دکتر محمد محمدی

پروتز متحرک دندان

امروزه نداشتن و یا از دست دادن یک یا چند دندان می‌تواند تأثیرات مخربی بر روی ظاهر چهره داشته باشد. علاوه بر مشکلات ظاهری، نداشتن دندان می‌تواند باعث بروز برخی از مشکلات دیگری اعم از غذا خوردن و یا صحبت کردن نیز شود. یکی از راه‌هایی که شما می‌توانید از شر این مشکلات خلاص شوید استفاده از پروتز متحرک دندان است. این روش جایگزین مناسبی برای یک یا چند دندان از دست رفته در هر فک تلقی می‌شود. استفاده از پروتز متحرک دندان به عنوان یک روش دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی به شمار می‌رود.

پروتز متحرک دندان

پروتز متحرک دندان برای پر کردن جای خالی دندان‌های از دست رفته راه حل بسیار عاقلانه‌ای تلقی شده است. از این روش، دندانپزشکان زمانی استفاده می‌کنند که تعدادی از دندان‌های سالم در هر فک و در ردیف دندان از دست رفته باشد. در این روش دندان‌ها با استفاده از پایه به یکدیگر متصل می‌شوند، این پایه همانند لثه دندان است. یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌هایی که می‌توان برای پروتز متحرک دندان بیان کرد، زیبایی این دندان‌ها است. علاوه بر این موضوع عملکرد آن مشابه دندان طبیعی خواهد بود و شما هیچ گونه مشکلی در خصوص جویدن و یا صحبت کردن نخواهید داشت.

پروتز متحرک دندان چیست؟

در بسیاری از موارد دندانپزشک نمی‌تواند از روش‌هایی مانند ایمپلنت، فلبپر، بریج  و یا پروتز ثابت دندان استفاده کند. یکی از روش‌های جایگزین و مناسب برای این روش‌ها استفاده از پروتزهای متحرک است. همان طور که از نام این پروتز مشخص است قابلیت جا به جایی بر روی لثه را دارد. این روش یکی از شناخته شده‌ترین نوع پروتز دندان به شمار می‌رود.

پروتز متحرک دندان همانند دندان‌های مصنوعی در قالب لثه به صورت طبیعی قرار خواهند گرفت. در صورتی که شما قصد دارید این پروتز متحرک را در داخل دهان خود قرار دهید، در ابتدا باید چسب مخصوص پروتز را بر روی دندان و لثه قرار دهید و سپس پروتز متحرک دندان را بر جای خود بگذارید.

بیشتر بخوانید: بازسازی کل دهان

مزایای پروتز متحرک

از دست دادن دندان ها به طور قابل توجهی بر عملکرد جویدن و گفتار تأثیر می گذارد. بنابراین دندان های از دست رفته باید در اسرع وقت پر شوند.

 • پروتزهای متحرک یکی از مقرون به صرفه ترین راه ها برای تکمیل دندان های از دست رفته هستند. این پروتزها علاوه بر بازگرداندن عملکرد دهان به حفظ فرم صورت نیز کمک می کنند.
 • یکی دیگر از مزایای پروتز متحرک این است که برخی از انواع روش های درمانی پروتز متحرک نیازی به برش دندان ندارند.
 • درمان پروتز متحرک بسیار سریعتر از درمان ایمپلنت انجام می شود.

انواع پروتز متحرک

پروتز متحرک دندان دارای انواع مختلفی است. متخصص پروتز دندان با توجه به بررسی‌هایی که در این راه انجام می‌دهد و با توجه به نظر شما بهترین روش و بهترین نوع را برای شما انتخاب خواهد کرد. انواع پروتزهای متحرک عبارت‌اند از پروتز دندانی پارسیل (partial prosthesis)، پروتز کامل دندان یا دست دندان ( denture)، اوردنچر متکی بر ایمپلنت ( over denture ) که در ادامه هر یک از آن‌ها را برای شما شرح داده‌ایم.

پروتز دندانی پارسیل

پروتز دندان پارسیل امروزه به عنوان دندان تکه‌ای نیز شناخته می‌شود. در حقیقت این دسته از پروتزهای متحرک با تکیه بر دندان‌های کناری در جای خود ثابت خواهند ماند. در حقیقت این دندان‌ها غیر ثابت و متحرک به شمار می‌روند و متقاضی به راحتی می‌تواند آن را از دهان خود خارج کند و دوباره بر جای خود قرار دهد.

