دکتر محمد محمدی

پروتز دندان

آیا دندان های پوسیده یا خراب دارید؟ آیا دندان های ترمیم شده شما دچار مشکل شده است؟ یا اینکه یک یا چند دندان را در اثر تصادف یا جراحی دندانپزشکی از دست داده اید؟ اگر به هر یک از این سوالات پاسخ مثبت داده اید، ممکن است درمان پروتز دندان برای شما مناسب باشد.

پروتز دندان

پروتز دندان وسیله دندانپزشکی است که به عنوان جایگزین دندان از دست رفته یا اینکه به منظور پوشاندن نقص دندان ها به کار می رود. پروتز ها ممکن است متحرک باشند یا به طور ثابت در دهان قرار گیرند. پروتزهای دندانی وسایل دندانپزشکی مفیدی هستند. اگر قصد دریافت آن را دارید، متخصص پروتز یا دندانپزشک می‌تواند توضیح دهد که کدام نوع پروتز (متحرک یا ثابت) را انتخاب کنید.

پروتز دندان چیست؟

افراد می توانند برای جایگزینی دندان هایی که به دلیل آسیب ناشی از موارد مختلف در دندان یا لثه از دست داده اند، به روش پروتز دندان متوسل شوند. پروتزهای دندانی با توجه به ساختار فک و دندان هر بیمار به طور اختصاصی تهیه می شود.

به لطف پروتزهای دندان، افراد دندان های خود را که اولین قسمت دستگاه گوارش هستند، دوباره به دست می آورند و به انجام صحیح حرکت جویدن ادامه می دهند.

ممکن است چندین ماه طول بکشد تا افرادی که پروتز دندان دارند به این دندان ها عادت کنند. در این مدت، افراد ممکن است تا زمانی که به دندان های جدید خود عادت کنند، احساس ناراحتی داشته باشند. آنها ممکن است موقعیت هایی مانند احساس ناخوشایند هنگام جویدن و ناتوانی در استراحت در طول صحبت کردن را تجربه کنند. پروتز های دندان می توانند در ابتدا احساس شلی یا پری در دهان ایجاد کنند.

پس از عادت کردن شخص و تطبیق با شرایط جدید، بیماران به هیچ وجه با هیچ گونه ناراحتی یا شرایط دیگری مواجه نمی شوند و پروتز دندان دقیقاً شبیه دندان های طبیعی می شود.

بیشتر بخوانید: آیا بازسازی کل دهان امکان پذیر است؟

انواع پروتز دندان

دو نوع مختلف پروتز دندان وجود دارد. این نوع پروتزهای دندانی پروتزهای متحرک و پروتزهای ثابت هستند. در زیر مروری بر انواع پروتز دندان می‌کنیم.

پروتز دندان ثابت

پروتزهای ثابت دندان پس از قرار دادن در دهان به درخواست بیمار قابل برداشتن نیستند. معمولاً در صورتی که فقط چند دندان در دهان از دست رفته باشد، پروتز ثابت دندان ترجیح داده می‌شوند.

پروتزهای ثابت دندان را می توان با مواد مختلفی تولید کرد. عمر مفید آنها با توجه به موادی که از آن ساخته شده‌اند متغیر است.

بنا به توصیه دندانپزشکان و به درخواست بیماران، تصمیم گرفته می‌شود که پروتز ثابت دندان از چه ماده‌ای ساخته شود. زیرکونیوم و لمینت دو ماده‌ای هستند که بیماران می‌توانند از بین آنها انتخاب کنند.

از طرفی پروتز متحرک دندان همانطور که از نامش پیداست پروتزهایی هستند که بیماران در صورت تمایل می توانند آنها را خارج کرده و جایگزین کنند. در صورتی که دندان‌های طبیعی کافی در دهان وجود نداشته باشد، درمان پروتز دندان ترجیح داده می‌شود.

پروتزهای متحرک انواع مختلفی دارند مانند پروتز توتال، پروتز پارسیل، پروتز فوری و پروتز روی ایمپلنت.

پروتز متحرک دندان

مزایای عمده پروتزهای دندانی

استفاده از پروتز در چند سال گذشته به شدت افزایش یافته است. امروزه تعداد زیادی از ایرانیان یک یا چند دندان از دست رفته دارند. این یکی از دلایلی است که استفاده از پروتز افزایش یافته است. پروتزها یا وسایلی مانند دندان مصنوعی، تاج و بریج، برای نیازهای خاص هر بیمار به طور ویژه یا سفارشی ساخته می‌شوند.

به لطف فناوری پیشرفته، متخصصان پروتز گزینه های زیادی برای ارائه پروتز به بیماران دارند. دندانپزشک می ‌تواند درمان ‌های پروتز را بر اساس نیازهای فردی بیمار اختصاصی کند و راه ‌حل ‌هایی ارائه دهد که چند سال پیش در دسترس نبودند.

4 نوع پروتز دندان برای انتخاب

چندین پروتز دندان برای انتخاب وجود دارد که متناسب با نیاز هر بیمار است. در واقع همه دندان‌های شما را می‌توان با پروتز دندان جایگزین کرد. در زیر چند نمونه از پروتزها آورده شده است:

روکش های دندان نوعی از پروتز دندان ثابت

روکش‌های دندان

روکش های دندانی پوششی کلاهک مانند هستند که روی سطح دندان‌های شکسته یا پوسیده قرار می‌گیرند. هنگامی که پرکردن دندان نتوانند مشکل را برطرف کنند، از روکش‌ها برای حفظ، پوشش و بازسازی ساختار دندان های شما استفاده می‌شود. متال، پرسلن، رزین و سرامیک‌ها همگی گزینه هایی برای روکش دندان هستند. آنها معمولاً در طول زمان به هیچ مراقبت اضافی دیگری به جز رعایت بهداشت دندان نیاز ندارند.

