دکتر محمد محمدی

لق شدن ایمپلنت دندان + علل، علائم و درمان

لق شدن ایمپلنت دندان به وضعیتی گفته می‌شود که ایمپلنت به بافت لثه یا استخوان فک جوش نخورده باشد. این موضوع به خاطر شل شدن پیچ ایمپلنت، عفونت، داشتن التهاب و بیماری‌های لثه، استفاده از مواد غذایی سفت و… اتفاق می‌افتد. برای جلوگیری از این اتفاق، مراقبت دقیق از بهداشت دهانی و مراجعه منظم به دندانپزشک بسیار مهم است. در ادامه، به بیان دلایل، علائم و درمان لقی ایمپلنت می‌پردازیم.

لق شدن ایمپلنت دندان

دلایل لق شدن ایمپلنت دندان

شل شدن پیچ ایمپلنت دندان، تحلیل رفتن استخوان فک و التهاب و داشتن بیماری‌های لثه از جمله دلایل اصلی لق شدن ایمپلنت هستند.

شل شدن پیچ ایمپلنت

پیچ ایمپلنت که به عنوان پایه دندان درون استخوان فک قرار می‌گیرد، باید به درستی و با گشتاور مناسب در استخوان فک محکم شود. در صورتی که گشتاور نیروی تنشی پیچ زیاد یا کم باشد، ممکن است باعث شل شدن پیچ و لق شدن ایمپلنت شود. برای رفع این مشکل، معمولا باید پس از خارج کردن تاج دندان و اباتمنت، پیچ پایه ایمپلنت توسط دندانپزشک با گشتاور مناسب در جای خود محکم شود.

تحلیل رفتن استخوان فک

تحلیل  رفتن استخوان فک در ارتباط با ایمپلنت دندان بسیار مهم است. زیرا ایمپلنت دندان درون استخوان فک قرار می‌گیرد و تراکم استخوان در ناحیه ایمپلنت تاثیر بسزایی در استحکام و مقاومت ایمپلنت دارد. در واقع، میزان تراکم استخوان فک می‌تواند عاملی اساسی در طول عمر و پایداری ایمپلنت باشد.

کمبود تراکم استخوان در ناحیه ایمپلنت می‌تواند به شل شدن ایمپلنت منجر شود و می‌توان آن را یکی از عوامل اصلی لق شدن ایمپلنت دندان دانست. این مشکل بیشتر در افراد مسن و افرادی که مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت، پوکی استخوان، سرطان و غیره هستند، رخ می‌دهد.

بیشتر بخوانید: زود جوش خوردن ایمپلنت دندان

التهاب و ابتلا به بیماری های لثه

التهاب و ابتلا به بیماری‌های لثه از دیگر عواملی است که موجب شل شدن بافت لثه و در نهایت لق شدن ایمپلنت دندان می‌شود. این بیماری‌ها می‌توانند با علائمی مانند خونریزی لثه، تورم، قرمزی و درد در لثه، بوی بد دهان و خونریزی در محل کاشت ایمپلنت همراه باشند.

دلایل لق شدن ایمپلنت دندان

علائم لق شدن ایمپلنت

علائم لق شدن ایمپلنت دندان شامل موارد زیر است:

1. احساس حرکت قسمت‌های مختلف ایمپلنت: اگر احساس می‌کنید ایمپلنت دندان شما در حال حرکت است و استحکام آن کاهش یافته است، احتمالا  ایمپلنت لق شده است.

2. دشوار شدن گاز گرفتن و جویدن مواد غذایی: اگر هنگام جویدن یا گاز گرفتن مواد غذایی، دچار مشکل هستید می‌تواند نشانه لق شدن ایمپلنت باشد.

3. احساس درد در محل ایمپلنت دندان: درد موضعی در ناحیه ایمپلنت می‌تواند از نشانه‌های لق شدن ایمپلنت باشد.

