دکتر محمد محمدی

لیفت لثه

لیفت لثه یک روش بالینی است که توسط دندانپزشک انجام می‌‌شود. و با تغییر شکل خط لثه، دندان بیشتری را در معرض دید قرار می‌دهد و خط لثه‌‌ای متقارن‌‌تر ایجاد می‌کند. به آن بازسازی لثه یا جنجیوکتومی نیز می‌گویند.

کانتورینگ لثه همچنین می ‌تواند برای صاف کردن لثه‌ های ناهموار یا نامتقارن یا اصلاح از دست رفتن بافت بین، اطراف یا روی دندان‌ ها انجام شود.

لیفت لثه

لیفت لثه چیست؟

لیفت لثه را جِنجیوکتومی نیز می‌گویند، «جنجیوا» اصطلاح پزشکی برای بافت لثه و «اکتومی» به معنای برداشتن و جراحی است. روش لیفت لثه شامل برداشتن مقدار کمی از بافت لثه در جایی که لثه ‌ها به دندان‌ هایتان می ‌رسند، می ‌شود. این کار معمولا فقط روی دندان های جلویی بالایی شما انجام می‌شود. زیرا هنگام لبخند زدن و صحبت کردن قابل مشاهده هستند.

لیفت لثه را کانتورینگ لثه نیز می نامند. ممکن است در مورد اصلاح لبخند لثه ای کمتر از رفع خط لثه باشد. برخی از بیماران دارای بافت لثه ‌ای هستند که بالای برخی از دندان ‌ها را پوشانده است، که منجر به لبخندی نامتقارن می‌شود. کانتورینگ لثه می تواند این مشکل را برطرف کند و لبخندی صاف تر بدون نیاز به بریس ایجاد کند.

چرا لثه برخی افراد هنگام لبخند زدن نمایان می شود؟

لبخند لثه ای می تواند به دلایل مختلفی باشد، از جمله:

  • دندان ها به دلیل پوشش بیشتری از بافت لثه به درستی نمایش داده نمی شود
  • دندان‌‌های کوچک ‌تر از حد متوسط باعث می ‌شوند لثه‌ ها بیشتر نمایان شوند
  • وجود لب بالایی کوتاه که در نتیجه هنگام لبخند زدن بافت لثه بیشتر نمایان می شود
برطرف کردن لبخند لثه ای با لیفت لثه

مراحل لیفت لثه به چه صورت خواهد بود؟

اولین گام به طور کلی یک ارزیابی و مشاوره برای تعیین اینکه آیا بیمار کاندید این روش است یا خیر و همچنین برای تعیین اینکه کدام روش دقیق لیفت لثه باید انجام شود تا بهترین نتیجه انجام شود. عکس ها، اشعه ایکس و اندازه گیری‌ها در این ویزیت انجام می شود.

مرحله دوم، عمل لیفت لثه است.

این روش باتوجه به کیس مورد نظر از 30 دقیقه تا یک ساعت طول می کشد.

برای لیفت جراحی لثه، معمولاً باید چند هفته صبر کنید تا لثه ها به طور کامل بهبود یابند.

در طول عمل لیفت لثه چه اتفاقی می افتد؟

عمل لیفت لثه یا جراحی کانتور کردن لثه در مطب دندانپزشک انجام می شود. نیازی نیست به بیمارستان بروید یا یک شب بستری شوید. به طور کلی، این روش فقط به بی حسی موضعی نیاز دارد، اما برای موارد پیچیده تر یا برای مواردی که بیماری پریودنتال را درمان می کنند، ممکن است بیهوشی عمومی لازم باشد.

به طور معمول، لیفت لثه باتوجه به پیچیدگی، حدود 20 دقیقه تا 2 ساعت طول می کشد. پس از صحبت در مورد شما و نتایج مورد نظر، دندانپزشک از لیزر، چاقوی جراحی یا فرز سرامیکی برای بریدن بافت لثه برای برداشتن و تغییر شکل خط لثه به مشخصات دلخواه شما استفاده می کند.

هر تکنیکی می تواند موثر باشد. اما بسیاری از متخصصان فرزهای سرامیکی را ترجیح می دهند که چندین مزیت را به همراه دارد: هزینه کمتر، آسیب کمتر به دهان، و زمان کمتر برای تکمیل عمل. باتوجه به مورد خاص شما، اسکالپل یا لیزر ممکن است موثرتر باشد، بنابراین پزشک شما بهترین تکنیک را برای عمل شما تصمیم خواهد گرفت.

