دکتر محمد محمدی

کاشت ایمپلنت فوری یا یک روزه

ایمپلنت فوری یا یک روزه از روش های ترمیم دندان است که دندان های خراب، شکسته و عفونی را جایگزین دندان ایمپلنت شده می کند. در کاشت ایمپلنت فوری یا یک روزه به جای گذشت چندین ماه برای کاشت ایمپلنت ، می توان در یک روز دندان های آسیب دیده را ترمیم کرد.

کاشت ایمپلنت فوری یا یک روزه

بیشتر بدانید: ایمپلنت دندان جلو

ایمپلنت یک روزه چیست؟

ممکن است برای مراجعه کنندگان سوال پیش بیاید که ایمپلنت یک روزه چیست؟ ایمپلنت یک روزه یا فوری، جایگزین سریعی برای ایمپلنت دندان با روش معمول است. در اصطلاح دندانپزشکی به این روش “بارگذاری فوری” گفته می شود. برای ترمیم دندانهای خراب در سریع ترین زمان ممکن ایمپلنت فوری روش مناسب و محبوبی است.

کاشت ایمپلنت فوری یا یک روزه چگونه است؟

مختصرا می توان گفت که روش کاشت ایمپلنت فوری مانند ایمپلنت معمولی است اما در کاشت ایمپلنت فوری یا  یک روزه دندان نیاز به گذشت زمان نیست. در این روش دندان پزشک ابتدا با تصاویر رادیولوژی شرایط دهان و دندان بیمار را بررسی می کند و سپس دندانهای معیوب را از ریشه می کشد. پس از این در همان روز ایمپلنت داخل دهان قرار گرفته و سپس روکش دندان بر ایمپلنت پیاده می شود.

مراحل کاشت ایمپلنت فوری

  • برای کاشت ایمپلنت یک روزه ابتدا می بایست تصاویر رادیولوژی از دهان و دندان بیمار گرفته شود. کلینیک های دندانپزشکی که کاشت ایمپلنت فوری انجام می دهند می توانند در همان روز نتیجه عکسبرداری را نشان بدهند.
  • بعد از ارزیابی عکسبرداری، دهان بیمار کاملا بی حس می شود تا برای جراحی آماده باشد. در صورت نیاز و صلاحدید دندانپزشک، بیهوشی نیز صورت می گیرد.
  • لثه برای کشیدن دندان آماده است. در این قسمت با پانچ، لثه را سوراخ می کنند یا برش می دهند تا روی استخوان آن باز شود. برای رسیدن به پایه استخوان از دریلی کوچک و بعد از مته استفاده می شود.
  • دندانپزشک در این مرحله شرایط دندان را بررسی می کند و با توجه به شرایط استخوان دندان در صورت نیاز، لیفت سینوس یا افزایش ریج انجام می دهد. انجام این عمل روند کاشت را طولانی می کند.
  • بعد از انجام کار بر روی استخوان دندان، پیچ فلزی ایمپلنت فوری داخل استخوان گذاشته می شود. بارگذاری پیچ به این دلیل است که  تا پروتز بر ایمپلنت بارگذاری و نگهداری شود.
  • برای جلوگیری از استهلاک و آسیب به لثه، تاج موقتی محافظ لثه بر پیچ ایمپلنت فوری گذاشته می شود. سپس اباتمنت بر روی تاج موقتی ایمپلنت گذاشته می شود. حال قالب گیری از ایمپلنت و لثه  انجام می گیرد. قالب گیری دو روش دارد که دندانپزشک از هر دو آن برای کاشت ایمپلنت یک روزه استفاده می کند: روش تری باز که قالب داخل دهان بیمار گرفته می شود و روش تری بسته که از قالب های پلاستیکی و از پیش طراحی شده برای روکش دندان استفاده می شود. در نهایت هر کدام از قالب ها به دستگاه سپرده می شود.
  • قالب گرفته شده توسط دستگاه های دندانپزشکی به سرعت ساخته می شود. قالب ساخته شده به اصطلاح تاج دائمی ایمپلنت است که مهمترین بخش کاشت ایمپلنت فوری یا یک روزه است.
  • پس از طی تمام این مراحل بایست لثه بیمار بخیه شود.

تفاوت ایمپلنت معمولی و ایمپلنت فوری

مراحل کاشت ایمپلنت فوری یا یک روزه  تفاوتی با کاشت ایمپلنت معمولی ندارد. تفاوت اصلی این دو روش در مدت زمانی است که برای انجام آن سپری می شود. برای کشیدن دندان های معیوب و قرار دادن پیچ ایمپلنت در ایمپلنت معمولی، حدودا دو الی چهار ماه زمان نیاز است.

تفاوت اصلی دیگر، در سلامت استخوان دندان است. در صورتی که استخوان دندان قادر به نگهداری از ایمپلنت نباشد و یا دچار تحلیل رفتگی باشد، ایمپلنت فوری به خوبی در استخوان جا نمی گیرد.