4. تحلیل غیرطبیعی و التهاب لثه: اگر لثه اطراف ایمپلنت دندان شما تورم، قرمزی، التهاب یا تغییر رنگ غیر عادی داشته باشد، این می‌تواند نشانگر لق شدن ایمپلنت باشد.

5. تورم قابل مشاهده و دردآور بافت لثه اطراف ایمپلنت: اگر لثه در ناحیه ایمپلنت دندان متورم شده باشد و در اطراف لثه درد داشته باشید، احتمالا ایمپلنت دندان شما لق شده است.

6. تحلیل استخوان فک و تغییر رنگ ناحیه ملتهب لثه: در برخی موارد، لق شدن ایمپلنت ممکن است منجر به تغییرات در استخوان فک و تغییر رنگ ناحیه ملتهب لثه شود.

7. خونریزی در محل کاشت ایمپلنت دندان:  داشتن خونریزی پیوسته در ناحیه کاشت ایمپلنت ممکن است نشانه لق شدن باشد.

بیشتر بخوانید: ترمیم ایمپلنت دندان

لق شدن ایمپلنت دندان در چه افرادی بیشتر رخ می‌دهد؟

لق ایمپلنت دندان در افرادی رخ می‌دهد که بهداشت دهان را به شکل صحیح رعایت نمی‌کنند و اعتنای کافی به بهداشت دهانی ندارند. همچنین، افرادی که عاداتی مثل دندان قروچه یا جویدن ناخن دارند که فشار زیادی بر دندان‌ها وارد می‌کند بیشتر در معرض خطر لق شدن ایمپلنت قرار می‌گیرند.

عواملی مانند سیگار کشیدن بیش از حد، داشتن دیابت کنترل نشده، پوکی استخوان، مصرف برخی داروها  و… می‌تواند خطر لق شدن را افزایش دهد. همچنین، پری ایمپلنت (التهاب بافتهای اطراف ایمپلنت) نیز می‌تواند به لق شدن ایمپلنت منجر شود. بنابراین، برای جلوگیری از لق ایمپلنت، رعایت بهداشت دهان، اجتناب از عادت‌های مضر، کنترل بیماری‌های مزمن و درمان مناسب پری ایمپلنت ضروری است.

درمان لق شدن ایمپلنت دندان

در صورت لق شدن ایمپلنت دندان، رویکرد مناسب برای درمان آن این است که تمامی اجزاء ایمپلنت برداشته شده و از تخریب بافت‌های اطراف آن جلوگیری شود. در صورتی که دندان بسیار لق شده باشد و ایمپلنت دارای طراحی یک‌تکه است، خارج کردن آن نسبت به ایمپلنت با طراحی سه قطعه جدا از هم، آسان‌تر خواهد بود.

پس از بررسی دقیق ، دندانپزشک تصمیم می‌گیرد که چه برنامه‌ای برای درمان ایمپلنت در نظر بگیرد. درمان ممکن است شامل برداشتن و جایگزینی قطعه‌های تخریب شده، تعویض کامل ایمپلنت یا ترمیم بافت‌های اطراف ایمپلنت باشد. تصمیم نهایی در مورد درمان به عهده دندانپزشک خواهد بود و بر اساس شرایط خاص هر بیمار تعیین می‌شود.

بیشتر بخوانید: شکستن ایمپلنت دندان

درمان لق شدن ایمپلنت دندان

نتیجه‌گیری

لق شدن ایمپلنت دندان، به خاطر شل شدن ایمپلنت، تحلیل رفتن استخوان فک و التهاب و داشتن بیماری‌های لثه اتفاق می‌افتد. برای جلوگیری از لق شدن ایمپلنت، رعایت بهداشت دهانی منظم، مراقبت از لثه و ایمپلنت و داشتن رژیم غذایی سالم بسیار مهم است. همچنین، مراجعه منظم به دندانپزشک برای بررسی و درمان بیماری‌های لثه و حفظ سلامت ایمپلنت از اهمیت بالایی برخوردار است.

سوالات متداول

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی دندانپزشک و متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت، رتبه اول بورد تخصصی کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...