر گونه خطایی که در قاب دیجیتال دندان وجود داشته باشد قبل از این‌که به لابراتوار دندان‌ پزشکی ارسال شود آن اطمینان حاصل کند.

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی دندانپزشک و متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت، رتبه اول بورد تخصصی کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...