بریج دندان

بریج دندانی می‌تواند دندان های از دست رفته را با پروتز دندانی در یک یا چند دندان از دست رفته جایگزین کند. یک بریج در جای خود می چسبد و از تاج هایی در هر طرف دندان از دست رفته تشکیل شده است. قیمت بریج دندان در مقایسه با سایر پروتزها در حد متوسط است.

بریج دندان نوعی دیگر از پروتز دندان ثابت

دنچر یا پروتز

دنچر یا پروتز

پروتزهای متحرک دندان می‌توانند بیرون آورده شوند و دوباره در دهان قرار داده شوند. در حالی که پروتزهای مصنوعی نیاز به تنظیم دارند و هرگز دقیقاً مانند دندان های طبیعی احساس نمی‌شوند، پروتزهای امروزی طبیعی تر و راحت‌تر هستند.

ایمپلنت

ایمپلنت‌های دندانی وسایل فلزی هستند که با جراحی به استخوان فک زیر لثه متصل می‌شوند و برای محافظت از دندان‌های مصنوعی استفاده می‌شوند. ایمپلنت ‌های فلزی به استخوان متصل می‌ شوند (استخوان به فلز متصل می ‌شود) و پایه ثابتی را ارائه می‌‌کند که محافظت پایداری را هنگام صحبت کردن و غذا خوردن فراهم می‌کند.

ایمپلنت نوعی از پروتز دندان ثابت

کدام پروتز دندان برای شما مناسب است؟

تعداد دندان‌های از دست رفته، وضعیت دندان های باقیمانده و ضخامت استخوان فک، ملاحظاتی هستند که دندانپزشک یا متخصص پروتز شما قبل از توصیه برای پروتز دندان به آن توجه می‌کند. اگر فقط یک یا دو دندان از دست رفته باشد و دندان های باقی مانده سالم باشند، پروتز بریج یا پارسیل می‌تواند راه حل موثری باشد.

هنگامی که تعداد کمی از دندان‌های طبیعی باقی می‌مانند و در شرایط بدی هستند، پروتز یا ایمپلنت ممکن است بهترین گزینه باشد. با این حال، اگر استخوان فک ضعیف باشد، ممکن است دندانپزشک شما مجبور شود استخوان اضافی را در آن ناحیه پیوند بزند تا فیکسچر ایمپلنت را محافظت کند (این ستون تیتانیومی است که در استخوان قرار می‌گیرد).

برای اطلاعات بیشتر در مورد قالب گیری دیجیتالی برای پروتز دندان به صفحه آن مراجعه کنید.

مقایسه نوع درمان‌ها بصورت خلاصه

دندانپزشک شما می تواند بهترین توصیه ها را در مورد اینکه کدام پروتز دندان متناسب با نیازهای شما است ارائه دهد. اما برخی از عواملی که باید در نظر داشته باشید شامل هزینه، ظاهر و طول درمان است. ایمپلنت‌ها جایگزینی بسیار طبیعی برای دندان های از دست رفته ارائه می دهند. با این حال، یک ایمپلنت می‌تواند هزینه بالایی داشته باشد و درمان ممکن است تا شش ماه طول بکشد.

برای جایگزینی یک یا چند دندان از دست رفته، بریج معمولا انتخابی کم ‌هزینه است و درمان معمولاً فقط به دو بار مراجعه به دندانپزشک نیاز دارد. پروتز ممکن است گزینه‌ای مقرون به صرفه باشد، اما باید چندین ماه صبر کنید تا وضعیت دهانتان بهبود یابد. برای روکش‌ها می‌توانید بین ونیرهای پرسلن و کامپوزیت یکی را انتخاب کنید. روکش‌های پرسلن اغلب گران‌تر از ونیرهای رزین کامپوزیت هستند و بین 10 تا 20 سال عمر می‌کنند.

خلاصه کلام

پروتزهای دندانی وسایل دندانی هستند که برای ترمیم یا جایگزینی دندان‌های آسیب دیده یا از دست رفته استفاده می‌شوند. آنها می‌توانند بسیار بیشتر از بهبود لبخند شما کمک کنند. پروتز دندان خطر ابتلا به بیماری لثه را در صورت از دست دادن دندان کاهش می‌دهند، جویدن را آسان می‌کنند و می‌توانند از ضعیف شدن استخوان فک جلوگیری کنند.

اگر به دنبال درمان پروتزهای دندانی هستید، با مراجعه به مطب دکتر محمد محمدی، هم به دلایل سلامتی و هم از نظر زیبایی، سرمایه گذاری عالی روی خود انجام دهید. زیرا فرآیند آن می‌تواند هم از نظر فیزیکی و هم از نظر مالی تخلیه کننده باشد. بنابراین، انتخاب متخصص ایمپلنت دندانی مناسب برای این سرمایه گذاری مادام العمر مهم است.

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی دندانپزشک و متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت، رتبه اول بورد تخصصی کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...