اگر دندانپزشک شما از چاقوی جراحی استفاده می کند، معمولاً ناحیه را با بخیه می بندد که یا جذب می شود یا باید در هفته های بعد از عمل برداشته شود. فن آوری جدیدتر امکان لیفت لثه را با لیزر یا فرزهای سرامیکی، ابزارهای کانتورینگ دقیق تری که ممکن است نیازی به بخیه نداشته باشد، فراهم کرده است. کانتور کردن لثه با لیزر یا فرز معمولاً سریع‌ تر و کمتر از چاقوی جراحی است و زمان بهبودی کوتاه ‌تری دارد.

آیا جراحی لثه دردناک است؟

اگر قصد لیفت لثه را دارید، خبر خوب این است که این روش هم سریع است و هم به طور کلی دردناک نیست.

این درمان معمولاً فقط روی ناحیه لثه دندان‌های جلویی شما انجام می شود، جایی که زمانی که لبخند می زنید نشان داده می شود.

اگر بلافاصله پس از جراحی هر گونه دردی را تجربه کردید، معمولاً می توان آن را با پاراستامول یا آسپرین برطرف کرد. شما می توانید ظرف 24 ساعت پس از جراحی به طور معمول غذا بخورید و بنوشید.

به طور کلی حدود یک هفته طول می کشد تا لثه های شما بهبود یابد. و پس از آن شما برای نشان دادن لبخند جدید خود آماده خواهید بود. اگر همزمان با لیفت لثه، کارهای زیبایی دیگری نیز انجام داده اید، ممکن است بهبودی کمی بیشتر طول بکشد. دندانپزشک اطلاعات بیشتری در مورد زمان های بهبودی در اختیار شما قرار می دهد.

آیا لیفت لثه همان کانتورینگ لثه است؟

خیر. درمان لیفت لثه می تواند باعث کاهش نمایش لثه هنگام لبخند زدن شود. این روش با لیزر قسمت کوچکی از بافت لثه را از اطراف دندان ‌ها جدا می‌کند. این روش بدون درد است و نیازی به بخیه ندارد و به چند هفته برای بهبودی نیاز دارد.

کانتورینگ لثه نیاز به بیهوشی دارد. در طول کانتورینگ لثه، با بالا بردن بافت و قرار دادن آن در موقعیت جدید، بخشی از بافت لثه در اطراف هر دندان قرار می گیرد. پس از قرار دادن بافت، بخیه ها زده می شوند. زمان بهبودی بین هفت تا ده روز است. سپس بخیه ها برداشته می شوند. از کانتورینگ لثه می توان برای اصلاح تحلیل لثه نیز استفاده کرد.

فرزهای دندانی چیست؟

فرزهای دندان بخشی ضروری از دندانپزشکی عمومی روزمره هستند. ابزارهای چرخشی که برای برش بافت ‌های سخت مانند مینای دندان یا استخوان طراحی شده ‌اند، در طیف وسیعی از اشکال و اندازه‌ ها با دو یا چند تیغه لبه تیز و لبه ‌های برش متعدد هستند.

فرز سرامیکی

فرز سرامیکی یک فرز دندانی است که مخصوص جراحی بافت نرم طراحی شده است. می توان از آن به عنوان جایگزینی برای اسکالپل، الکترو جراحی و تیغه های جراحی استفاده کرد. امروزه بسیاری از دندانپزشکان، لیفت لثه را با فرز سرامیکی انجام می دهند.
نقاط اکسید سخت زیست سازگار بافت را بدون سوزش و با حداقل خونریزی جدا می کند.
در نتیجه پایداری بالای فرز سرامیکی، آماده سازی لثه را می توان به روشی سریع و ایمن به دست آورد.

ویژگی های فرز سرامیکی

  • سطح برش فرز از عناصر فلزی ویژه اتریوم و زیرکونیا ساخته شده است که با فرآیند خاصی به هم متصل شده اند. اثر برش دقیق تر از چاقوی جراحی است.
  • طراحی زاویه ای فرز برش بافت نرم در دو طرف نوک سوزن متفاوت است. هدف این است که هنگام چرخش با سرعت بالا، برش ریز ایجاد شود.اثر برش در جراحی تسکین لثه و جرم گیری منعکس می شود.
  • در حین کار، نوک فرز به سرعت از طریق اصطکاک با بافت نرم گرم می شود. و باعث می شود سطح برش بافت نرم به سرعت منعقد شود و در نتیجه به هموستاز سریع دست می یابد.
  • در استفاده معمولی، نوک فرز دارای مقاومت بالایی در برابر شکستگی است.
دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی دندانپزشک و متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت، رتبه اول بورد تخصصی کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...