پروتز متحرک پارسیل

انواع پروتز پارسیل

پروتز متحرک پارسیل به خودی خود دارای انواع مختلفی می‌باشد که عبارت‌اند از:

 • تمام آکریل یا فلیپر (این دسته از پروتزها به عنوان یک درمان موقت شناخته می‌شوند)
 • پروتزهای کرم کبالت (انتهای این پروتز آزاد خواهد بود و در صورتی استفاده می‌شود که فرد دندان‌های عقبی خود را از دست داده باشد)

مزایای پروتز پارسیل

این روش نسبت به دیگر روش‌ها دارای تهاجم کمتری می‌باشد. پروتز متحرک دندان پارسیل دیگر نیازی به کمک گرفتن از دندان‌های کناری ندارد، علاوه بر این موضوع این روش دیگر تراشیدن دندانی در آن در کار نخواهد بود. هزینه این روش نسبت به دیگر روش‌ها کمتر محاسبه می‌شود و طول درمان آن نیز کوتاه‌تر می‌باشد.

عوارض استفاده از پروتز پارسیل

به این نکته توجه داشته باشید این روش جایگاه مناسبی برای ثابت ماندن ندارد؛ در نتیجه ممکن است در جویدن غذا و یا صحبت کردن با مشکل مواجه شوید.

پروتز متحرک کامل دندان

پروتز کامل دندان یا دست دندان

از دیگر انواع پروتز متحرک دندان می‌توان به پروتز کامل دندان یا دست دندان اشاره کرد. این روش برای افرادی مناسب است که تمامی دندان‌های خود را از دست داده‌اند. این نوع از پروتزهای متحرک از دو قسمت تشکیل شده است، بخشی که دارای دندان‌های سفید است. و بخش دیگر نیز دارای لثه پروتز و به رنگ صورتی است.

انواع پروتز کامل

انواع پروتز کامل متحرک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • معمولی
 • لثه نرم

مزایای پروتز کامل

برخی از اصل‌ترین مزیت‌های این روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قیمت مناسب
 • توانایی جایگزین کردن تمامی دندان‌ها
 • بدون نیاز به جراحی
 • مدت زمان درمان کوتاه
 • مناسب برای تمامی افراد به خصوص افراد سالخورده

عوارض پروتز کامل

در این روش فرد نیاز دارد که هر 1 الی 2 سال بررسی شود. علاوه بر این موضوع باید هر 5 الی 7 سال نیز پروتز متحرک خود را تعویض کند.

نکات مهم هنگام استفاده از پروتز متحرک

در صورتی که شما قصد دارید از پروتز متحرک دندان استفاده کنید، باید از قبل برخی از نکات را در نظر داشته باشید:

 • پروتزهای متحرک به عنوان وسیله‌ای شکننده در نظر گرفته می‌شوند. در نتیجه دقت داشته باشید که آن‌ها بر روی زمین رها نکنید. علاوه بر این موضوع در هنگام تمیز کردن آن‌ها باید دقت بالایی به خرج دهید
 • برای تمیز کردن پروتز متحرک دندان باید آن را خیس کنید و با ماده مخصوص آن‌ها را پاک کنید. سطح آن را باید با دقت مسواک بزنید تا بتوانید ذرات غذایی را از بین شیارهای آن از بین ببرید. لازم به ذکر است برای تمیز کردن پروتز دندان متحرک به هیچ عنوان از خمیر دندان استفاده نکنید
 • سعی کنید هر روز پروتز دندان خود را بشویید و آن را به صورت مرتب مسواک بزنید. این امر باعث می‌شود از تجمع ذرات غذایی و لکه بر روی دندان جلوگیری کرده باشید
 • در صورتی که شما هر روز از پروتز متحرک دندان استفاده نمی‌کنید بهتر است آن را در آب نگه داری کنید تا تاب برندارند. و یا بر روی آن‌ها ترک دیده نشود.

خلاصه کلام

پروتز متحرک نوعی وسیله دندانی است که برای جایگزینی چندین دندان از دست رفته یا به شدت آسیب دیده طراحی شده است. برخلاف برخی از دستگاه های دندانی که با استفاده از ایمپلنت یا دندان های مجاور به طور دائم در دهان محکم می شوند، پروتزهای متحرک را می توان به دلخواه بیرون آورد.

دو نوع پروتز متحرک دندان وجود دارد. نوع اول پروتز کامل است که برای جایگزینی تمام دندان های دهان بیمار ایجاد می شود. نوع دوم پروتز پارسیل است که فقط جایگزین بخش کوچکی از دندان می شود.

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی دندانپزشک و متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت، رتبه اول بورد تخصصی کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...