دکتر محمد محمدی

مزایا و معایب ایمپلنت دندان

اگر به دنبال مزایا و معایب ایمپلنت دندان هستید و می خواهید شناخت کاملی نسبت به مزایا و معایب ایمپلنت پیدا کنید، مطالعه این مطلب را از دست ندهید. ایمپلنت دندان مانند روش های دیگر جایگزینی دندان دارای یک سری معایب و مزایا می باشد که در ادامه به آن می پردازیم.

مزایا و معایب ایمپلنت دندان

بیشتر بدانید : بهترین متخصص ایمپلنت دندان

مزایای ایمپلنت دندان

مواردی را که به عنوان مزایای ایمپلنت می توان به آن ها اشاره کرد شامل:

دوام و ماندگاری ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان سرمایه گذاری در زمان و هزینه می باشد و در صد موفقیت در آن بسیار بالا می باشد و از طرفی برای دندان های از دست رفته اغلب بیماران راه حلی دائمی و همیشگی می باشد. در نظر داشته باشید، ممکن است ترمیم هایی که به ایمپلنت های شما متصل می شوند، نیاز به تعویض داشته باشند، اما با مراقبت هایی که اغلب موارد جزء الزامات بهداشت دهان و دندان می باشد، می توانند مادام العمر دوام بیاورند.

به عنوان مثال دو بار در روز به مدت دو دقیقه مسواک بزنید، حداقل یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید و هر شش ماه یکبار برای بررسی و ارزیابی کامل و تمیز کردن دهان و دندان ها به دندانپزشک مراجعه کنید.

جلوگیری از تحلیل استخوان فک با ایمپلنت

با توجه به اینکه هیچ گزینه درمانی جایگزینی برای حفظ توده استخوانی در فک وجود ندارد، از بین رفتن استخوان فک بایت شما را ضعیف می کند و ممکن است دندان های دیگر شما تحت تاثیر قرار بگیرند و دچار افتادگی صورت شوید که موجب پیری زودرس می شود.

مانع از کج شدن دندان های مجاور

هنگامی که بین دندان ها در دهان فاصله وجود دارد، دندان های مجاور تمایل دارند حرکت کنند و در نتیجه جابجا می شوند. با پرکردن این شکاف، ایمپلنت را می توان نوعی تکیه گاه برای دندان های مجاور در نظر گرفت تا نظم و موقعیت صحیح آنها از بین نرود.

متقارن ماندن صورت

با از دست دادن استخوان فک، تقارن صورت نیز احتمالاً دستخوش تغییراتی می شود، اما این روش درمانی می تواند با بازسازی استخوان فک، تقارن از دست رفته صورت را به صورت بازگرداند.

دارای عملکردی مشابه دندان طبیعی

ایمپلنت با پرکردن فضای خالی دندان می تواند مشکلات ایجاد شده توسط فرد هنگام غذا خوردن یا صحبت کردن را برطرف کند. افرادی که این درمان را انجام داده اند، در مقایسه با افرادی که هنوز اقدامی برای جایگزینی دندان های از دست رفته خود نکرده اند، غذا را بهتر می جوند و دندان هایشان به درستی عمل می کند.

معایب ایمپلنت دندان

با وجود تمام مزایایی که در رابطه با ایمپلنت دندان ذکر کردیم، مواردی وجود دارد که می توان به عنوان معایب ایمپلنت نیز در نظر گرفت. اما باید در نظر داشته باشید که هیچ کدام از این معایب که شامل موارد زیر می باشد، نمی توانند از انجام این درمان جلوگیری کنند.

بیشتر بدانید : ایمپلنت دندان در دوران بارداری

هزینه بالا

اگرچه هزینه بالای ایمپلنت دندان یکی از معایب آن شناخته می شود، اما باید گفت که با توجه به تمامی مزیت هایی که دارد و دوام آن می توان گفت که این قیمت ایمپلنت دندان مقرون به صرفه است. در صورت استفاده از هر یک از روش ها برای جایگزینی دندان های از دست رفته مانند بریج، ایمپلنت دندان و غیره، ممکن است نیاز به تعویض یا ترمیم آن ها در مدت زمان کوتاهی داشته باشید و در نتیجه مجبور به پرداخت هزینه جدیدی باشید.

