دکتر محمد محمدی

نایت گارد

نایت گارد، محافظ دهانی است که در طول شب برای محافظت از دندان‌ها، استخوان‌های فک و مفاصل فک در برابر سایش ناشی از ساییدن و دندان قروچه استفاده می‌‌شود. نام رسمی این عادات “براکسیسم” است. افراد زیادی، بیش از آنچه فکر می‌کنید با این مسئله دست و پنجه نرم می‌کنند. دندان قروچه نوعی اختلال خواب در نظر گرفته می‌شود.

هر نایت گارد منحصر به‌ فرد است زیرا متناسب با شرایط فرد قالب‌ گیری می‌شود. به این ترتیب، هنگامی که برای اولین بار درمان را شروع می‌کنید، اطلاع داشتن از اینکه دقیقا چه روندی در انتظار شما است، همیشه واضح نیست.

اگر دندانپزشک شما استفاده از Night Guard را توصیه کرده است و نمی دانید کدام نوع از انواع مختلف نایت گارد برای شما مناسب است، می توانید با مطالعه این مقاله اطلاعات زیادی در این زمینه کسب کنید.

علائم و نشانه‌های دندان قروچه

  • ساییدگی دندان که ممکن است منجر به شکستگی دندان شود
  • فرسوده شدن مینای دندان به عنوان لایه بیرونی
  • افزایش حساسیت دندان
  • درد عضلات فک و مفاصل فک
  • سردرد، گردن درد
  • اختلال در خواب

نایت گارد چیست؟

نایت گارد وسیله ‌ای است که روی دندان‌ها قرار می‌گیرد تا از فشردن یا ساییدن دندان‌ها (دندان قروچه) جلوگیری کند. در واقع فشردن به معنای گاز گرفتن برای مدت طولانی است. سایش به معنای حرکت دادن فک به جلو و عقب است. نایت‌گارد از هر دو دندان پایین و بالا محافظت می‌کند. نایت گاردها به طور کلی از پلاستیک ساخته شده‌اند و می‌توانند روی برخی از دندان‌ها یا همه دندان‌های پایین یا بالا قرار بگیرند. گرچه Night Guard معمولا روی دندان‌های بالایی استفاده می‌‌شوند، اما برای افرادی که از بریس یا سایر وسایل دندانپزشکی استفاده می‌کنند، می‌توان نایت گارد به طور ویژه روی دندان‌های پایین مورد استفاده قرار بگیرد.

نایت‌گارد به محافظت از دندان‌های شما در برابر ترک خوردن یا خرد شدن کمک می‌کنند و فضای طبیعی بین آنها را دوباره برقرار می‌کنند. محافظ دهان شبانه، شما را از انجام دندان قروچه یا فعالیت‌های این چنینی منع نمی‌کنند. بلکه به عنوان یک بالشتک برای جلوگیری از سایش عمل می‌کنند. نایت گارد در هنگام خواب به فک استراحت می‌دهد.

مزایای نایت گارد چیست؟

جلوگیری از سردرد

یکی از علائم فشردن و دندان قروچه سردرد است. بیدار شدن با سردرد هرگز خوشایند نیست و نایت گارد می‌تواند این عارضه را کاهش دهد.

کاهش درد و تنش

عارضه‌هایی همچون مفصل گیجگاهی فکی (TMJ) و دندان قروچه با حساسیت و درد دندان همراه است. این علائم می‌تواند شامل خستگی عضلانی، گوش درد، گردن درد و اسپاسم عضلانی باشد. هنگامی که شروع به استفاده از Night Guard کنید، متوجه خواهید شد که این علائم تقریبا بلافاصله پس از استفاده از نایت گارد برطرف می‌شوند.

توقف آسیب دندان

فشردن و ساییدن دندان‌ها در طول خواب به آنها آسیب می‌رساند. این آسیب عبارتست از: شکستگی دندان‌ها، سایش بیش از حد و آسیب به دندان‌های پر شده. نایت گارد از تماس فک بالا با فک پایین جلوگیری می‌کند و بروز مشکلات گفته شده را کاهش می‌دهد.

توقف خروپف

دندان قروچه اغلب منجر به خروپف می شود. استفاده از نایت‌گارد می‌تواند از خروپف جلوگیری کند، زیرا به جدا کردن فک‌ ها کمک می ‌کند که جذب هوا را افزایش می ‌دهد و به شما امکان می ‌دهد راحت‌ تر نفس بکشید.

پس انداز کردن

شاید این مورد عجیب به نظر برسد اما ترمیم دندان ها با هزینه های گزافی همراه است. فشردن فک می تواند به مرور دندان ها را از بین ببرد و نیاز به چندین بار مراجعه به دندانپزشک دارد. نایت گارد آسیب‌های گفته شده را کاهش می‌دهد.

