دکتر محمد محمدی

پیوند استخوان برای ایمپلنت دندان

یکی از پیچیدگی‌هایی که در مسیر کاشت ایمپلنت وجود دارد تحلیل استخوان فک می‌باشد. در مواردی استخوان فک دچار تحلیل شده باشد جهت کاشت ایمپلنت باید پیوند استخوان انجام شود. روش ایمپلنت دندان با اینکه در سال‌های اخیر بسیار رواج یافته و به عنوان روشی مطلوب در جایگزینی دندان‌های از دست رفته پذیرفته شده است اما مراحل کاشت آن همواره به سادگی انجام نمی‌شود و در برخی مراحل با پیچیدگی‌های همراه می‌باشد.

علت پیوند استخوان برای ایمپلنت دندان

بیشتر بخوانید: قیمت ایمپلنت دندان

علت پیوند استخوان برای ایمپلنت دندان

پس از کشیدن و از دست رفتن هر دندان به تدریج تحلیل لثه و استخوان فک آغاز می‌شود، با توجه به اینکه پایه‌های ایمپلنت باید با استخوان فک پیوند داشته باشند، از دست دادن و یا تحلیل استخوان فک می‌تواند منجر به شکست نتایج ایمپلنت شود بنابراین در قسمت‌هایی از فک که تحلیل استخوان رخ داده است پیوند استخوان منجر به بهبود حجم و تراکم فک می‌شود.

مواد پیوند استخوان برای ایمپلنت دندان

موادی که برای پیوند استخوانی به کار برده می‌شوند ممکن است به یکی از 4 روش زیر تهیه شود:

 • اتوژن: استخوان از بدن خود بیمار
 • آلوگرافت: بانک بافت انسانی
 • گزنوگرافت: بانک بافت حیوانی
 • آلوپلاست: مواد پیوند استخوانی مصنوعی

مکانیسم پیوند استخوان برای ایمپلنت دندان

مواد پیوند استخوان مانند داربستی می‌باشد که بافت استخوانی می‌تواند در اطراف آن رشد نماید. به عبارتی پس از اینکه مواد پیوند استخوان در طی جراحی در فک قرار گرفت فضایی ایجاد می‌شود که ترمیم استخوان‌ها انجام می‌شود و بافت استخوانی که پیشتر دچار تحلیل شده بود شروع به رشد و بازسازی می‌نماید.

بعضی مواقع با توجه به شدت تحلیل استخوان فک ممکن است پیوند استخوان فک همراه با روش پلاسمای غنی از پلاکت یا پی آر پی ترکیب شود. در روش پی آر پی نمونه ای از خون بدن بیمار تهیه می‌شود و عناصر اصلی جهت بازسازی و رشد بافت جداسازی می‌شود و به مناطق و بافت‌های مورد نیاز تزریق می‌شود.

بیمارانی که پیش از ایمپلنت دندان، باید پیوند استخوان انجام دهند

 • افرادی که دچار تحلیل استخوان فک شده‌اند
 • برخی از افرادی که قصد کشیدن دندان را دارند.
 • افرادی که قصد ایمپلنت دندان را دارند
 • افرادی که جهت استفاده از دندان مصنوعی باید بازسازی فک انجام دهند.
 • افرادی که به دلیل بیماری‌های لثه، قسمت‌هایی از استخوان فک را از دست داده‌اند.

انواع روش‌هایی که جهت پیوند استخوان برای ایمپلنت دندان به کار برده می‌شود

پیوند استخوان یک جراحی پیچیده می‌باشد که توسط جراح دهان و یا جراح دندان انجام می‌شود. روش‌های مختلفی جهت پیوند استخوان وجود دارد که عبارتند از:

 • حفظ سوکت: این روش که تحت عنوان حفظ برجستگی نیز نامیده می‌شود روشی است که بلافاصله پس از کشیدن دندان، فضای خالی با مواد پیوند استخوان پر می‌شود تا از فرورفتگی حفره‌ای که بر اثر کشیدن دندان ایجاد شده است جلوگیری شود.
 • افزایش برآمدگی: افرادی که مدت‌ها قبل دچار از دست دادن دندان شده‌اند معمولاً استخوان فک آنها نازکتر شده است. در این روش با پیوند استخوان می‌توان به افزایش عرض و حجم استخوان فک پرداخت تا پایه‌های مستحکمی جهت کاشت ایمپلنت و یا سایر روش‌های درمانی ایجاد شود.
 • لیفت سینوس: سینوس فک در قسمت رویی دندان‌های پشتی فک بالا قرار گرفته‌اند. در صورتی که این دندان‌ها کشیده شوند ممکن است سینوس به سمت پایین و به فضای که ریشه‌ی دندان قبلا در آنجا قرار گرفته بود حرکت کند. در این موارد جهت کاشت پایه‌های ایمپلنت با نفوذ به غشای سینوس همراه خواهد بود بنابراین ابتدا باید با روش لیفت سینوس، سینوس به موقعی اصلی خود بازگردانده شود و سپس جهت جلوگیری از افتادگی سینوس و همچنین ایجاد پایه‌های مستحکم جهت ایمپلنت دندان باید پیوند استخوان در زیر سینوس انجام شود.