 تقریباً همه افراد درمان ایمپلنت را بسیار پرهزینه می دانند و این عامل یکی از مهم ترین عواملی است که باعث شده بسیاری از افراد از کاشت ایمپلنت دندان منصرف شوند. اما باید بدانید که اگر هزینه های جانبی سایر روش های مشابه این درمان را بررسی کنید، متوجه خواهید شد که این هزینه ها به طور کلی مناسب هستند، بنابراین هزینه ایمپلنت دندان را جزئی از معایب آن در نظر نگیرید.

نیاز به بیش از یک جراحی

باید بدانید که کاشت ایمپلنت دندان نیاز به تراکم استخوان کافی دارد. اگر فک شما فاقد این تراکم باشد، برای جبران این کمبود باید جراحی سینوس لیفت یا پیوند استخوان انجام شود.

دوره طولانی بهبود

نکته دیگری که بخشی از معایب این روش درمانی است طولانی بودن دوره نقاهت است. معمولا بسته به شرایط بیمار 3 تا 6 ماه طول می کشد تا استخوان فک با پایه ایمپلنت دندان جوش بخورد.

مزایای ایمپلنت فوری

ایمپلنت فوری یکی از روش های ایمپلنت دندان است که برای برخی افراد قابل انجام است. از مزایای ایمپلنت فوری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دوره درمان کوتاه تر

در واقع با این روش دندان بلافاصله جای گذاری می شود. یک ایمپلنت معمولی به مدت زمانی نیاز دارد تا استخوان فک با پایه ایمپلنت ترکیب شود که معمولاً بین 3 تا 6 ماه است. اما با روش ایمپلنت فوری، امکان استفاده از پروتزهای موقت از ابتدای درمان برای افراد وجود دارد.

  • نیاز به جراحی کمتر

در این روش پایه تیتانیومی، اباتمنت و پروتز در یک روز از جراحی قرار داده می شود. بنابراین دوره درمان کوتاهتر است و برای قرار دادن اباتمنت نیازی به جراحی مجدد نیست.

  • کاهش بار روانی درمان

مطمئنا کشیدن دندان به خصوص دندان های جلویی می تواند تاثیرات منفی روی افراد بگذارد، مخصوصاً زمانی که افراد باید 3 تا 6 ماه وقت بگذارند تا پایه تیتانیوم با استخوان فک ترکیب شود. اگر فردی کاندید مناسبی برای این درمان تشخیص داده شود، دیگر نگران این موضوع نخواهد بود.

معایب ایمپلنت فوری

موارد زیر را می توان به عنوان معایب ایمپلنت فوری در نظر گرفت:

  • این روش به مهارت و دقت بسیار بالاتری نسبت به ایمپلنت معمولی نیاز دارد، زیرا عدم اتصال روکش با تکنیک دقیق می تواند منجر به جابجایی پایه ایمپلنت و عدم موفقیت در درمان شود.
  • این روش نمی تواند گزینه ایده آلی برای همه بیماران باشد و برای تکمیل آنها استفاده نمی شود. افرادی که استخوان های فک سالم و قوی دارند، ممکن است کاندیدای خوبی برای استفاده از ایمپلنت های فوری باشند.
  • این روش نیز مانند هر درمان دیگری دارای خطراتی است. از خطرات آن می توان عدم جوش پست را در نظر گرفت.

بیشتر بدانید: خطرات و عوارض ایمپلنت دندان

کلام آخر

در این مطلب به بررسی مزایا و معایب ایمپلنت دندان پرداختیم، تا افراد با داشتن اطلاعات کافی در این باره، ایمپلنت دندان را به عنوان یک روش دائمی و مناسب انتخاب کنند. در صورتی که قصد دارید به منظور جایگزینی دندان های خود از ایمپلنت استفاده کنید، حتما بهداشت و مراقبت های دهان و دندان را رعایت نمایید تا دوام و ماندگاری آن افزایش یابد.

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی دندانپزشک و متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت، رتبه اول بورد تخصصی کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...