شرایط لازم برای کاشت ایمپلنت فوری

با توجه به مراحل کاشت ایمپلنت یک روزه، بایستی استخوان دندان بیمار به اندازه ای سالم باشد که پیچ ایمپلنت در آن بارگذاری شود در غیر اینصورت به جراحی لثه و یا پیوند در بافت استخوان دندان احتیاج است.

در کاشت ایمپلنت فوری، جراحی و کاشت در یک روز انجام می گیرد، به همین خاطر بیمار باید شرایط عمومی مناسبی پشت سر گذاشتن چنین پروسه ای را داشته باشد. شرط دیگر برای ایمپلنت یک روزه ارتفاع و حجم کافی فک و دهان است.

مضرات ایمپلنت ایمپلنت دندان در یک روز

با توجه به پروسه کاشت ایمپلنت فوری یا یک روزه، امکان بروز چند مشکل در این روند وجود دارد. مهمترین مشکل، احتمال خطر شکست ایمپلنت است. کیفیت تاج دائمی در ایمپلنت یک روزه مشکل اصلی است.

امکان بروز عفونت، مشکل جدی دیگر است که به دلیل شکست تاج و یا کیفیت هر کدام از مواد داخل ایمپلنت می تواند رخ دهد.

مزایای ایمپلنت یک روزه

مزیت اصلی کاشت ایمپلنت یک روزه، تسریع روند زیبایی و سلامت دندان شماست. اگر همه شرایط برای ایمپلنت فوری خوب پیش برود، بیمار می تواند به سرعت دندان ایمپلنت شده سالمی داشته باشد و با رعایت نکات ایمنی از دندان ایمپلنت شده استفاده کند.

بیشتر بخوانید: ایمپلنت دندان برای افراد دیابتی

مدت زمان ایمپلنت فوری یا ایمپلنت یک روزه چقدر است؟

طول پروسه کاشت ایمپلنت فوری دقیقا یک روز است البته این مدت به شرایط فرد بیمار کاملا وابسته است. علاوه این، مدت زمانی که می توان از ایمپلنت فوری استفاده کرد به مواد به کار رفته در ایمپلنت، کیفیت دهان و دندان فرد، رعایت مراقبت های بعد ایمپلنت و مهارت دندانپزشک در کاشت ایمپلنت فوری بستگی دارد.

آیا کاشت ایمپلنت یک روزه و فوری همزمان با بازسازی استخوان امکان پذیر است؟

اگر استخوان بیمار نیاز به بازسازی و یا پیوند استخوان داشته باشد، امکان ایمپلنت فوری نیست و نیاز است که ابتدا جراحی استخوان انجام شود. انجام ایمپلنت یک روزه بر استخوان دندان آسیب دیده باعث ایجاد عفونت و شکست نیز می شود.

هزینه ایمپلنت یک روزه

معمولا انجام هر دو روش ایمپلنت به مواد به کار رفته ، تعداد ایمپلنت مورد نیاز و مهارت دندانپزشک بستگی دارد. به طور تقریبی قیمت ایمپلنت دندان از هفت میلیون تومان شروع شده و قیمت های متفاوتی را شامل می شود.

کلام آخر

با توجه به شرایط، مزایا و معایب گفته شده برای ایمپلنت فوری، اگر می خواهید فورا نتیجه بگیرید می توانید اقدام به کاشت ایمپلنت فوری یا یک روزه کنید. دندانپزشک معالج با ارزیابی دهان و دندان شما ایمپلنت فوری را انجام خواهد داد.

سوالات متداول

در چه سنی می توانم ایمپلنت فوری انجام دهم؟

کاشت ایمپلنت یک روزه در هر سنی انجام می گیرد. البته برای عمل جراحی می بایست شرایط عمومی مناسبی داشته باشید.

عمر ایمپلنت فوری چقدر است؟

با توجه به شرایط نگهداری ، جنس ایمپلنت وضعیت دهان و دندان شما، عمر مفید ایمپلنت فوری بین 8 الی 10 سال تخمین زده می شود.

می توانم بعد از کاشت ایمپلنت از دخانیات استفاده کنم؟

متخصصان بر این باورند که مصرف دخانیات باعث آسیب به دهان و دندان شما می شود و بهتر از پس از ایمپلنت فوری مصرف دخانیات را ترک کنید. توصیه می شود تا 4 روز الی یک هفته از استعمال دخانیات پرهیز کنید.

چه تعداد ایمپلنت یک روزه می توانم انجام دهم؟

بسته به شرایط دندان ، حال عمومی شما و ارزیابی دندانپزشک برای انجام جراحی، می توانید در یک روز به تعداد مورد نیاز ایمپلنت انجام دهید.

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی

دکتر محمد محمدی دندانپزشک و متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت، رتبه اول بورد تخصصی کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...