دکتر محمد محمدی

نخ دندان یا واتر فلاسر، کدام یک بهتر است؟

نخ دندان و واتر فلاسر هر دو برای بهداشت دهان و دندان مفید هستند، اما به دلیل تفاوت در عملکرد و طراحی، بسته به نیاز شما، ممکن است یکی از آن‌ها برای شما مناسب‌تر باشد. اگر شما به دنبال روشی ساده و قابل حمل برای پاک کردن بین دندان‌ها هستید، نخ دندان مناسب تر است. اما اگر شما به دنبال یک روش کاملاً خودکار و قابل تنظیم هستید که به شما اجازه می دهد بطور موثر تر پلاک را از دندان های خود حذف کنید، واتر فلاسر بهترین گزینه است.

نخ دندان یا واتر فلاسر

بیشتر بدانید: قیمت ایمپلنت دندان

چگونگی مراقبت از دندان و دهان با نخ دندان یا واتر فلاسر

پیشنهاد می‌شود که علاوه بر دو بار مسواک زدن روزانه جهت حفظ سلامت دهان و دندان، روزانه حداقل یک مرتبه از نخ دندان استفاده نمائید. استفاده از نخ دندان باعث از بین بردن تکه‌های مواد غذایی که در بین دندان‌ها باقی مانده است، پلاک‌ها و باکتری‌هایی که در قسمت‌هایی از دهان و لثه که با مسواک نمی‌توان به آنها دسترسی داشت، می‌شود. اگر به صورت روزانه از نخ دندان استفاده نکنید باکتری‌ها در طی فرآیند کلسیفیه شدن تبدیل به جرم دندان شده و منجر به ایجاد مشکلات لثه می‌شود.

مقایسه بین نخ دندان و واتر فلاسر

نخ دندان کشیدن شامل استفاده از یک نخ نازک از جنس نایلون و یا تفلون در بین دندان‌ها به شکل C می‌باشد که به منظور از بین بردن پلاک‌های دندانی انجام می‌شود. واتر فلاسر (معادل فارسی آن شوینده آبی دهان و دندان می‌باشد)، که تحت عنوان شستشو دهنده‌ی دهان نیز شناخته می‌شود، از طریق پاشیدن جریان ظریفی از آب فشار قوی بین دندان‌ها عمل می‌نماید. برخی از افراد استفاده از واتر فلاسر را نسبت به نخ دندان‌های کلاسیک ساده‌تر می‌دانند. استفاده از آن نیاز به مهارت دست  کمتری دارد. زمانی که می‌خواهید بین واتر فلاسر و نخ دندان یکی را انتخاب نمائید حتماُ به این نکات توجه نمائید:

• استفاده آسان: استفاده از نخ دندان تقریباُ ساده می‌باشد اما شامل تکنیک‌های زیادی می‌شود. بسیاری از افراد واتر فلاسر  دهان را  به نخ دندان ترجیح داده و  ساده‌تر می‌دانند.

• جریان برق: اکثر واتر فلاسرها برقی هستند بنابراین جهت استفاده از آنها احتیاج به پریز برق در حمام دارید.

• سفارشی سازی: با اینکه انواع مختلفی از برندهای نخ دندان وجود دارد اما همه‌ی آنها شامل یک نخ نایلونی کوچک می‌باشد که در بین دندان‌ها قرار می‌گیرد و راهکار  مفیدی جهت حل مشکلاتی مانند لثه‌های حساس ارئه نمیکند. در عوض اما برای افرادی که لثه‌های حساس دارند دستگاه واتر فلاسر دهان دارای تنظیماتی می‌باشد که می‌توانید فشار آب را در درجه‌های مختلف تنظیم نمائید.(به طور ویژه گزینه‌ی مخصوص حساسیت، یک انتخاب عالی برای افرادی می‌باشد که دارای لثه‌های حساس می‌باشند).

نخ دندان یا واتر فلاسر، کدام یک برای شما مناسب است؟

نخ دندان یا واتر فلاسر کدام یک بهتر است

بیشتر بدانید: ایمپلنت دندان

به طور کلی جایگزین کردن واتر فلاسر با نخ دندان‌های کلاسیک توصیه نمی‌شود. در حالی که واتر فلاسر با جریان قوی آب یک گزینه‌ی عالی برای از بین بردن ذرات غذا و شستشوی پلاک‌های باقی مانده بین دندان‌ها می‌باشد اما نمی‌تواند مانند نخ دندان موجب کندن و خراشیدن جرم‌هایی شود که منجر به ایجاد پلاک و در نهایت بیماری‌های لثه می‌شود. بهترین گزینه استفاده‌ی همزمان نخ دندان‌های کلاسیک و واتر فلاسر در برنامه‌ی روتین بهداشت دهان و دندان می‌باشد.

با این وجود در برخی موارد ممکن است واتر فلاسر دهان گزینه‌ی بهتری در مقایسه با نخ دندان در نظر گرفته شود، برخی از این موارد عبارتند از:

• لثه‌های حساس: واتر فلاسر برای افرادی که دچار لثه‌های حساسی هستند ممکن است گزینه‌ای باشد که کمتر منجر به ایجاد درد می‌شود.

• دندان‌های ارتودنسی شده: استفاده از آب پرفشار یکی از بهترین گزینه‌ها جهت خارج کردن ذرات غذا از بین براکت‌های ارتودنسی می‌باشد بدون اینکه نیازی به داخل و خارج کردن نخ دندان به شیوه‌ی سنتی برای پاک کردن دندان‌هایتان باشد.

• مسائل مهارتی: آبکشی دهان به طور ویژه برای افرادی که مبتلا به آرتریت هستند مفید می‌باشد، در این افراد استفاده از نخ دندان و مانورهایی که در هنگام استفاده از آن باید انجام داد می‌تواند مشکل باشد.

بنابراین در موارد ذکر شده که نمی توان از نخ دندان استفاده کرد، استفاده‌ از واتر فلاسر یک گزینه‌ی عالی می‌باشد.

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی دندانپزشک و متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت، رتبه اول بورد تخصصی کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...