مراحل پیوند استخوان برای ایمپلنت دندان

ابتدا محل پیوند با بی‌حسی موضعی تحت بی‌حسی قرار می‌گیرد، سپس یک برش کوچک در لثه ایجاد می‌شود، با جابه جایی بافت لثه و نمایان شدن استخوان فک ابتدا ضدعفونی انجام می‌شود، سپس مواد پیوند استخوان جهت ترمیم بافت و استخوان فک انجام می‌شود. پس از اتمام مراحل جراحی، لثه بخیه می‌شود.

مراحل پیوند استخوان برای ایمپلنت دندان

مزایای پیوند استخوان جهت ایمپلنت دندان

در صورتی که زمان زیادی از کشیدن دندان‌های شما می‌گذرد و یا اینکه به دلیل برخی بیماری‌های لثه دچار تحلیل استخوان شده‌اید جهت افزایش موفقیت در روش ایمپلنت دندان باید پیوند استخوان را انجام دهید. پیوند استخوان جهت ایمپلنت دندان دارای مزایای زیر است:

استحکام و ثبات بیشتر: پیوند استخوان به عنوان پایه اصلی برای ایمپلنت دندان عمل می‌کند و به ایمپلنت دندان کمک می‌کند تا به‌طور استحکامی در مکان خود بماند و حرکت نکند. بنابراین، پیوند استخوان جهت ایمپلنت دندان باعث می‌شود ایمپلنت دندان به‌صورت مستحکم در مکان خود بماند، طول عمر بیشتری داشته باشد و ظاهر و عملکرد بهتری داشته باشد.

طول عمر طولانی‌تر: با پیوند استخوان، احتمال موفقیت و طول عمر ایمپلنت دندان افزایش می‌یابد. استخوان‌های پیوند شده پایهٔ اصلی ایمپلنت هستند.

حفظ سلامت استخوان: پیوند استخوان برای جلوگیری از جذب استخوان میان دو دندان همسایه به‌کار می‌رود. با ایمپلنت دندان، استخوان متحمل و فعال‌تر باقی‌می‌ماند، که در نتیجه استخوان را در طولانی مدت حفظ می‌کند.

بهبود ظاهر و عملکرد: با استفاده از پیوند استخوان و ایمپلنت دندان، شما می‌توانید چشم‌پوشی از تفاوت بین دندان طبیعی و ایمپلنت دندان را نمایان میکند. علاوه بر این، عملکرد بهتری نسبت به پروتزهای دندانی سنتی دارند و شما می‌توانید بدون محدودیت‌از دندان های خود استفاده کنید.

مزایای پیوند استخوان جهت ایمپلنت دندان

بیشتر بدانید: ایمپلنت دیجیتال

عوارض پس از پیوند استخوان برای ایمپلنت دندان

پس از جراحی پیوند استخوان ممکن است مقداری درد، تورم و کبودی داشته باشید که بسیار طبیعی می‌باشد و ظرف مدت چند روز از بین می‌رود. مصرف مسکن ها جهت کنترل درد و مصرف آنتی بیوتیک جهت جلوگیری از عفونت باید طبق دستورالعمل پزشک مصرف شود وعلائم شکست جراحی که باید به سرعت پیگیری شود زیرا ممکن است عوارضی مانند:

 • درد یا تورم که پس از یک هفته بهبود نمی‌یابد بلکه شدت آن افزایش می‌یابد.
 • ترشحات چرکی از محل جراحی
 • تحلیل رفتن لثه (ایجاد فاصله بین لثه و دندان)
 • عدم ایجاد حجم مناسب در فک

هر کدام از علائم بالا می‌تواند نشانه‌ای از شکست درمان باشد و در اولین فرصت باید توسط جراح تحت معاینه و بررسی قرار بگیرد.

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی دندانپزشک و متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت، رتبه اول بورد تخصصی کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...