انواع نایت گارد

جلوگیری از آسیب دندان گرفته تا کاهش سردرد و سایر دردها، نایت گاردهای دندانپزشکی فواید زیادی دارند و به بهبود کیفیت زندگی کمک می کنند. با این حال، تمام نایت گاردها یکسان ساخته نشده‌اند، بنابراین قبل از خرید با دندانپزشک خود مشورت کنید. به یاد داشته باشید، مراقبت از دندان‌های خود در هنگام خواب به بهبود کیفیت خواب شما کمک می‌کند و به شما امکان می‌دهد آسایش و راحتی بیشتری تجربه کنید.

نایت گارد نرم

نایت گاردهای نرم

این نوع نایت گاردها رایج ترین نوع آن هستند. نایت‌گارد نرم معمولاً برای موارد دندان قروچه خفیف استفاده می شوند اما برای دندان قروچه های شدید توصیه نمی شوند. Night Guard نرم به راحتی قابل استفاده است. نایت گاردهای نرم قیمت کمتری نسبت به سایر انواع نایت گاردها دارند. اما طول عمر محدودی دارند و به عنوان راه‌حل طولانی مدت توصیه نمی‌شوند.

نایت گاردهای دوگانه لمینتی

این نوع از نایت گاردها، برای دندان قروچه شدت متوسط توصیه می شوند و دارای بافتی نرم در داخل و یک بافت سخت در خارج هستند. نایت‌گاردهای دوگانه لمینتی به گونه‌ای طراحی شده اند که دوام طولانی‌تری نسبت به نمونه‌های نرم دارند. با این حال، از آنجایی که آنها کمی ضخیم‌تر هستند، ممکن است زمان بیشتری طول بکشد تا فرد به آنها عادت کنند.

نایت گارد سفت

نایت گاردهای سفت با اکریلیک ساخته شده‌اند بنابراین بادوام و سفت هستند. برای افرادی توصیه می‌شود که دارای درجه شدید دندان قروچه و TMJ هستند. نایت‌گاردهای سفت بسیار با دوام هستند و در جلوگیری از جابجایی دندان‌ها بسیار عالی عمل می‌کنند. با این حال، نایت گاردهای سفت بسیار ضخیم‌تر از نایت گاردهای نرم هستند، بنابراین استفاده از آنها ممکن است ناراحت کننده باشد و عادت کردن به آن‌ها زمان بیشتری می‌برد.

نایت گارد سفت

معایب استفاده از نایت گارد

اعتیاد

بیماران معمولا به دستگاه‌های دندانپزشکی عادت می‌کنند. با این حال، به بیماران توصیه می‌شود که نزدیک به 10 دقیقه قبل از رفتن به رختخواب از Night Guard استفاده کنند.

اندازه نامناسب

اگر نایت‌گارد شما اتصال مناسبی نداشته باشد، می تواند در هنگام دندان قروچه از دهان شما خارج شود. بهترین راه برای جلوگیری از این مشکل، این است که از یک نایت گارد سفارشی استفاده کنید و دستورالعمل ها را به دقت دنبال کنید.

برای استفاده طولانی مدت ساخته نشده است

نایت گاردها از پلاستیک یا ژل ساخته شده اند که می توانند در حین دندان قروچه به راحتی بشکنند. بنابراین، برای استفاده طولانی مدت طراحی نشده اند.

پیروی نکردن از دستورالعمل های مناسب

عدم استفاده از نایت گارد، طبق دستورالعمل دندانپزشک می تواند اثربخشی آن را کاهش دهد. برای کسب نتایج بهتر، هر شب و به طور منظم از Night Guard استفاده و دستورالعمل های گفته شده را به دقت دنبال کنید.

نحوه مراقبت از نایت گارد

پس از بیدار شدن از خواب، صبح‌ها بایستی نایت‌گارد خود را با آب شسته و سپس مسواک بزنید. بهتر است هفته‌ای یکبار نایت گارد خود را با دهانشویه‌های بدون رنگ و بدون الکل شست و شو دهید.

نایت گارد خود را دور از دسترس حیوانات خانگی قرار دهید. زیرا حیوانات خانگی تمایل به جویدن نایت گاردها دارند. بنابراین به منظور نگهداری، بایستی محافظ دهان خود را در کیف مخصوص قرار دهید. گرما فرم نایت گارد اکریلیک را مخدوش می‌کند. بهتر است Night Guard خود را از قرار دادن زیر آب جوش، ماشین ظرفشویی و سایر شرایط گرم دور نگه دارید.

خلاصه کلام

نایت گارد Night Guards یک وسیله دهانی شفاف است که متناسب با دندان هر شخص ساخته می‌شود. نایت گاردها معمولا برای هر دو فک ساخته می‌شوند اما گاهی می‌توان برای محافظت از یک قسمت مثلا فقط فک بالایی یا فقط پایینی ساخته شوند.

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی دندانپزشک و متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت، رتبه اول بورد تخصصی کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...